قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یادداشت مهمان؛

سالهای شیدائی و قصه همراهی هنرمندان با انقلاب اسلامی

سالهای شیدائی و قصه همراهی هنرمندان با انقلاب اسلامی

به گزارش قائم، مبحث کتاب سالهای شیدائی بررسی سیر تحول هنر تئاتر در یکی از شهر های مذهبی ایران، کاشان است. این کتاب خاطرات محسن خسروی، یکی از فعال ترین هنرمندان عرصه تئاتر در کشور است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: کتاب «سال های شیدایی» دربرگیرنده خاطرات شفاهی محسن خسروی از هنرمندان تئاتر است که با ۴۵۶ صفحه و قیمت ۲۳۰ هزار تومان توسط انتشارات راه یار عرضه شده است.
محسن خسروی از سال ۱۳۴۹ تابحال یکی از صحنه گردانان اصلی تئاتر کاشان بوده است. او از نخستین نوشته ها و اجراهایش در دبیرستان پهلوی سابق و مسجد میانچال کاشان گرفته تا دوران دانشجویی و سپس در دوران پختگی و اوج هنری با بیان و فرمی تازه از فکر دینی، آئینی و عرفانی نقش ها را به صحنه می آورده است. با وجود تنوع ژانرها و موضوعات و ایده های نمایشی او میتوان نگاه دینی و عرفانی را بعنوان زمینه ثابت کارهای او شناخت.
خسروی عضو شورای نظارت و ارزشیابی نمایش کاشان، نقش مؤثری در تئاتر کاشان در قسمت های مختلف بازیگری، تدریس، نویسندگی و کارگردانی داشته و چند دوره داور و عضو ستاد برگزاری جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان بوده است و تابحال بیشتر از ۶۰ نمایشنامه به رشته تحریر در آورده است.
مسعود کثیری نویسنده و پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با نگاهی به کتاب «سال های شیدایی» یادداشتی با عنوان «هنرمندان هم پای انقلاب اسلامی» نوشته که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است.
مشروح متن این یادداشت را در ادامه می خوانید:
وقوع انقلاب اسلامی ایران، هر چند در بهمن ماه سال ۱۳۵۷ بود، اما تغییر در گفتمان حاکم در بین قشر زیادی از جامعه، سال ها بود که در نظر باریک بینان و نکته سنجان عرصه های اجتماعی، مشهود بود. گفتمان جدید که با محوریت قرائت دیگری از اسلام با اندیشه های متفکرین اسلامی و در رأس آنان امام خمینی (ره) شروع شده بود، در سالهای آخر حکومت محمدرضا شاه پهلوی، با ناکارآمدی سیاست تزریقِ فرهنگِ پالایش خوردهِ موردنظر سلطنت به جامعه، روزبه روز درحال تجلی بیشتر بود و عرصه های مختلف تفکر، باور و ارزش ها را دربرمی گرفت و این چیزی بود که دستگاه سلطنت به خاطر تمرکزگرایی قدرت و فردگرایی از درک آن عاجز بود.
باورها و اندیشه های جدید، اندک اندک خویش را در زمینه های مختلف، همچون هنر نشان داده و تولید هنجارهای جدید می کرد و گروهی از علاقه مندان عرصه های مختلف هنری همچون تئاتر، تحت تاثیر گسترش گفتمان جدید، درصدد بودند تا حوزه اندیشه های جدید را در چارچوب های هنری، به جامعه عرضه نمایند تا بدین طریق ضمن ایجاد زمینه های پذیرش، بنیان های پایداری برای آن بنا کنند. این پدیده با وقوع انقلاب اسلامی و همزمان با شروع جنگ هشت ساله ایران و عراق، شتاب بیشتری گرفت و در دهه شصت به صورت خودجوش، خیلی از گروههای هنری دست به تولید محصولات گوناگون، همچون اجرای تئاترهای مختلف در شهر های مختلف کشور زدند.
موضوع کتاب «سال های شیدائی» بررسی سیر تحول هنر تئاتر در یکی از شهر های مذهبی ایران، کاشان است. این کتاب که خاطرات آقای محسن خسروی، یکی از فعال ترین هنرمندان عرصه تئاتر در کشور، بخصوص کاشان، را روایت می کند. کتاب به لحاظ مستند شدن به تصاویر و اسناد زیاد، جلوه های بصری بسیار خوبی را برای مخاطب بوجود آورده است و هر چند کتاب مزبور را نمی توان نوعی تاریخ شفاهی به حساب آورد، اما در نوع خود همچون بهترین اسناد شفاهی است که در مبحث هنر انقلابی در زمینه تئاتر ساخته شده و می تواند هم نظر مخاطب عام و هم پژوهشگران عرصه تاریخ هنر را به خود جلب نماید.
کتاب مزبور حاصل انجام سی نشست و مصاحبه بین آقایان محسن صفائی فرد بعنوان پرسشگر و آقای محسن خسروی بعنوان مصاحبه شونده است. این مصاحبه ها بعد از پیاده سازی، به قلم خانم نرگس لقمانیان بازنویسی و در چارچوب کتاب آماده شده است. محتوای کتاب نشان داده است که چگونه جمعی دغدغه مند در یک شهر بشدت مذهبی (کاشان دارالمومنین) توانستند با تلاش خود، امکانات مختلف همچون پایگاه مذهبی و مساجد را به خدمت اهداف انقلاب خود درآورده و اقشار مذهبی جامعه را با هنر تئاتر آشتی داده و قانع به پذیرش ظرفیتهای هنر در اشاعه باورهای مذهبی نمایند.
یکی از مهم ترین خصوصیت های این کتاب، وجود صداقت مصاحبه شونده در بیان وقایع و نحوه مواجهه فردی با تجربیات جدید است که به سادگی حس غیرتصنعی بودن گفتار را به مخاطب القا می کند. جایی که مصاحبه شونده در مورد خاطرات تلاشهای مرحوم پدرش برای انتقال خودش از خط مقدم جبهه به پادگان های پشت جبهه گفتگو می کند، صداقت و عدم پرده پوشی و عدم نگرانی از قضاوت های سطحی در آن به چشم می خورد. همینطور جایی که در صفحه ۲۸۸ کتاب در مورد مواجهه بعضی از متولیان فرهنگی شهر با گروه تئاتر صحبت می کند، ناخودآگاه صداقت در گفتار را به خواننده خود منتقل می کند.
این کتاب همینطور مخاطب خویش را به فضای اجتماعی و فرهنگی دهه شصت برده و بعضی از آداب اجتماعی و فرهنگی مردم آن زمان را به خوبی تصویر می نماید. سخنان مصاحبه شونده در مورد مراسم خواستگاری در صفحه ۲۳۳ و خرید خانه در صفحه ۲۶۸، به خوبی بخشی از شرایط اجتماعی و اقتصادی دهه شصت را بیان کرده و بنابراین برای فهم بعضی از زمینه های تاریخی آن زمان، برای مخاطبان جوان و یادآوری خاطرات گذشته ای نه چندان دور که به نظر می آید بسیاری از ما فاصله گرفته، مفید می باشد. خواندن این کتاب شیرین، جذاب و خاطره برانگیز را به همه علاقه مندان حوزه تاریخ اجتماعی پیشنهاد می کنم.


منبع:

1403/04/15
19:07:21
5.0 / 5
98
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم