قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش قائم؛

مسجد، محل توانمندسازی خانوار در تولید و اقتصاد

مسجد، محل توانمندسازی خانوار در تولید و اقتصاد

به گزارش قائم مسجد در اسلام فقط مکانی برای عبادت نیست بلکه مرکز و محوری برای مدیریت امور جامعه همچون اشتغال زایی و توانمندسازی خانوار در تولید و اقتصاد است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مجید نعمتی: فرهنگ ایرانی ها در طول تاریخ با هم نوع دوستی و دستگیری از محرومین عجین بوده است. این روحیه کمک به هم نوع با گرایش مردم ایران به اسلام، گسترش و سرعت مضاعفی گرفت و الان شاهدیم در هر کوی و برزن، عده ای در تلاش هستند تا غمی از دلی بزدایند و اشکی از چشمی پاک کنند. مساجد در این راه، نقش محوری را ایفا می کنند.
مساجدی که ستون خیمه محله های شهری شده اند و نمازگزارانی که یکدیگر را به کوشش برای خدمت به محرومین سفارش می کنند و گوی سبقت از یکدیگر می ربایند، اما آنچه باعث بی نیازی خیلی از خانواده های نیازمند از کمک ها خیریه می شود، ایجاد اشتغال و توانمندسازی آنها در چرخه تولید کشور است.

یکی از مساجدی که اقدام به ایجاد اشتغال کرده است، مسجد امام محمدتقی ضد السلام در خیابان امامزاده ابراهیم (ع) قم است. حجت الاسلام شوندی امام جماعت این مسجد، در چارچوب کمک های مومنانه به پشتیبانی از خانواده های کم بضاعت پرداخته و سپس با همکاری پایگاه بسیج، مرکز نیکوکاری امام محمدتقی ضد السلام را راه اندازی کرده است.
به گفته ویِ، این مرکز نیکوکاری حدود ۷۰ خانواده را تحت پوشش دارد و در چند زمینه به پشتیبانی از خانواده های کم بضاعت می پردازد و در این مسجد، خانواده های نیازمند با کمک معتمدین محل و نمازگزاران شناسایی می شوند و گاهی نیازمندان با رجوع حضوری تقاضای کمک می کنند و بعد از ثبت مشخصات این خانواده ها، ناظرین مرکز خیریه، به صورت میدانی به وضعیت سنجی آنها می پردازند و برپایه همین وضعیت سنجی، خانواده ها اولویت بندی می شوند؛ سپس با کمک خیرین محل، به تهیه بسته های معیشتی و توزیع آن بین خانوارها می پردازند. کمک های معیشتی مسجد امام محمدتقی ضد السلام
اهالی مسجد امام محمدتقی ضد السلام با ایجاد یک صندوق قرض الحسنه، به خانواده های نیازمند برای حل مشکلات زندگی یا ایجاد اشتغال وام های قرض الحسنه می پردازند. در بعضی موارد، ساختمان محل زندگی خانواده ها با خرابی هایی روبرو شده است که اهالی مسجد، اعضای مرکز نیکوکاری و پایگاه بسیج به صورت جهادی به تعمیرات می پردازند.
حجت الاسلام شوندی اظهار داشت: به خانواده هایی که دارای بیماری موقت یا دائم هستند، هزینه دارو و درمان پرداخت می شود و در بعضی موارد هم افراد بیمار با نامه نگاری مرکز خیریه مسجد، به بخش های درمانی معرفی می گردند تا مساعدت لازم صورت گیرد، همینطور وسایلی مانند یخچال، کولر، بخاری و سایر وسایل لازم با کمک خیرین برای خانواده های نیازمند تهیه می شود و در مواردی هم هزینه جهیزیه تأمین می شود.
امام جماعت مسجد امام محمدتقی ضد السلام اضافه کرد: بعد از برداشتن گام های قبلی برای پشتیبانی از نیازمندان در این مسجد و مرکز خیریه، کارگروه اشتغال با هدف بی نیازسازی خانواده ها از کمک های خیریه، تشکیل و طرح های مختلفی جهت راه اندازی مشاغل خانگی مخصوصاً برای زنان سرپرست خانوار عنوان شد. سرانجام در زیرزمین مسجد، کارگاه کوچک خیاطی برای زنان سرپرست خانوار تأسیس شد. حجت الاسلام شوندی
امام جماعت مسجد امام محمدتقی ضد السلام
توضیحات بیشتر در مورد این طرح را از طاووسی مسئول کارگاه زنان سرپرست خانوار در این مسجد خواهان شدیم و وی به عرضه توضیحاتی درباره فعالیتهای مرکز پرداخت و اظهار داشت: بیشتر از یک سال است که واحد مردم یاری در مسجد فعال گشته است و با شناسایی خانواده های نیازمند، در زمینه های مختلف به پشتیبانی از آنها پرداختیم.
طاووسی اضافه کرد: در این راه، با خانواده هایی مواجه شدیم که بخاطر بیکاری، نیاز به کمک پیدا کرده بودند و به دنبال شغل و درآمدی بودند تا بتوانند خودشان بار زندگی را به دوش بکشند. بنابراین بحث اشتغال، بعنوان یکی از اهداف اصلی تعیین شد و کارگروه اشتغال هم در همین زمینه شکل گرفت. جلسه کارگروه اشتغال مسجد امام محمدتقی ضد السلام
وی به نحوه شکل گیری این کارگاه اشاره نمود و اظهار داشت: قبلاً این طرح در مسجد امام حسین ضد السلام در همان منطقه اجرا شده بود و با دادن وام به یک خانم ماهر در صندل دوزی و اجاره کردن یک مغازه برای وی، یک کارگاه صندل دوزی پایه گذاری شد و با آموزش سایر بانوان و دادن وام به آنها برای تهیه چرخ صندل دوزی، برای چندین خانواده، اشتغال آفرینی صورت گرفت.
طاووسی افزود: این الگو در همین مسجد هم پیاده شد و با کمک خیرین، بسیج و سپاه و بودجه ای که به این امر اختصاص دادند، یک کارگاه دایر گردید و مجهز به ۶ چرخ خیاطی شد که با این تعداد چرخ می توانیم هفت شغل به صورت مستقیم ایجاد نماییم.
وی اضافه کرد: زنان سرپرست خانوار در این کارگاه به خیاطی و تولید لباس های تریکو می پردازند و در همین کارگاه توانستند مشکلات خانواده خویش را تا حدودی حل کنند. کارگاه خیاطی در زیرزمین مسجد امام محمدتقی ضد السلام
مسئول کارگاه خیاطی مسجد امام محمدتقی (ع) افزود: این کارگاه در حدود ۳ ماه قبل با یک خانم خیاط سرپرست خانوار دایر شد و الان ۴ نفر در این کارگاه مشغول به کار هستند. ما حالا در ابتدای راه هستیم؛ فعلا از یک تولید کننده سفارش می گیریم و بانوان در این کارگاه به آماده سازی این سفارش ها می پردازند. در گام های بعدی به دنبال مستقل شدن این کارگاه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: میزان حقوق زنان برپایه میزان فعالیت و سرعت، متفاوت می باشد و ماهیانه از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند.
طاووسی ضمن اشاره به اثرات مثبت این حرکت در خانواده های شاغل، اظهار داشت: مهم ترین بعد کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار، ایجاد اعتماد به نفس امید به توانایی های خانوادگی در آنها است.
یکی از کارکنان کارگاه خیاطی اظهار داشت: زمانی که به این کارگاه آمدم، آشنایی چندانی با خیاطی نداشتم و به کمک همکارم که در خیاطی ماهر بود، این هنر را هم یاد گرفتم.
وی اضافه کرد: حالا ماهیانه حدود ۲ میلیون تومان درآمد دارم ولی اگر سرعت و زمان خویش را افزایش دهم، درآمد بیشتری خواهم داشت.
این خیاط کارگاه اظهار داشت: اشتغال به این کار سبب شد که برای حل مشکلات خانواده خود تا حدود زیادی بی نیاز از مرکز خیریه شدم و همینطور عزت نفس و آبروی من حفظ شد؛ اعتماد به نفس پیدا کردم و به آینده امیدوارم.
به نظر می رسد که بهترین راه برای کمک به خیلی از خانواده های نیازمند، ایجاد یک راه درآمد ثابت برای آنها است که این امر با ایجاد اشتغال صورت می گیرد. همچون مزیت های این اشتغال زایی این است که خانواده نیازمند، از حالت مصرف کننده ثروت به تولید کننده ثروت تغییر وضعیت می دهد و سهم خویش را در پیشبرد تولید ایفا خواهد نمود. همینطور عزت نفس و احترام و آبروی خانواده نیازمند حفظ خواهد شد و با استقلال مالی خانواده نیازمند، روحیه امیدواری و اعتماد به نفس در اعضای خانواده تقویت خواهد شد. مهیا شدن زمینه پیشرفت، بهبود شرایط زندگی برای خانواده های نیازمند و ایجاد زمینه برای کسب و کار، از دیگر مزیت های اشتغال زایی است.


منبع:

1400/03/18
23:20:58
5.0 / 5
891
تگهای خبر: آموزش , اسلام , امام , امامزاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم