قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

كتابی برای فهم سیاست از دید ملاصدرا

كتابی برای فهم سیاست از دید ملاصدرا

قائم: کتاب «سیاست الهیه در حکمت متعالیه» نوشته مرتضی جوادی آملی به همت انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در 720 صفحه چاپ و منتشر گردید.


به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین به نقل از پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی، کتاب «سیاست الهیه در حکمت متعالیه» نوشته مرتضی جوادی آملی به همت انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۷۲۰ صفحه چاپ و منتشر گردید.
بر طبق این گزارش، این اثر شرحی بر مشهد پنجم کتاب الشواهدالربوبیّه اثر بزرگ حکیم نامدار اسلامی صدرالمتألّهین شیرازی است. شیوه و روش این کتاب شرح، توضیح و تبیین مطالب برمبنای مبانی حکمت متعالیه و هماهنگی آن با منابع ربوبی اعّم از کتاب و سنّت و بررسی مناسبات بین کشف عقلی حکمی و شهود قلبی عرفانی و وحیانی است.
در تمامی مشاهد پنجگانه این کتاب ضمن نمایان ساختن جلوه های وحیانی، پافشردن بر مواضع برهانی و تاکید بر قوالب عقلی و حِکَمی مشهود است.
در همین راستا، فلسفه به دانش فقه بها بخشیده و ضمن تأیید موضوع این دانش یعنی بررسی قول و احکام الهی که از علوم اعتباریه است، به سهم و نقش عمده آن در ابواب مختلف فقهی و مشخصاً به سیاست پرداخته و از جانب دستگاه فقه به کارآمدی سیاست اسلامی فتوا می دهد. خاصیت بارز این کتاب آنست که می تواند در پیشبرد فهم سیاست دینی و برخورداری از مواهب سنت وحیانی و زدودن اندیشه های الحادی و شرک آلود در فضای فلسفه سیاسی دانش سیاست نقش قابل توجهی ایفا نماید.
خاصیت دیگر این اثر این که تمامی ظرفیت حکمت آن روزگار را در فهم حقایق و معارف وحیانی به کار گرفته و شواهد ربانی را در اندیشه شریف و حکیمانه انسانی نشانده است.
این کتاب با احترام به تجارب بشری اهتمام دارد ضمن تبیین گزاره ها و آموزه های بنیادی سنت وحی به وفاق و آشتی بین این دو اندیشده، سراج عقل را به سمت صراط وحی بگیرد تا فهم و معرفت درست اتفاق افتد. /6262


منبع:

1400/03/22
21:42:46
5.0 / 5
875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲