قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
حسن بنیانیان:

امام (ره) می خواست برای همه اجزای دین، مطالبه گری بوجود آورد

امام (ره) می خواست برای همه اجزای دین، مطالبه گری بوجود آورد

حسن بنیانیان، رییس اسبق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: «سیاسیون مخالف با ولی فقیه، ادعا می کنند ساختارها مشکل دارند. در صورتیکه اگر شما ولی فقیه را بردارید آیا مشکل حل می شود؟ نه نمی گردد و بلکه مثل زمان رضاشاه می شود.»به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین، با نزدیک شدن به ایام ملکوتی ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی، فرهنگسرای امام (ره)، با اجرا و انتشار سلسله برنامه های «انعکاس»، که به تاریخ شفاهی امام (ره) و انقلاب اسلامی می پردازد، تلاش دارد زوایای تازه ای از حیات امام (ره) و رهیافت های انقلاب اسلامی را بوسیله گفت و گو با نزدیکان امام و سایر صاحب نظران و اصحاب فرهنگ در معرض نگاه افکار عمومی و مخاطبان قرار دهد.
در تازه ترین شماره از برنامه «انعکاس»، با دکتر حسن بنیانیان، رییس اسبق حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و مولف کتاب «پیوست فرهنگی، ضرورت های وجودی، راهکارها و فرایندهای تدوین در زمینه مدیریت فرهنگی» گفتگو شد.
بنیانیان، دارای کارشناسی ارشد مهندسی عمران و دکترای مدیریت دولتی است و حدود چهار دهه در سمت های مختلف فرهنگی حضور داشته و اکنون مشاور رییس دانشگاه آزاد و عضو ستاد اجرائی نقشه مهندسی فرهنگی است.
آقای دکتر، امام (ره) چه تاثیری در مدیران فرهنگی داشت؟
ما که در کنار امام زیست کردیم، چون زندگی در چنین شرایطی عادی می شود بدین سبب این عادت کردن موجب می شود انسان قدر آن موجود متعالی را نداند. مثل مشهدی ها که قدر امام رضا (ع) را نمی دانند. امام (ره) یک متفکر بزرگی بود که با مشابه سازی با دیگر رهبران ممکنست ظرفیت های ایشان نادیده گرفته شود. نخستین تاثیر او این بود که با سازماندهی دویست ساله مدرن غربی که فرهنگ را کوچک کرده بود مثل آموزش و پرورش و دانشگاهها و به موازات آن این نهادها مدیران را هم کوچک می کنند، اما امام کاری کرد که به مخاطبان خود مثل طلبه ها فهماند که باورها و الگوهای رفتاری در همه اجزای زندگی ما و تصمیم گیری ها باید مداخله کند. مثلا در انتخابات الگوهای ما باید مداخله کند و در سایر زمینه ها هم همچنین چون اگر این مداخله نشود، جامعه بطور ناخودآگاه به سمت فرهنگ غربی می رود، چون غرب با نمادهای خود پیوسته در صدد ترویج فرهنگ خویش است.
از دید شما پیوست فرهنگی چه تعریفی دارد؟
وقتی شما مدیر فرهنگی شدید، یک نقطه عطف پیدا می کنید، اگر برنامه خوب تولید کنید کار اساسی است والا بازتاب منفی دارد. پس از امام آن فرهنگ جاهلیت پیش از انقلاب باردیگر به عرصه مدیریت برگشت و دین در حد همان مسجد و خواندن نماز کوچک شد و پیوست فرهنگی شکل نگرفت که همین الان هم مورد تاکید مقام معظم رهبری است. منظور از پیوست فرهنگی یعنی اینکه وقتی مسکن مهرخانه می سازد، دین فقط ساخت مسجد در کنار خانه ها نیست بلکه باید یک پیوست فرهنگی هم که خیلی گسترده تر است در این مجموعه مسکن مهر شکل بگیرد.
این گونه است که گاهی می بینیم حتی طلبه ای می گوید دین از سیاست جداست و نباید انقلاب می کردیم در صورتیکه اگر دین را از سیاست جدا نماییم همان پیوست فرهنگی را از زندگی جدا کرده ایم. در کل ما باید کاری نماییم که شیرینی دین وارد زندگی شود و امام از ۱۳۴۲ با نوشتن کشف الاسرار این کار را شروع کردند.
رضاشاه که آمد، مدرسه درست کرد و این مدارس رقیب حوزه و مکتب شدند در صورتیکه پیش از رضاخان پادشاهان فقط سرباز اجیر می کردند و اداره جنگ را به عهده داشتند و اداره جامعه در دست روحانیون بود و امام این را درک کردند که اگر ساختارهایی که وارد اداره جامعه می شود با ولایت فقیه و ساختار دینی مدیریت نشود موجب انحراف می شود. البته این ها در صحبت های حضرت آقا هم هست اما کسی نیست که آنها را تبیین کند.
از نظر مجتهد واقعی، هدف اساسی حکومت این است که چگونه می خواهیم اصول فقه را در جامعه پیاده نماییم و فقه جنبه عملی پیدا کند و با همین زمینه این امام بود که اظهار نمود که شما هم باید اداره مالیات داشته باشید و هم کسی که مالیات می پردازد، باید با رزق حلال باشد. ما مکتبی هستیم که می گوییم این دنیا مزرعه آخرت است و همین جا باید آخرت را بسازیم و همان موقع که پول کسب می نماییم نباید به دیگران لطمه بزنیم. حالا ما می خواهیم یک الگوی جدید بسازیم. دو جبهه تشکیل شده که یک طرف شهید سلیمانی است که از زندگی مادی هیچ لذتی نمی برد اما از نظر معنوی همه گونه لذتی را دارد و عشق واقعی از نظر او مقابله با دشمنان است که هیچ کدام بعد حیانی ندارد و اینگونه انسان ها دارند معادلات جهان را بر هم می زنند. دشمن هم دارد تمام تلاشش را می کند تا این وضع به هم بریزد.
اما نکته ای هم درباره فرهنگسرای امام (ره) بگویم و آن این است که این فرهنگسرا کارش این است که باب بحث را باز کند و یک دفعه دیگر امام شناسی را راه بیندازد و این که امام چه می خواست بگوید.
امام چه خاصیت داشت که نهایتا از مکتب وی شهید قاسم سلیمانی بیرون آمد؟
امام، مفهوم فرهنگ را به واقعیت فرهنگ نزدیک کرد تا بتواند برای همه اجزای دین مطالبه گری بوجود آورد. این در حالی بود که قبل از آن دین داشت وارد حاشیه می شد و این یکی از کارکردهای بزرگ حضرت امام بود. شکل حکومتی که امام مد نظر داشت، می گوید باید مردم را رشد بدهیم بدین سبب مردم باید در رشد خود مشارکت داشته باشند و این همان مردم سالاری دینی است.
اما پس از امام چون بازگشت به جاهلیت کردیم و حرف امام را نفهمیدند و جهت مردم سالاری را از غرب تقلید کردند و سیاسیون مخالف با ولی فقیه می گویند ساختارها مشکل دارند در صورتیکه اگر شما ولی فقیه را بردارید آیا مشکل حل می شود؟ نه نمی گردد و بلکه مثل زمان رضاشاه می شود. امام از عاشورا بهره برد برای آن که ریشه شاه را برکند. امام کسی است که از همان ظرفیت امام حسین (ع) استفاده می نماید و شاه را بیرون می کند و نظام حکومتی تشکیل می دهد. امام بلافاصله پس از انقلاب گفت همه سنت های عاشورایی بیرق و سینه زنی باید برگردد و بعدا فهمیدیم که این سنت ها چه ظرفیتی دارد که حتی در انگلیس دسته های سینه زنی موجب بیداری فطرت انسان ها و مسلمانی می شود. بدین سبب امام آمد و با این حرکت ها، آدم ها را به مفهوم واقعی به خدا وصل کرد.
الگوی رهبری امام (ره) چه خاصیت داشت که این همه در قلب ها نفوذ کرد؟
جزئیات زندگی بزرگوارانی مثل امام هم درس است. در همین باره من خاطره ای از زمان انقلاب در اصفهان دارم. اصفهان نخستین جایی بود که حکومت نظامی شد و همان روز تعدادی هم شهید شدند و ما که مبارزه می کردیم، در دل آرزو می کردیم از ارتشی ها انتقام بگیریم اما آن قدر شجاع نبودیم که قاتلان مردم را بکشیم. در همان روزها ناگهان اعلامیه ای از نجف آمد که امام فرموده بود سلام مرا به افسران ارتش برسانید و ما فکر می کردیم به امام اطلاعات غلط می دهند که ایشان چنین اظهاراتی می کنند، اما با اوج گیری انقلاب وقتی دیدیم فوج فوج همین افسران جوان به انقلاب پیوستند، فهمیدیم تحلیل امام درست بود. الان هم وقتی حضرت آقا جمع بندی شورای نگهبان را تایید می کنند، همین است و باید بفهمیم وقتی ولی فقیه را می پذیریم باید دستورات و تحلیل های ایشان را هم بپذیریم.
۵۷۵۷

1400/03/23
10:17:53
5.0 / 5
642
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴