قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

نمونه علم جویی و كمال دختران

نمونه علم جویی و كمال دختران

شخصیت واقعی زن در جامعه یکی از معارفی است که می توان با مطالعه دقیق به ابعاد آن دست یافت.


اَلسَّلامُ عَلَیکَ اَیَّتُهَاالطّاهِرَةُ الْحَمیدَةُ الْبَرَّةُ الرَّشیدَةُ، التَقِیَّةُ الرِّضِیَّةُ الْمَرْضِیَّةُ سلام بر تو ای پاک سرشت و پاک روش، ای ستوده، ای نیکوکار، ای بانوی رشد یافته و و پاک و پاکیزه، ای بانوی شایسته و پسندیده. انوارالمشعشین، ج ۱، ص ۲۱۱
در این فراز به هشت لقب از القاب حضرت معصومه(س) تصریح شده که هر کدام بیان کننده یکی از ابعاد وجودی و ارزشهای والای زندگی درخشان او است. هر یک از این القاب و صفات، ما را به مقامهای عالی و درجات ممتاز معنوی او رهنمون می‏سازد. شخصیتی که همه ابعاد، روش، منش، فکر و عمل او برمبنای پاکی، صداقت، شایستگی، تفکر و رشد دینی و عرفانی و مورد پسند خدا و رسول و امامان پی ریزی شده بود و در ایشان صفاتی متجلّی گردید که پیام‏آور مقام عصمت و طهارت اوست و هر یک چون آیینه نشان دهنده جمال و کمال ایشان است. حضرت معصومه(س) الگویی باارزش در کسب علم و معرفت و اخلاق برای جوانان خصوصاً بانوان و دختران است.
اگر خیلی از ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س) را به جهان معرفی نماییم جوانان می توانند مسیر زندگی را متناسب با شیوه های عالی زندگی دنبال کنند. در این زمینه شخصیت واقعی زن در جامعه یکی از معارفی است که می توان با مطالعه دقیق به ابعاد آن دست یافت. ایشان الگوئی علمی و معرفتی و نظری و اخلاقی در جامعه است این بانوی بزرگ اسلامی در غیاب موسی ابن جعفر(ع) پاسخگوی سوالات و شبهات فراوانی بود. اما شخصیت علمی حضرت معصومه (س) مورد غفلت قرار گرفته است. وجود حضرت معصومه(س) در قم، فرصتی باارزش در تبیین معارف و کسب علوم دینی و جذب عالمان از سراسر جهان بود و قم به محور و مرکزی مهم در نشر معارف مبدل شد و برکات زیادی را به همراه داشت. نیاز امروز جوانان ما علم و معرفت و عمل در کنار هم است و شخصیت بزرگان دین می تواند مسیری مشخص فراروی جامعه در این خصوص قرار دهد.
یکی از نیازهای مهم جامعه ما گسترش فرهنگ پاکدامنی، عفاف و تقوا است تا به سعادت دست یافت و حضرت معصومه(س) در این راه نیز می تواند الگویی باارزش قرار بگیرد. برخی تصور می کنند که اسلام سنخیتی با علم جویی و کمال بانوان در عرصه های اجتماعی ندارد، در صورتیکه علم سرشار و معرفت و دانش این بانو و فرصت های تبلیغاتی و روشنگری ایشان نشان میدهد که اسلام توجه ویژه ای به حضور زنان و دختران در عرصه اجتماعی به همراه حفظ شخصیت و پایبندی به عفاف می دهد.
امید است دختران ما با چنین شناختی از سیره علمی و عملی و اخلاقی حضرت معصومه(س) راه خودرا بشناسند و در کسب معرفت تلاش کنند.

1400/04/01
11:52:46
5.0 / 5
832
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴