قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
برای سال تحصیلی ۱۴۰۰ اعلام شد؛

با اهمیت ترین برنامه های وزارت علوم برای پیش گیری از اعتیاد در دانشگاهها

با اهمیت ترین برنامه های وزارت علوم برای پیش گیری از اعتیاد در دانشگاهها

قائم: مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم با اهمیت ترین برنامه های دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم را در ارتباط با پیش گیری از اعتیاد در دانشگاه ها اعلام نمود.به گزارش قائم به نقل از مهر، برنامه نشست تخصصی پیش گیری از اعتیاد در دانشگاه ها بامداد امروز به میزبانی مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری مراکز مشاوره دانشگاه تهران، صنعتی شریف و مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان اجرا شد.
مجید صفاری نیا با اشاره به بحث پیش گیری از اعتیاد در دانشگاه ها اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر تا کنون ۵۰ جلد کتاب درباب اعتیاد و پیش گیری از آن منتشر نموده است و ما در مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم تحلیلی برمبنای محتوای این ۵۰ کتاب انجام داده ایم.
وی افزود: برمبنای تحلیل محتوای کتاب های مذکور ابعاد روانشناختی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر عوامل مربوط به اعتیاد را بررسی نموده ایم، در دسترس و ارزان بودن مواد از عوامل سوق به سمت اعتیاد است هم اکنون تهیه و سفارش پیتزا بیشتر از سفارش مواد زمان می برد و تمام این عوامل نشان میدهد که امروز آموزش ها در حوزه لطمه های اعتیاد و پیش گیری از آن نا کافی بوده است.
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم اضافه کرد: آموزش ها در مدارس و دانشگاه های ما برای بالا بردن تاب آوری و حل مساله ناکافی است و خانواده ها در تربیت فرزندان خود با مشکلاتی مواجهند.
وی افزود: به همین دلیل دفتر مرکز مشاوره وزارت علوم درباب نحوه پیش گیری از اعتیاد در دانشگاه های خاورمیانه بررسی هایی را انجام داده است بعنوان مثال در دانشگاه بحرین، با اهمیت ترین برنامه مبارزه با اعتیاد و آگاه سازی دانشجویان و دانش آموزان در جریان است، همین طور کارگاه های مهارت زندگی برای توانمندسازی دانشجویان انجام می شود. در دانشگاه قاهره صندوق پیش گیری از اعتیاد بعنوان حرکت ملی به وجود آمده است. همین طور مجازات های انضباطی برای مصرف کنندگان پیش بینی شده است.
صفاری نیا با اشاره به با اهمیت ترین برنامه های دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم در ارتباط با پیش گیری از اعتیاد در دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: ۱۲ برنامه دراین زمینه پیش بینی شده است که به شرح زیر است:
۱. تشکیل کارگروه تخصصی پیش گیری از اعتیاد در دفتر مشاوره و سلامت
۲. آموزش مهارت های تاب آوری (فردی و اجتماعی) با بهره گیری از روش های مجازی
۳. تقویت و گسترش کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان
۴. آموزش آنلاین و تعاملی مهارت های زندگی با رویکرد پیش گیری از مصرف
۵. برگزاری سمپوزیوم های پیش گیری از اعتیاد در ۵ منطقه لطمه خیز کشور
۶. گسترش خدمات مشاوره و مددکاری به دانشجویان در معرض اعتیاد
۷. راه اندازی یک مرکز مشاوره تخصصی اعتیاد در کشور
۸. اجرای طرح های پیشگیری و آگاه سازی و خود مراقبتی در شبکه های مجازی در قالب بروشور، پوستر، پادکست، بولتن...
۹. کمک به اجرای برنامه های یاریگران زندگی بوسیله برگزاری استارت آپ های پیشگیری و لطمه های اجتماعی روانی با محوریت اعتیاد
۱۰. برگزاری دوره های تخصصی ویژه اساتید، کارکنان، و مشاوران مراکز مشاوره
۱۱. برگزاری جلسات گفتمان دانشجویی درباب اعتیاد و پیش گیری از آن
۱۲. ارزیابی و پایش برنامه های پیش گیری از مصرف مواد


منبع:

1400/04/05
19:44:49
5.0 / 5
646
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳