قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
طهرانچی خبر داد:

رویكرد معاونتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد تغییر می كند

رویكرد معاونتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد تغییر می كند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از تغییر رویکرد معاونت های آموزشی و پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به معاونت های آموزشی و کارآفرینی و پژوهشی و حل مسئله آگاهی داد.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی در مسافرت به استان کهگیلویه و بویراحمد، با حضور در جلسه با اعضای هیأت رئیسه و رؤسای واحدهای گچساران و دهدشت، درباره ماموریت های دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه و پیشرفت استان گفتگو و تبادل نظر کرد.
طهرانچی در این نشست با تاکید بر این که آموزش عالی باید با مردم و جامعه آشتی کرده و برای حیات خود به جامعه نزدیک شود، اظهار داشت: متأسفانه نگاهی که تا حالا دانشگاه ها برای کشور داشته بر این روال بوده که به نیاز و توسعه کشور توجه نداشته است. بعنوان مثال دانشگاه بجای آنکه از اساتید کشاورزی بخواهد که به فکر راندمان ظرفیت کشاورزی استان باشند، از آنها تولید مقاله می خواهد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تغییر رویکرد در این دانشگاه، گفت: بر طبق تغییر ریلی که در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاده، رویکرد معاونت آموزشی واحدها تغییر خواهدنمود و از این پس معاون آموزش، معاون آموزشی و کارآفرینی خواهد بود، چونکه هدف آموزش دانشگاه باید منجر به کارآفرینی شود، همانطور که هدف معاونت پژوهشی نیز باید به نوآوری بیانجامد. بر این اساس، معاونت پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز از این پس بعنوان معاونت پژوهشی و حل مسئله فعالیت خواهند داشت.
پژوهش باید به نوآوری، فناوری تجاری شده و حل مسئله بیانجامد
وی افزود: معتقدیم تولید و چاپ مقاله به خودی خود برای اظهار حدود توانمندی علمی و نمایش روش علمی دانشگاه خوب است، اما رویکرد پژوهش برای چاپ مقاله اشتباه است و پژوهش باید به نوآوری، فناوری تجاری شده و حل مسئله بیانجامد.
طهرانچی اشاره کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کردند، مدیریت پرانگیزه، کارآمد و خردمند می تواند منابع انسانی را با منابع طبیعی کشور گره زده و از آن ثروت تولید نماید، بدین سبب ما نیز در دانشگاه آزاد اسلامی باید نگاه و رویکرد گذشته را تغییر دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد: برای استانی مانند کهگیلویه و بویراحمد که ۲۰ درصد ذخایر نفت و گاز کشور را در اختیار دارد و همین طور از نظر ظرفیت کشاورزی، آب و گیاهان دارویی استانی غنی است، پذیرفته نیست که نرخ بیکاری در این استان بالا باشد و واحد گچساران در زمینه تربیت مدیران و مهندسان نفتی حرفی برای گفتن نداشته باشد. وعده خداست که عدم توجه به نعمت های الهی و محیطی موجب تنگی معیشت خواهد شد که دانشگاه نیز از این مساله مستثنی نیست، بدین سبب نعمات و ظرفیت ها را ببینیم و با توکل به خدا و برنامه ریزی حرکت نماییم. وعده خداست که ثروت را افزون می کند. در این راه رؤسا و معاونان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان افسران یک لشکر باید برای توسعه و پیشرفت استان دوندگی داشته باشند و فکر و ایده ها را برای تحقق این هدف به کار بیاندازند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: واحد ده دشت باید به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می تواند به فناور محور شدن کشاورزی کمک نماید. برای دانشگاه عیب است که نتواند مدیریت تجاری ارائه کند که به فروش محصول کشاورزان و قطع دست دلالان و واسطه ها کمک نماید. ما در دانشگاه آزاد اسلامی متناسب با ظرفیت هر استان باید مدیران مالی، حسابدار و… تربیت نماییم که بتوانند یک مجموعه مانند زمین کشاورزی، گلخانه و… را مدیریت و حسابداری کنند.
وی با تاکید بر این که کشاورزی نیازمند دانش بالادستی و پایین دستی است و دانشگاه وظیفه دارد این مسیر را ترسیم کند، اظهار داشت: منظور از کشاورزی محدود به زراعت یا تولید گیاهان دارویی نیست، بلکه صنعت کشاورزی را باید بعنوان یک بسته ببینیم که در آن موضوع غذا، امنیت غذایی، فرا سودمندها و… دیده شده است.
طهرانچی با اعلان اینکه در چرخه گیاه دارویی تا داروی گیاهی را نبینیم و برای آن برنامه نداشته باشیم، به نتیجه نخواهیم رسید، اشاره کرد: بدین جهت دانشگاه آزاد اسلامی که تبدیل به یک شبکه دانشگاهی شده، باید یک بانک اطلاعاتی کامل و جامع و یک هر باریوم (herbarium) پیشرفته گیاهان دارویی داشته باشد.
وی در آخر اشاره کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه است و باید دانش و اطلاعات این شبکه بین دیگر اجزا اشتراک گذاری شود. بعنوان مثال واحد رفسنجان در کشت بافت موفقیت های خوبی داشته که باید مورد استفاده دیگر واحدها نیز قرار گیرد. دانشگاه آزاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تعداد اعضای هیأت علمی و دکتری تخصصی استان را در خود جای داده و نخستین مؤسسه آموزش عالی استان است. انتظار می رود این دانشگاه به کانون توسعه و پیشرفت استان تبدیل گردد.

1400/04/11
15:36:23
5.0 / 5
749
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم