قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
انتقاد آیت الله فاضل لنكرانی:

چرا كتاب الغدیر دوم و سوم نداریم؟

چرا كتاب الغدیر دوم و سوم نداریم؟

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم با اعلان اینکه علامه امینی شخصیتی است که نقش بسیار بزرگی در قرن اخیر، در تثبیت ولایت در جامعه مسلمین دارد، اظهار داشت: علامه امینی برای ولایت می سوخت و حاضر بود برای ولایت جان بدهد.


به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین ؛ آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در همایش نکوداشت علامه امینی که در در مشهد انجام شد با طرح این سؤال که چرا علامه امینی الغدیر را نوشت و چه چیزی سبب شد که این انگیزه را پیدا کند به این میدان بیاید و 40 سال عمر خودش را صرف این موسوعه کند، افزود: ما طلبه ها باید پاسخ این چراها را پیدا نماییم و در زندگی علمی و طلبگی خودمان جاری نماییم. باید بدانیم مرحوم علامه امینی فقط دنبال این نبود که تواتر حدیث غدیر را اثبات کند، هرچند در جلد اول نام 110 تن از صحابه و چهل و اندی از تابعین را ذکر می کند و تواتر این حدیث را اثبات می کند، بلکه می خواست حقی را اثبات کند که امیرالمؤمنین برای عالم بشریت و نه فقط در عالم اسلام دارد.
مهم ترین آثار این انقلاب معرفی شیعه به دنیا بود
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به نوع نگاه مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی به آثار انقلاب اسلامی آنجا که فرمودند « به نظر من مهم ترین آثار این انقلاب معرفی شیعه به دنیا بود»، اظهار داشت: من معتقدم با این انقلاب امیرالمؤمنین(ع) به دنیا معرفی گردید و بر این مساله تصریح شدکه شیعه مذهبی است معتقد به خلافت بلافصل امیرالمؤمنین(ع) پس از نبی اکرم(ص) و بعد هم اولاد معصومین آن حضرت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: ابعاد برخی روایات مانند اهمیت ولایت در اسلام به برکت این انقلاب برای ما روشن شد، چونکه ولایت یعنی این که بشر فقط باید تحت حکومت خدای تبارک و تعالی قرار بگیرد و حق ندارد کسی را از خودش حاکم و مسلط بر مال و ارث و ناموس خودش کند.
او افزود: بشر می تواند وکالت به کسی بدهد که اموری را برای من انجام بده، اما کسی حق ندارد از جانب خودش کسی مثل خودش را ولو در علم یک مقداری هم فراتر باشد، به اراده خود ولی برای خودش قرار بدهد، چونکه عقل و دین این اجازه را نمی دهد.
آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی با اعلان اینکه فقط خدا می تواند بر انسان حکومت کند اظهار داشت: ما به صراحت می گوئیم، آنهایی که حرف از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر می زنند، بیایند بنشینند ببینیم که روی موازین عقلی و موازین منطقی، فقط خدا می تواند بر انسان حکومت کند چون او خالق، رازق، مدبّر و مهیمن بر ماست؛ و آن کسی که مأذون از خداست.
مهم ترین حقیقت اسلام ولایت است
وی درباب توضیح تعدادی از مفاهیم موجود در زیارت نامه های ائمه هدی (ع) نیز اظهار داشت: همه حرفها در این است که خدای تبارک و تعالی اگر امیرالمؤمنین (ع) را پس از پیامبر ولیّ برای ما قرار داد چون او مظهر و معدن علم خداست و همین طور ائمه بعد، همه شان همین طور هستند پس ایشان می توانند ولایت بر بشر داشته باشند و اسلام مهم ترین پیامش این است که مهم ترین حقیقت بر اسلام ولایت است.
نباید بگذاریم حقیقت ولایت مظلوم باشد
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)، درس علامه امینی و درس الغدیر را در این دانست که ما نباید بگذاریم حقیقت ولایت مظلوم باشد و با انتقاد صدا و سیما اظهار داشت: گاهی یک روحانی فاضل را در برنامه ای می آورند، تا درباره فضائل امیرالمؤمنین (ع) صحبت می کند پس از یک مدتی صحبت او را قطع می کنند، سؤال من از مدیران رسانه ملی این است که مگر این فضائل قابل چشم پوشی است؟ اصلاً همه حرکت عاشورا و انقلاب اسلامی ما و همه اینها برای همین بوده که ما این فضائل را عرضه نماییم، ما راه سعادت بشر را در همین فضائل امیرالمؤمنین (ع) و ائمه معصومین می بینیم و غیر از این راهی برای سعادت نیست. باید این مسأله جریان سازی بشود، حوزه ها واقعاً به مسأله ولایت بیشتر توجه نمایند و باید آیات ولایت جزء درسهای اصلی حوزه بشود.
حوزه های علمیه الغدیر را بعنوان یک محور پژوهشی به طلاب بدهند
وی همین طور از عدم تسلط تعدادی از طلاب درس خارج فقه بر آیات اثبات ولایت امیرالمؤمنین (ع) انتقاد نمود و اظهار داشت: چرا ما طلبه ها نباید با آیات ولایت آشنا باشیم؟ چرا نباید با مقامات ائمه آشنا باشیم؟ ائمه (ع) سرمایه های اصلی عالم خلقت هستند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پیشنهاد نمود حوزه های علمیه الغدیر را بعنوان یک محور پژوهشی به طلاب بدهند، چونکه اگر یک طلبه بخواهد با کتب اهل سنت، تاریخ، حدیث و آیات ولایت آشنا شود، یکی از منابع قوی برای پژوهش الغدیر است. طلبه ها و حوزه های ما الآن از این متون جدا هستند در صورتیکه پیرمردها و بزرگان حوزه می گویند ما یک دوره الغدیر را دیدیم، یا لااقل جلد اول که مباحث مربوط به اثبات سند، آیات قرآن و شبهات حدیث است را بحث کردیم.
آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به این که مرحوم علامه امینی رضوان الله تعالی مقابل در زمان خودش با امکانات آن زمان و فقط با تلاش و جدیت، یک تنه تمام شبهات اهل سنت را جواب داده و شبهه ای باقی نمانده که جواب نداده باشد، اظهار داشت: چرا پس از الغدیر درباره فضائل امیرالمؤمنین (ع) یک الغدیر دوم و سوم نداریم؟ امیدوارم یک موجی در زمینه ها ایجاد شود، طلبه ها به سمت الغدیر و ادله امامت و ولایت بروند چونکه در طلبه شیعه نباید سر سوزنی خلل یا شبهه یا تردیدی در بحث ولایت باشد.
لازم به ذکر است همایش نکوداشت علامه امینی توسط مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی وابسته به مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم با همکاری قرارگاه کلام حوزه علمیه خراسان انجام شد.

1717

1400/04/22
09:48:08
5.0 / 5
744
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲