قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
دانشگاه تهران خواستار شد؛

حل مساله مالكیت زمینهای پردیس ابوریحان بر طبق تفاهم نامه های قبل

حل مساله مالكیت زمینهای پردیس ابوریحان بر طبق تفاهم نامه های قبل

به گزارش قائم رییس پردیس ابوریحان دانشگاه تهران اظهار داشت: به رغم آنکه بنیاد مستضعفان حکم تصاحب بخش های زیادی از زمینهای کشاورزی و مزارع پردیس ابوریحان را به اجرا گذاشت، دانشگاه همچنان خواهان حل اختلافات است.به گزارش قائم به نقل از مهر، علی ایزدی با اشاره به اهمیت و جایگاه علمی پژوهشی و سابقه پردیس ابوریحان اظهار داشت: پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، قریب به ۷۰ سال با ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در منطقه پاکدشت حسب ماموریت قانونی مستقر است. هم اکنون هم عمده وظیفه و حوزه کار آن آموزش در زمینه کشاورزی است. در این پردیس، هفت گروه آموزشی وجود دارد که چهار گروه در زمینه علوم زیستی و سه گروه در زمینه های فنی و مهندسی مشغول فعالیت هستند. همین طور دارای چندین هسته پژوهشی ثبت شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک علم و فناوری فعال، آزمایشگاه های تخصصی و مزرعه آموزشی پژوهشی است.
وی اشاره کرد: اگر یک عکس هوایی از شهرستان پاکدشت گرفته شود، ملاحظه خواهد شد تنها نقطه مشهود سبز این شهرستان مجموعه حدود ۴۰ هکتاری آموزشی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران است. باید گفت به اذعان همه صاحبان فکر، فرهنگ و تمدن این پردیس نقش ویژه و منحصر بفردی در توسعه و رشد شهرستان پاکدشت و شهرستان های مجاور داشته است، البته بعنوان ریه تنفسی در جنوب شرقی استان تهران نیز تلقی می شود. همین طور این پردیس، جایگاه ملی برجسته ای در علوم کشاورزی دارد و جزو دهک اول دانشکده های کشاورزی دانشگاه های کشور شمرده می شود و از حیث بین المللی نیز وسعت کار و قراردادهای آن با هفت کشور توسعه یافته بسیار شایان توجه است.
ایزدی در ادامه سخنان خود اشاره کرد: اما به لحاظ ملکیت، اراضی تحت اختیار پردیس ابوریحان شامل: ۳۰ هکتار پردیس مرکزی، ۱۰ هکتار مجتمع مسکونی و ۱۲۰ هکتار مرزعه آموزشی و پژوهشی که از شروع شروع فعالیت کارکردهای متفاوتی داشته اند و تنها عرصه اوقافی بوده و اعیان متعلق به دانشگاه است که در طول سنوات گذشته با صرف هزینه و بودجه بنا، به وجود آورده است. البته تقریباً تمامی اراضی این منطقه چنین وضعیتی را داشتند. دانشگاه طی قراردادهای مشخص و قراردادهای تکمیلی با اداره اوقاف، سالیانه مبلغی را بابت بهره برداری از این اراضی جهت اهداف آموزشی و پژوهشی پرداخت کرده است. اما در سال ۱۳۹۶ اتفاقی در منطقه افتاد و این که در کل شهرستان پاکدشت موضوع اوقاف اراضی از نظر قوه قضائیه منتفی اعلام گردید.
رئیس پردیس ابوریحان اشاره کرد: گرچه از لحاظ حقوقی اگر گفته شود که این تصمیم ریاست اسبق قوه قضائیه درباره اراضی و تاسیساتی که بنا بر ماموریت قانونی، در اختیار نهادهای دولتی قرار گرفته است مانند شهرداری و آتش نشانی و بیمارستان و دانشگاه ها که همگی برای خدمات عمومی این اراضی و تأسیسات را در اختیار داشته و دارند حکمی ندارد و با این قبیل اشخاص نباید همچون غاصب برخورد کرد و به قهر و غلبه متوسل شد، دارای وجاهت حقوقی است چونکه این قبیل تصمیمات نباید مخل حقوق عمومی تلقی شود و در حقیقت لحاظ حقوق عمومی و نهادهای خدمت رسان عمومی در این تصمیمات مستتر است.
رئیس پردیس ابوریحان دانشگاه تهران اضافه کرد: یعنی در شهرستان پاکدشت، پردیس ابوریحان و بیشتر ادارات همچون اداره آموزش و پرورش، حوزه شهرستان و خیلی از بخش های دیگر از تملک اوقاف خارج شدند و بنا بر تصمیم قوه قضائیه مالکیت آنها در اختیار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی قرار گرفت که برمبنای رأی صادره تمامی اشخاصی که این اراضی در دست آنها بود باید به شکلی با بنیاد مصالحه می کردند تا بتوانند این اراضی را از بنیاد دریافت نمایند. در این خصوص اگر شرایط لازم فراهم گردد، برای کسانی که حق نسق و ریشه داشتند با پرداخت مبلغی، سند به نام آنها صادر می شد. پس مالکیت اراضی در اختیار همه ارگان های عمومی منطقه، اکنون در اختیار بنیاد مستضعفان است. در سال ۱۳۹۹ مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان اظهارنامه ای را به دانشگاه تهران ارسال کرد، بدین محتوا که چون مالکیت پردیس به بنیاد واگذار شده است باید نسبت به توافق و یا خرید اراضی اقدام های لازم از طرف دانشگاه تهران صورت بگیرد.
وی با اعلان اینکه دانشگاه تهران دراین زمینه مراجعات زیادی داشته که در نهایت به یک توافق اولیه با مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان دست یافته است، اظهار داشت: درست است که توافق اولیه انجام شده، هر چند این توافق پاسخگوی نیازهای علمی و پژوهشی پردیس ابوریحان بعنوان یک پردیس کشاورزی نیست و این مساله بارها به مسئولان مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان در مکاتبات اعلام شده است. کسی تردیدی ندارد که نیاز یک بخش آموزشی و پژوهشی را خودش تشخیص می دهد چون سابقه فعالیت و قدمت فعالیت مبنای این نیاز است. اما برای اجرائی شدن همین توافق نیز در دانشگاه باید مسیر خاصی طی شود، چون اموال بسیاری در مزرعه آموزشی پردیس همانند چاه ها، دیوارهای احداثی و سایر ابنیه های دولتی قرار گرفته اند که قابلیت واگذاری ندارند و باید در مورد وضعیت آنها سیر اداری مشخصی در سطح عالی دانشگاه تهران و در نهایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری گذرانده شود تا درباب انتقال این اموال، تصمیم گیری های لازم صورت بگیرد.
ایزدی با اشاره به اقدام ها و مکاتبات انجام شده از طرف دانشگاه تهران با مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان جهت همکاری ها و اجرای توافق های فی درخلال اظهار نمود: در ۲۶ خردادماه سال جاری نامه ای به امضای رییس دانشگاه از جانب پردیس تهیه و به رییس کل بنیاد مستضعفان ارسال شده است که برمبنای آن اعلام گردید که حداقل زمین مورد نیاز مزرعه کشاورزی پردیس ۴۰ هکتار است و همه این مسائل در دست بررسی بوده است. حتی در ۲۳ تیرماه نیز یعنی درست در همان روزی که این اتفاق افتاد، معاون اداری و مالی دانشگاه نامه ای به رییس بنیاد مستضعفان با این مساله که دانشگاه تهران، جهت اجرائی شدن تفاهم اولیه آماده است، ارسال کرد. همین طور در این نامه، درخواست پاسخ درباب ۳۰ هکتار اراضی نیز عنوان شد که در غیر این صورت فعالیت این پردیس کشاورزی با تردید جدی مواجه خواهد شد.
رئیس پردیس ابوریحان دانشگاه تهران افزود: باتوجه به مکاتبات و پیگیری های مکرر صورت گرفته و تمایل دانشگاه به اجرای تفاهم فی مابین، اما از مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان در هفته دوم تیر ماه نامه ای دریافت شد در خصوص این که چون تا حالا تفاهمی بین طرفین به مرحله اجرا نرسیده است، پس مبنا همان حکم سال ۱۳۹۶ خواهد بود. باید گفت درست است که حکم اولیه دادگاه تملک اراضی را به بنیاد مستضعفان داده، اما این حکم تبصره داشته و بیان شده در این خصوص توافق های لازم بین طرفین صورت بگیرد و نه این که اراضی به قهر تصاحب شوند و حال این که مکاتبات و جلسات مکرر در خرداد و حتی در تیرماه برای اجرائی شدن تفاهم صورت گرفته بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح تصرف قهرآمیز اراضی پردیس ابوریحان توسط یگان حفاظتی مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان مستضعفان پرداخت و اشاره کرد: متأسفانه، روز ۲۳ تیرماه نزدیک به ۵۰ نفر در قالب یگان های حفاظتی مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان، برای تصاحب قهری به مزرعه آموزشی و پژوهشی پردیس ابوریحان وارد شدند. لازم به ذکر است، در این مزرعه تعداد از دانشجویان ما به سبب این که طرح های پژوهش خودرا مِی گذرانند در آن روز حضور داشتند. همین طور بیش از ۶۰۰ رأس از احشام در این مزرعه نگهداری می شود. این اشخاص با استناد به نامه دادستان محترم شهرستان پاکدشت که به حراست پردیس ارایه داده بودند درخواست تخلیه کامل اراضی و پلمپ آنرا داشتند.
ایزدی با عنوان این که درباره انتقال و تخلیه مزرعه، رایزنی صورت گرفت و آن عوامل متوجه شدند که جابه جایی احشام هم اکنون و به این سرعت امکان پذیر نیست، اضافه کرد: بر این اساس، یک مهلت دوازده روزه یک سویه برای انتقال این مجموعه داده شد، در صورتیکه توافقات اولیه ما با مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان بر این بود که مجموعه گاوداری و هسته اصلی پژوهشی مزرعه پایدار، پویا و در اختیار دانشگاه (۱۰ هکتار) باشد و در ضمن علاوه بر آن ۱۰ هکتار، حدود ۳۰ هکتار دیگر را هم از بنیاد مطالبه کرده بودیم و این مساله در دست بررسی بود تا طی شرایطی با بنیاد همکاریهای لازم را انجام دهیم. به هر حال این نیروها با مراجعه به پردیس ابوریحان مسئول مزرعه، عضو هیأت علمی دانشگاه و رییس حراست مجموعه را مورد ضرب و شتم قرار دادند و توهین های مکرر به پرسنل خدوم و دانشجویان معدود حاضر در صحنه کردند. در جایی که می توان با تعامل، همکاری و برادرانه این مساله را حل و فصل کرد، به واقع اتخاذ چنین نگاهی جای بسی تأسف دارد.
رئیس پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با اظهار این که هم اکنون مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان با هیچ ارگانی در داخل شهرستان پاکدشت چنین برخوردی نکرده است، اظهار داشت: اما برای ما جای سوال دارد که چرا در مورد دانشگاه تهران و پردیس ابوریحان این اقدام صورت گرفته است. البته چون ابلاغ اجرای حکم دادگاه بود ما تابع بودیم، هرچند که باور داریم دادگاه محترم بایسته بود به ملاحظات دانشگاه و نیازهای او و تصرف قدیمی و نیز ماموریت دانشگاه در منطقه برابر قانون و همین طور قراردادهای معتبر اجاره میان دانشگاه و اوقاف توجه بیشتری می کرد. هم اکنون پرسنل حفاظتی بنیاد در بخش های مختلف پردیس حضور دارند که مورد پذیرش در محیط دانشگاهی نمی تواند باشد. در مورد مزرعه آموزشی که قصد پلمپ آنرا داشتند، پس از این اتفاق و با مذاکرات صورت گرفته درحال حاضر پذیرفتند نگهبان های ما هم بتوانند مستقر شوند تا این سیستم به فعالیت خود ادامه دهد. در مزرعه پردیس ابوریحان یکی از با اهمیت ترین پروژه های تولید بذر و اصلاح بذر کشور در حال اجراست که از نظر رتبه علمی جایگاه ویژه ای دارد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه تهران فعالیت می کند. ضمناً یکی از منحصربه فردترین گله های اصلاح شده کشور شامل نژاد زندی در این مجموعه نگهداری می شود».

ایشان سپس اشاره کرد: متأسفانه این نیروهای مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان با همان توان به مجتمع مسکونی ابوریحان که ۱۹۱ خانواده در آن شامل دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان ساکن هستند نیز مراجعه کردند و در همان موقع صورتجلسه ای را تدوین کردند که این مکان را هم در اختیار گرفتند. البته در مجتمع مسکونی برخورد قهرآمیز صورت نگرفت، اما توهین های مکرر زبانی به پرسنل ما نسبت داده شد و باید بگویم این حادثه بسیار ناگواری بود که در تاریخ دانشگاه تهران صورت گرفت.
ایزدی با تاکید بر این که در این قضیه نظر دانشگاه و پردیس کوشش برای تفاهم دوجانبه است، بیان کرد: تلاش ما بر پایداری مجموعه موفق علمی با رویکرد انتقال دانش و علم و فناوری و توسعه مراکز نوآور در منطقه شهرستان پاکدشت است و امیدوارم همه این اصل مهم را بپذیرند و در این جهت کمک کنند. درخواست داریم مسئولان عالی بنیاد مستضعفان تذکر ناصحانه ما را بپذیرند و جلوی اینگونه اقدام ها را در منطقه بگیرند و با آنها برخورد جدی کنند. خواسته دیگر این است که دانشگاه در سطح کلان به این قضیه ورود جدی داشته باشد و حمایت های حقوقی لازم دراین زمینه صورت گیرد.
رئیس پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در انتهای سخنان خود با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری درباره لزوم حفظ جایگاه مراکز آموزشی و یادآوری نام گذاری این سال به نام «حمایت از تولید و رفع موانع تولید» اظهار داشت: اقدامات انجام شده، بدون توجه به روند مذاکرات دانشگاه و بنیاد، ظاهراً حسب تقاضای مدیریت جنوب شرق شهرستان های استان تهرانِ بنیاد مستضعفان بوده و بر خلاف رویکرد مثبت موجود در سطوح عالی مدیریتی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بنظر می رسد و انتظار می رود به شکلی مساعدت شود تا این خراب شدگی ها درست شود. مدیرکل امور حقوقی دانشگاه هم درخواست مذاکره و گفتگو همچون گذشته داشت که بنظر می رسد باید بدان توجه گردد و از اقدامات شتابزده جلوگیری شود.


منبع:

1400/04/26
14:59:34
5.0 / 5
683
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳