قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در پی موافقت نمایندگان مجلس اعلام شد؛

آمادگی سازمان سنجش برای تحقیق و تفحص مجلس از آزمون های كشوری

آمادگی سازمان سنجش برای تحقیق و تفحص مجلس از آزمون های كشوری

سازمان سنجش آموزش کشور درباره تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی توضیحاتی ارائه نمود. این سازمان آمادگی کامل خویش را برای هرگونه تحقیق و تفحص نهادهای رسمی کشور اعلام نموده است.


به گزارش قائم به نقل از مهر، سازمان سنجش آموزش کشور به دنبال موافقت امروز ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی توضیحاتی ارائه نمود. در این اطلاعیه آمده است: «سازمان سنجش آموزش کشور با بیشتر از ۵۳ سال سابقه، مسئولیت سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور را به عهده دارد. در خلال این فعالیت و عملکرد کوشیده است با استقرار نظام کارآمد و روش های علمی سنجش و اندازه گیری و ارزیابی دانش داوطلبان ورود به آموزش عالی کشور در سطوح مختلف آموزشی این امر را به بهترین وجه ممکن به انجام برساند که حاصل این تلاش برقراری عدالت آموزشی و توزیع فرصت های تحصیلی در تمام مقاطع آموزش عالی کشور بوده و این خدمت که بر عموم مردم پوشیده نیست باعث راهیابی متقاضیان از محروم ترین اقشار به بهترین دانشگاه های کشور شده است. در سالهای اخیر با عنایت به رشد روز افزون داوطلبان ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، سنجش و اندازه گیری از اهمیت بیشتری برخوردار شده و حساسیت جامعه هم بیشتر شده است. سازمان سنجش آموزش کشور ضمن درک حساسیت و اهمیت وجودی این سازمان با عنایت به شفافیت کامل در تمامی حوزه های کاری این سازمان و مشخص بودن اسناد و مدارک مالی در تمام دوره های مدیریتی، آمادگی کامل خویش را با هرگونه تحقیق و تفحص نهادهای رسمی کشور در زمینه آزمون ها، نحوه برگزاری، آزمون سازی و شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می کند. این فرصت مغتنمی است تا نمایندگان و سایر دستگاههای نظارتی با گوشه ای از زحمات طاقت فرسای خدمت گزاران مردم در این سازمان از نزدیک آشنا گردند.»
به گزارش قائم به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی، بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در خصوص تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور از سال ۱۳۹۱ در دستور کار صحن قرار گرفت که نمایندگان با ۱۶۰ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در جلسه با این تحقیق و تفحص موافقت کردند.
در متن این تحقیق و تفحص آمده است: سازمان سنجش آموزش کشور یکی از دستگاه هایی است که تابحال هیچ گونه گزارش عملکرد شفافی به نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی عرضه نداده و ایرادات و ابهامات زیادی در حوالی آن مطرح بوده و روز به روز این ابهامات و سوالات بیشتر می شود.
با توجه به مدیریت طولانی مدت ابراهیم خدایی بر این سازمان و عدم پاسخگویی شفاف به نمایندگان مجلس و اعتراضات مردمی فراوان پیرامون عملکرد وی، لازم است در یک تحقیق و تفحص همه جانبه، زوایای پنهان مدیریت ایشان و تیم مستقر در آن سازمان برای مجلس و مردم شفاف سازی و تخلفات احتمالی آن بررسی شود. بنابراین پیشنهاد می شود از تاریخ ۱/ ۷/ ۱۳۹۱ تاکنون، این تحقیق و تفحص انجام پذیرد.
محورهای این تحقیق و تفحص به شرح زیر است:
۱- حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمون های زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه.
۲- حوزه معاونت امور آزمون ها، که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سوال و برگزاری میدانی آزمون ها را برعهده دارد و به صورت خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی.
۳- حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور مالی و اداری می باشد.
۴- شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش می باشد و در سالهای اخیر تبدیل به حیاط خلوت مدیران سازمان شده است.


منبع:

1400/04/28
19:40:55
5.0 / 5
681
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵