قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
امكان انتخاب رشته تا ۱۵ مرداد؛

اعلام ظرفیت پذیرش دستیاری پزشکی

اعلام ظرفیت پذیرش دستیاری پزشکی

قائم: برای چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی ظرفیتی حدود 3600 نفر در نظر گرفته شده است و داوطلبان تا جمعه 15 مرداد فرصت دارند 100 کدرشته محل را انتخاب کنند.به گزارش قائم به نقل از مهر، دفترچه انتخاب رشته چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انتشار یافته است و داوطلبان مجاز می توانند از چهارشنبه ۱۳ مرداد تا جمعه ۱۵ مردادماه نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.
برای چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی میزان ۳ هزار و ۶۲۷ نفر ظرفیت در نظر گرفته شده است. بالاترین ظرفیت با ۵۰۰ نفر مربوط به رشته بیماریهای داخلی و کمترین ظرفیت با ۱۷ نفر مربوط به رشته پزشکی هسته ای است. برای طب هوا فضا نیز ظرفیتی در نظر گرفته نشده است.
داوطلبان باید برمبنای کارنامه و نمره و رتبه های خود در هر زیر گروه آموزشی ملاحظه کلیه رشته محل ها مندرج در دفترچه و شرایط دانشگاه ها باید بوسیله سامانه اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس sanjeshp.ir با وارد کردن کد ملی و تلفن همراه و دریافت کد یک دفعه رمز، وارد سامانه شده و نسبت به انتخاب رشته محل تحصیل اقدام نمایند.
به همراه کارنامه به هر یک از داوطلبان پذیرش، یک فرم انتخاب رشته – محل اینترنتی تعلق می گیرد. اولویت انتخاب هر فرد در بین دانشگاه های انتخابی اش برمبنای علاقه فردی است. داوطلبان می توانند برمبنای ضوابط و مندرجات راهنمای انتخاب رشته حداکثر تا ۱۰۰ کدرشته محل حداکثر در ۱۰ رشته تخصصی مجاز، برمبنای جداول مربوطه، انتخاب کنند.
مسئولیت هر گونه اشتباه در تکمیل فرم انتخاب رشته محل به عهده داوطلب است و داوطلبان باید دقت لازم را در تکمیل فرم انتخاب رشته به خرج دهند. امکان ارائه فرصت مجدد برای انتخاب رشته محل وجود ندارد.
مطابق مصوبات شورای آموزش پزشکی و تخصصی چنانچه هر یک از داوطلبین چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار در یکی از رشته های تخصصی پذیرفته شوند ولی اقدام به ثبت نام نکنند و یا بعد از ثبت نام به هر نحو انصراف دهند مجاز به شرکت در آزمون دوره بعد نخواهند بود. این مساله درباب تمامی سهمیه ها صدق می کند.
داوطلبان دقت کنند بعد از تکمیل و ارسال فرم انتخاب رشته – محل، درخواست تغییر، کاهش یا افزایش در رشته محل های انتخابی و یا ابطال فرم انتخاب رشته محل امکانپذیر نیست.
چنانچه داوطلب به هر علت در موعد مقرر نسبت به تکمیل و ارسال فرم اینترنتی انتخاب رشته – محل اقدام نکند به منزله انصراف داوطلب از پروسه انتخاب رشته – محل تلقی شده و فرد مذکور از پروسه پذیرش حذف خواهد شد.
دانشگاه های علوم پزشکی محل آموزش تعهدی در قبال اسکان و تامین خوابگاه دستیاران پذیرفته شده ندارند.
بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در نشست شورای آموزشی پزشکی و تخصصی، باتوجه به پاندمی بیماری کووید ۱۹ قرار شد در این دوره مصاحبه پذیرش در رشته های روانپزشکی و زنان و زایمان صورت نپذیرد.
همچنین ظرفیت رشته تخصصی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ارتش برای همه داوطلبان قابل انتخاب است.
شرایط پذیرش در رشته پزشکی قانونی نیز تغییر کرده است و داوطلبان باید دارای سن زیر ۴۰ سال باشند. دارا بودن شرایط عمومی استخدام در دستگاه های دولتی، عدم رابطه استخدامی با دیگر دستگاه های اجرائی (به استثنای سازمان پزشکی قانونی کشور) و تعهد به انجام خدمات قانونی برابر با دوران تحصیل در محل های مورد نیاز سازمان پزشکی قانونی کشور از دیگر شرایط پذیرش در این رشته است.
ظرفیت تکمیل نشده سهمیه مناطق محروم دانشگاه های علوم پزشکی به سایر داوطلبان آزاد با رعایت مقررات پذیرش تعلق می یابد. تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم ممنوع بوده و امکان پذیر نیست و در صورت درخواست انتقال دانشگاه می تواند نسبت به لغو حکم دستیاری فرد پذیرفته شده اقدام نماید.
پذیرش سهمیه بومی مناطق محروم برمبنای قانون برقراری عدالت آموزشی و اصلاحیه بند ۳ آن برمبنای اولویت اعلامی است.
اولویت پذیرش در هر استان با داوطلبانی است که محل تحصیل آنها در استان محل تعهد قرار داشته باشد در صورت عدم تکمیل ظرفیت باقیمانده آن به سایر داوطلبانی که دانشگاه محل تحصیل آنها در استان محل تعهد قرار نداشته باشد اختصاص داده می شود.
بر اساس رای چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش ۲۲ اردیبهشت ۹۸ اولویت پذیرش در استان بدین منظور است که در نمرات یکسان اولویت پذیرش با داوطلب بومی همان استان است.
به گزارش قائم به نقل از مهر، چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی سه شنبه ۸ تیرماه ۱۴۰۰ اجرا شد. تعداد ۱۲ هزار و ۶۰۱ نفر در این دوره از آزمون ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۸۴.۵ درصد کارت ورود به جلسه را دریافت نمودند. بعد از اعلام نتایج اولیه ۷ هزار و ۳۹۴ نفر از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده اند.
چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی قبل از این قرار بود در ۷ اسفندماه ۹۹ اجرا شود که با اعتراض داوطلبان به ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ موکول شد و بعد از آن در ۷ فروردین ۱۴۰۰ اعلام گردید آزمون تا اطلاع ثانوی عقب می افتد و در نهایت ۸ تیرماه اجرا شد.


منبع:

1400/05/15
13:01:22
5.0 / 5
589
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم