قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

طنین نوای محرم در غوغای کشنده کرونا در بوشهر

طنین نوای محرم در غوغای کشنده کرونا در بوشهر

ایرنا- بوشهری ها بااینکه امسال به سبب پیش گیری از شیوع و مبتلاشدن بیشتر ویروس کرونا نتوانستند آیین های سنتی خودرا برای عزاداری سید و سالار شهیدان برپا کنند؛ اما شنیدن نوای مرثیه و عزا از جای جای این شهر نشان میدهد شور و عشق به امام حسین (ع) زیر سایر سنگین کرونا هم تعطیل نمی گردد.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیین های مختلف و سنتی محرم در استان بوشهر هر سال با حرارت خاصی برگزار می شد به نحوی که این مراسم هر بوشهری و غیر بوشهری را از مناطق مختلف کشور به این شهر فرا می خواند اما ۲ سالی است که ویروس بی رحم کرونا سبب شده این آیین های سنتی به صورتی دیگر اجرا شود.
کرونا هر چند ابعاد مختلف زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده است؛ روابط اجتماعی دستخوش تغییرات گسترده شده، مهمانی ها و دورهمی ها تغییر کرده و باید از برگزاری هرگونه تجمع همچون عزاداری های ماه محرم خودداری کرد تا ویروس فرصت گسترش نداشته باشد، اما همه این ممنوعیت ها و محدودیت ها موجب نشده است تا عزای سرور و سالار شهیدان کمرنگ و یا به فراموشی سپرده شود، بلکه علاوه بر سیاه پوش شدن شهر، عزاداران حسینی بنا به دستور و تاکید رهبر معظم انقلاب با رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی آیین های ماه محرم را با شور و شعور حسینی برگزار می کنند.
طوریکه در کنار برگزاری آئین های محدود عزاداری در فضای باز، برگزاری منبرها و حسینیه های عزاداری در فضای مجازی شکل جدیدی به عزاداری های محرم در جای جای کشور همچون استان بوشهر داده است و جوانان این استان با شور و حرارت خاصی از روزهای ابتدایی ماه محرم نسبت به تدارک مجالس عزاداری با شیوه جدید با حداقل جمعیت، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک اقدام می کنند.


حضور در فضاهای روباز بصورت محدود و با رعایت فاصله اجتماعی در هوای گرم و شرجی طاقت فرسا مرداد ماه بوشهر توانسته تا حدودی نیاز معنوی جامعه را تامین و به صورتی مردم این امکان را یافته اند تا از این طریق شور و عشق خودرا به سید و سالار شهیدان به نمایش بگذارند و ثابت کردند نه کرونا و نه هیچ چیز دیگری نمی تواند این چراغ را کم فروغ کند.
همچنین مسئولان استان بوشهر برای جلوگیری از شیوع و همه گیری بیشتر ویروس کرونا در این استان برگزاری هرگونه مراسم سنتی عزاداری را ممنوع کردند به نحوی که مراسم عزاداری تنها در مکان های روباز همچون مکان هایی که از طرف شهرداری مشخص شده و در شهر بوشهر در میدان تشریفات و در منطقه جنوبی شهر خیابان شهید یاسینی پیش بینی شده است.
استاندار بوشهر در این زمینه اعلام نموده است: بر طبق تصمیم ستاد کرونا باتوجه به شیوه خاص عزاداری سنتی این استان همچون آئین سینه زنی، سنج و دمام، تعزیه و کتل گردانی که شهره عام و خاص است و در لیست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسیده، به سبب نبود امکان رعایت فاصله اجتماعی برگزار نمی گردد.
عبدالکریم گراوند، ضمن تاکید بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی از طرف مردم در فضای باز؛ استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای آیین سوگواری ماه محرم را مورد تاکید قرار داد.
همچنین مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر نیز با اشاره به دستورالعمل ابلاغی از طرف ستاد ملی کرونا درباره نحوه برگزاری آیین های عزاداری اظهار داشت: باتوجه به شرایط خاص این استان بیشتر مجالس ویژه ماه محرم در پارک ها و فضاهای باز برگزار می گردد و حضور مردم در مراسم در این شرایط نشان دهنده اوج اعتقاد و رعایت اصول عقلانی در عزای حسینی است.
حجت الاسلام محمد رضا طاهری ادامه می دهد: انتظار می رود خادمان و عزاداران حسینی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کنار برگزاری باشکوه آیین های عزاداری نمایشی از میزان بالای عقلانیت عزاداران حسینی را به معرض قضاوت عموم بگذارند.


به بیان طاهری بر طبق فتوای مراجع دینی و علما رعایت اصول بهداشتی برای حفظ جان مردم در اقامه مجالس عزاداری امام حسین (ع) باید در اولویت باشد برهمین اساس هیات های مذهبی در امتداد تعهدی که دارند و آن آموزه های اخلاقی که از کربلا به دست آوردند همیشه دغدغه رعایت کردن دستورالعمل های بهداشتی را بیش از همه در اولویت قرار می ‍‍دهند، طوریکه طبق آمارهای رسمی سال قبل میزان رعایت دستورالعمل ها در هیات های مذهبی ۸۵ درصد عنوان شد که بالاترین نرخ در میان طیف های مختلف جامعه است و این نشان میدهد متدینین و علاقه مندان به امام حسین(ع) همیشه نسبت به چارچوب ها و اصول دینی تقید و تعهد دارند.
هیات های عزاداری مراقب دسیسه های دشمن باشند
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر اینطور ادامه می دهد: در این شرایط حساس دشمن تلاش می کند با بهره گیری از معدود تصویرهای انتشار یافته در فضای مجازی جلوه عزاداران حسینی را مخالف عقلانیت، بهداشت و سلامتی نشان دهد این اقدام دشمن، درحالی است که قریب به اتفاق مجالس عزاداری امام حسین (ع) با رعایت پروتکلهای بهداشتی در حال انجام می باشد.
به اعتقاد طاهری هیات های عزاداری باید نشان دهند در مکتب امام حسین (ع) هیچ تقابل و تضادی بین علم و دین وجود ندارد و بنا به دستور مراجع تقلید ضمن رعایت اصول بهداشتی باید چهره واقعی این عزا که چهره ای عقلانی است را نشان دهند و مسیر ترویج مکتب سرور و سالار شهیدان را با موفقیت انجام دهند.
هیاتی ها و عزاداران حسینی در استان کهن بوشهر ثابت کردند می شود در کنار رعایت دستور العمل های بهداشتی مجالس عزای امام حسین (ع) را با حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی برگزار کنند و این اقدام می تواند الگویی برای دیگر کارهای اجتماعی باشد.
همچنین امسال اولویت سازمان تبلیغات اسلامی در این شرایط خاص اعزام مبلغ بصورت حضوری نیست بلکه رویکرد این سازمان تبلیغ در فضای مجازی است و در همین راستا منبرهای مختلفی بصورت مجازی برگزار و هیات های مذهبی بوسیله پلت فرم ها و سکوهایی که طراحی شده بصورت مجازی مجالس حسینی را برگزار می کنند افزون براین با همکاری صدا و سیما ۲ ویژه برنامه به مناسبت دهه اول محرم طراحی شده تا به این وسیله مردم در خانه از عزای سرور شهیدان برخوردار باشند.
ثبت ملی ۲۱ آیین عزاداری محرم و صفر استان بوشهر
مردم دین باور و عاشقان دوده و امام حسین (ع) در استان بوشهر ماه محرم آیین های متنوعی از عزاداری، سوگواری و نذری برگزار می کنند که تا حالا از میان ۸۱ میراث ناملموسی که در استان به ثبت ملی رسیده ۲۱ اثر مربوط به آیین های محرم و صفر است که هر یک از این مراسم دارای ارزش شاخص و منحصر به فردی است که با فرهنگ مردم این استان گره خورده است.
همزمان با شروع ماه محرم و ایام سوگوار سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) بر طبق سنت دیرینه، همه بوشهری ها آیین های عزاداری سنتی را به ویژه در چهار محل قدیم شهر بوشهر شامل کوتی (شیخ سعدون)، شنبدی، دهدشتی و بهبهانی برگزار می کنند و کمتر بوشهری است که در این ماه در محله و زادگاه خود حاضر نباشد.
با توجه به تبلیغات انجام شده همزمان با دهه اول محرم مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور برای آشنایی و شرکت در آیین های عزاداری سنتی بوشهری ها به این استان سفر می کردند و به صورتی گردشگری مذهبی در این استان ایجاد می شد.


مکان های عزاداری در استان بوشهر به سبب شرایط خاص آب و هوایی مسجدها، حسینیه ها، میدان ها، خیابان ها، کوچه ها و منازل شخصی است که همزمان با فرا رسیدن ماه محرم سردرخانه ها، تکایا، و امامزاده ها را با پارچه ها و پرچم، سیاه پوش و آنهایی که نذر دارند لباس سیاه می پوشند و خودرا برای عزاداری و پختن نذری های ماه محرم آماده می کنند.
روضه و نوحه خوانی در هر شب ماه محرم به یک موضوع حادثه غم انگیز کربلا ارتباط دارد طوری که شب اول درباره فرا رسیدن ماه محرم، شب دوم حضرت مسلم، شب سوم طفلان مسلم، شب چهارم حجه الوداع، شب پنجم حر، شب ششم حضرت علی اصغر، شب هفتم حضرت علی اکبر(ع)، شب هشتم قاسم داماد، شب نهم حضرت عباس (ع) و شب دهم درباره امام حسین(ع) است.
به گفته سودابه معموری مسئول ثبت آثار میراث فرهنگی استان بوشهر این مراسم مربوط به عزاداری در بین بزرگان مذهبی تا به امروز باقی مانده و بعنوان یکی از باسابقه ترین انواع رسم های غنی در ایران بشمار می رود "گرده بخشو" شیوه جهان بخش کردی زاده از مداحان ماندگار بوشهری که امروز بیشتر استانها از این نوع نوا خوانی الهام گرفته اند همچون این آثار است.
سینه زنی بوشهری، ساخت سازهای سنتی (سنج و دمام) و نواختن آن در روزهای سوگواری، مراسم مَختَک یا گهواره علی اصغر، علم گردانی در روستای درودگاه، شهید کردن عَلَم در روستای هلیله، عَلَم کُشون در شهر خورموج، آئیین گندم کوبی در شبانکاره، مراسم خاکسپاری شهیدان کربلا در شهر گناوه، پامنبری، شروه خوانی، هیا مظلوم (برحیدری) همچون آئین های سوگواری استان بوشهر است که به ثبت ملی رسیده است.
همچنین در این بین فرهنگ پخت هریسه در شهر شُنبه و فرهنگ پخت آش بوشهری در مراسم ماه محرم نیز همچون غذاهایی است که فرهنگ پخت آنها در استان بوشهر به ثبت آثار ملی رسیده است.

1400/05/25
14:13:13
5.0 / 5
832
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳