قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
برای اولین بار ؛

رشته هیدروپلیتیک در دانشگاه خوارزمی افتتاح شد

رشته هیدروپلیتیک در دانشگاه خوارزمی افتتاح شد

دانشگاه خوارزمی برای نخستین بار در جهان رشته هیدروپلیتیک را در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه تاسیس کرد.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه خوارزمی، دکتر کاویانی با اشاره به راه اندازی رشته هیدروپلیتیک برای نخستین بار در جهان در این دانشگاه اظهار داشت: ایران با اقلیمی خشک و نیمه خشک روی نوار بیابانی زمین قرار دارد و به ذات سرزمینی خشک و کم بارش است. طی چند دهه گذشته منابع محدود آب شیرین کشور بواسطه افزایش مصرف به شدت فروکاسته و دگرش های اقلیمی نیز به این تنگنای پایدار دامن زده است.
وی افزود: از ین جهت، این سرزمین از مقیاس فرو ملی تا منطقه ای درگیر تهدیدهای پیوند دار با آب شده و از این پس، امنیت ثبات و توسعه کشور به شدت در مقیاس فروملی تا فراملی در پیوند با محدودیت منابع آب قرار گرفته است.
عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی اضافه کرد: اَبر چالش جغرافیایی، امنیتی و سیاسی پایداری که با نگرش به وضع موجود پایانی بر آن متصور نیست. از ین جهت، هیدروپلیتیک بصورت پایدار عنصر ثابت سیاستگذاری و تدوین راهبردهای کشور خواهد بود. موقعیت ژئوپلیتیک ایران در قالب وابستگی امنیت آبی شرق کشور به رودهای ورودی و تامین کننده قسمتی از امنیت آبی عراق در غرب به ایران موقعیتی ویژه با چالش ها و فرصت های خاص در منطقه بخشیده است.
وی در ادامه اضافه کرد: هیدروپلیتیک علمی است که مناسبات قدرت واحدهای سیاسی-فضایی و جوامع از همکاری تا جنگ بر سر منابع آب شیرین از مقیاس فرو ملی تا فراملی را مطالعه می کند. دغدغه های درهم تنیده یاد شده در زمینه داخلی و سیاست خارجی از مقیاس فرو ملی تا فراملی و یافتن راه کارهای پیوند دار با آنها در هیچیک از علوم موجود بازتاب نیافته است. در عین حال، طی یک و نیم دهه گذشته پژوهش های بسیاری بصورت بنیادی و کاربردی در زمینه مختلف در رابطه با آب در دانشکده علوم جغرافیایی این دانشگاه به عمل آمده که همه آنها گویای وضعیت بحرانی منابع آبی کشور هستند.
کاویانی درباب نحوه راه اندازی این رشته اظهار داشت: دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه خوارزمی افتخار دارد برای اولین بار در جهان رشته هیدروپلیتیک در مقطع کارشناسی ارشد را با بهره بردن از تجربیات جهانی و ظرفیت های علمی و اجرائی کشور در قالب تدوین سر فصل های مرتبط، تهیه و به تصویب وزارت علوم برساند که اکنون نیز در سایت این وزارت خانه بارگذاری شده است.
وی افزود: سرفصل های مصوب رشته میان رشته ای هیدروپلیتیک محصول تعامل گروه های مختلف دانشکده علوم جغرافیایی و نیز همکاری این دانشکده با دیگر دانشکده ها خصوصاً دانشکده حقوق و علوم سیاسی بوده است. این رشته بنا به درخواست گروه جغرافیای سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد هیدروپلیتیک از مهر ۱۴۰۱ در دانشکده علوم جغرافیایی مبادرت به پذیرش دانشجو خواهدنمود.

1400/06/26
13:30:28
5.0 / 5
770
تگهای خبر: امنیت , دكتر , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم