قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ارتقای سطح تشکل ها و هیات های مذهبی با مهرواره هوای نو

ارتقای سطح تشکل ها و هیات های مذهبی با مهرواره هوای نو

به گزارش قائم دبیر مهرواره «هوای نو» اظهار داشت: ارتقاء سطح کیفی و کمی هیات ها و تشکل های دینی در گام دوم انقلاب یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این مهرواره است.


اوایل این هفته بود که حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با صدور حکمی وحید ملتجی را بعنوان دبیر مهرواره هوای نو منصوب نمود. قمی در این حکم نوشت که مهرواره «هوای نو» با هدف معرفی برگزیدگان سال هیات و تشکل های دینی برگزار می گردد و گامی در جهت معرفی و تکریم الگوهای برتر و ایجاد همدلی، همسویی و وفاق گفتمانی میان فعالان عرصه هیات و ستایشگری خاندان علیهم السلام است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از ملتجی خواست تا در اسرع وقت با هماهنگی سازمان، هیات و تشکل های دینی نسبت به تدوین برنامه اجرایی، پیشنهاد اعضای شورای سیاستگذاری، تدوین رشته ها، ملاک ها و آیین نامه های داوری، انتصاب دبیران علمی و اجرایی، تأسیس هیات های داوری، اعلان فراخوان و اجرای طرح های رسانه ای، برگزاری منظم جلسات داوری و نظارت بر اجرای قوانین و رعایت عدالت و جانب انصاف، برنامه ریزی و اجرای اختتامیه، برنامه ریزی و اقدام نماید.
قمی ابراز امیدواری کرد تا این مهرواره با همکاری و به کارگیری نخبگان متعهد عرصه اندیشه، هنر، مدیریت و رسانه، حرکتی عقلانی و مؤمنانه و نقطه عزیمتی به سمت خودسازی و جامعه پردازی و تمدن سازی اسلامی باشد.


ملتجی در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: برگزیدگان سالانه هیات و تشکل های دینی مبحث اصلی مهرواره «هوای نو» است که با حضور حجت الاسلام قمی در سازمان تبلیغات اسلامی یک نگاه متفاوت نسبت به هیات ها و تشکل های دینی حاکم شد و اقدامات متفاوتی طراحی و به مرور اجرا شد که یکی از آنها مهرواره هوای نو بود.
وی اضافه کرد: این مهرواره شامل تشکل های فرهنگی مردمی و تشکل های شاخص است و قرار بر این شد که این تشکل ها برنامه هایی را برای ارتقاء سطح کیفی فعالیت هایشان طراحی نمایند که یکی از آنها مهرواره برگزیدگان سال هیات ها و تشکل های دینی است که از جانب سازمان تبلیغات و با حضور هیات ها و تشکل های دینی سراسر کشور برگزار می گردد.
ملتجی ضمن اشاره به اهداف برگزاری این مهرواره اظهار داشت: آشنایی بیشتر و متقابل عموم مردم و جوانان با هیات ها و تشکل های مردمی یکی از اهداف این مهرواره است. البته مردم با مقوله هیات آشنا هستند ولی چون می خواهیم به معرفی هیات های شاخص و خدماتی که این هیات ها عرضه می دهند و همینطور سبکی که هیات ها و تشکل های شاخص بر مبنای شرایط زمان عرضه می دهند، بپردازیم لازم است این خدمات برای جوانان بیشتر از قبل معرفی شود و ارتباط دو سویه ای بین عموم مردم و جوانان با هیات ها و تشکل های دینی اتفاق بیافتد.
وی از معرفی تخصصی هیات ها و تشکل های شاخص و برتر بعنوان هدفی دیگر یاد کرد و اضافه کرد: سال ها صحبت معرفی هیات های شاخص مطرح بوده و مقرر است در نخستین دوره این اتفاق بیافتد. همینطور ارتقاء سطح کیفی و کمی تشکل های دینی در گام دوم انقلاب از مهم ترین هدف های برگزاری این مهرواره است.
هیات های مذهبی موتور پیشران مردمی در گام دوم انقلاب هستند
دبیر مهرواره هوای نو اضافه کرد: نگاه ما به تشکل های دینی و هیات ها این است که اینها موتور پیشران مردمی در گام دوم انقلاب اسلامی هستند و بعنوان گروه های مردمی دریک شکل کاملا خودجوش تشکیل شده اند و با عموم مردم در بخش های مختلف مرتبط هستند و یکی از بهترین موتورها و فضاهایی است که می تواند مقوله ارتباط مردم را در دایره گام دوم انقلاب اسلامی رهبری و مدیریت کند.
وی اضافه کرد: مهرواره هوای نو در سال اول در بخش های کتاب هیات، برترین هیات ها، ستایشگران خاندان برگزار می گردد. منظور از کتاب هیات، کتاب ها و مکتوباتی است که در حوزه هیات و هیات داری و تشکل های دینی انتشار یافته است و در بخش هیات و تشکل های دینی به برترین هیات ها که ایده های متفاوت و خلاقانه و خدمات متفاوت داشته اند خواهیم پرداخت.
ملتجی افزود: البته هر یک از این بخش ها شامل محورها و رشته های مختلفی است که هیات ها و تشکل ها دینی سراسر کشور می توانند در یک سامانه ثبت نام کنند و برنامه های هیات ها هم توسط داوران بررسی می شود.
وی افزود: یک پیش نشست در اسفند سال قبل در تهران برگزار شد و ۷۰ تشکل برتر کشور با بعضی از مسؤلان نظام دیدارها و جلساتی داشتند و مطالباتی را مطرح نمودند و این پیش نشست به شکلی آغاز این حرکت بود و در آنجا به شکل رسمی اعلام گردید که سال آینده یعنی سال ۱۴۰۰ مهرواره هوای نو برگزار می گردد که با این حکم حجت الاسلام قمی به صورت رسمی شاهد آغاز فعالیت مهرواره هستیم و در آذر یا بهمن هم شاهد برگزاری اختتامیه خواهیم بود.
دبیر مهرواره هوای نو اظهار داشت: مسؤلان هیات ها می توانند از ماه آینده و بعد از فراخوانی که از جانب سازمان تبلیغات اعلام می شود در این مهرواره شرکت نمایند.


منبع:

1400/07/01
23:38:49
5.0 / 5
769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم