قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

آلبوم موسیقی آن روز آسمان گریست رونمایی گردید

آلبوم موسیقی آن روز آسمان گریست رونمایی گردید

آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» به مناسبت اربعین حسینی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رونمایی گردید.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، این آیین روز یکشنبه با حضور علیرضا زندوکیلی معاون هنری، امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمد سالاروند آهنگساز و جمعی دیگر از شاعران، هنرمندان و عوامل تولید این آلبوم موسیقی برگزار گردید.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این آیین اظهارداشت: ما سعی کردیم در حد توان برای معرفی امام حسین(ع) این شخصیت بزرگ عالم بشریت کاری انجام دهیم و این توفیق را داشتیم که در حیطه تخصصی خود یک گام کوچک در جهت اهداف قیام حضرت اباعبدالله(ع) برداریم.
زندوکیلی اظهار داشت: مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی ۱۸ ماه اخیر از ظرفیت های این سازمان و خارج از سازمان به خوبی بهره گرفته است و نهادهایی مانند مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما و مرکز موسیقی حوزه هنری در تولید آثار با ما همکاری داشتند. در این زمان حدود ۶۰ اثر شامل پوئم سمفونی، سمفونی، آلبوم و تک آهنگ تولید شد.
زندوکیلی با اشاره به اینکه هنر یک ظرف خوب برای عرضه محتواست، اضافه کرد: اگر یک مظروف خوب برای ظرف هنر داشته باشیم، می توانیم گام های بلندی برداریم، ظرف های دیگری هم برای عرضه محتوا وجود دارد اما هنر ارتباط قوی تری با مخاطب دارد و توده های مردم همواره ارتباط خویش را با هنر حفظ نموده اند.
معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان نمود: آلبوم «آن روز آسمان گریست» یکی از همان آثار خوب است که ساخته شده است، موسیقی مذهبی ما پیوند دیرینه ای با ردیف های آوازی دارد و مثلا در تعزیه خوانی این مورد مورد توجه است. محتوای آلبوم هم بسیار غنی است و بن مایه هنری قوی ای دارد که حتی اگر امروز هم شنیده نشود، در آینده ارزش آن درک خواهد شد.
هدایت محتوای شنیداری مخاطب به سمت جریان مطلوب تر
مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم در این آیین اظهار داشت: آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» با مشارکت مرکز موسیقی و سرود صدا و سیما ساخته شده و اشعار این اثر توسط شاعران آموزش دیده امروز سروده شده است، از ترکیب بند محتشم کاشانی هم بهره گرفته شده است.
سمیعی ضمن اشاره به سیاست های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه موسیقی طی ۱۸ ماه اخیر اضافه کرد: جریانی که ما دنبال می نماییم به شکلی صدمه شناسی و شناخت محتوایی موسیقی است و تلاش می نماییم با فرآیند مداوم تولید اثر به شکلی محتوای شنیداری مخاطب را به سمت جریان مطلوب تر هدایت نماییم.
وی بیان نمود: توجه به مخاطبان هدف برای ما مهم می باشد، مخاطبان در آلبوم «نواحی اشک» و «آن روز آسمان گریست» متفاوت هستند، ما به فرمی نیاز داشتیم که از شاخصهای موسیقی ایرانی و موسیقی جهان توامان استفاده نماییم، بطور قطع آواز به تنهایی جذابیت خویش را دارد اما می تواند در پیوند با ارکستراسیون وسیع تر، جذابیت بیشتری داشته باشد.
سمیعی افزد: در آواز ایرانی عملا نمی توانیم بافت هارمونیک موسیقی غرب را اجرایی نماییم اما با هوش و ذکاوت هنرمند امکانپذیر است که محمد سالاروند آهنگساز «آن روز آسمان گریست» نشان داد که شناخت خوبی نسبت به موسیقی ایرانی، آیینی و جهانی دارد و توانست پیش و پس آواز، بافت های هارمونیک را اجرا کند، از آکاپلا هم استفاده شد و آهنگساز هارمونی ها را خیلی ساختارمند استفاده کرد، سالاروند تمام تکنیک ها را در خدمت بهتر شنیده شدن موسیقی برای مخاطب عام و خاص به کار گرفته است.
مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهارداشت: در حوزه موسیقی آیینی با ساختارشکنی ها و مشکلات زیادی مواجه هستیم، باید الگوی مناسبی در این عرصه عرضه شود، مسیری که این سازمان در عرصه تولید موسیقی آیینی طی کرده؛ سال قبل با آلبوم «مرثیه ناتمام» شروع شد و سال جاری با «نواحی اشک» و «آن روز آسمان گریست» ادامه پیدا کرد، می تواند الگویی برای تولید آثار در حوزه موسیقی آیینی باشد.
آهنگساز آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» هم در این آیین اظهار داشت: در این اثر با سه خواننده مواجه بودیم که صدای خویش را با شعر مورد نظر، نواها و تحریرها طراحی نموده بودند که در موسیقی آیینی ما کمتر دیده می شود. تلاشمان این بود که در یک زمان کم برای نسل جدید آثاری تولید نماییم که نشانه هایی از نسل خویش را در آنها ببینند. این نسل با ما متفاوت هستند و وظیفه داریم اثر را بگونه ای عرضه نماییم که آنان با اثر ارتباط برقرار کنند.
سالاروند اضافه کرد: «آن روز آسمان گریست»، اثری برآمده از دل است، همه ما به شکلی ارادت ویژه ای به حضرت سیدالشهدا(ع) داریم و همه عوامل با تمام وجودشان پای کار آمدند. این آلبوم موسیقی جز معدود آثاری است که موسیقی دستگاهی مستقیماً وارد موسیقی آیینی می شود، در موارد دیگر مانند تعزیه، قواعد موسیقی دستگاهی به صورت کامل رعایت نمی گردد، شعرهای آلبوم هم بسیار اثرگذار است و امیدواریم این آلبوم ماندگار شود.
آلبوم موسیقی «آن روز آسمان گریست» در هشت قطعه ساخته شده و محمد سالاروند آهنگساز، صادق شیخ زاده، سیدمحسن حسینی و مهدی محمدی خوانندگان و محتشم کاشانی، سیدمحمدمهدی شفیعی، سعید تاج محمدی، رضا نوری، غزاله شریفیان، سیدوحید سمنانی، رضا یزدانی و امین اکبری شاعران اثر هستند. این آلبوم در سایت بیپ تونز قرار می گیرد و به صورت مجانی قابل دریافت است.
منبع:

1400/07/04
19:53:54
5.0 / 5
877
تگهای خبر: آموزش , اربعین , امام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم