قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در نشست اربعین، معنویت و فضائل اخلاقی مطرح شد؛

رسوخ اربعین در عمق وجود انسان

رسوخ اربعین در عمق وجود انسان

به گزارش قائم کارشناسان دینی با تکیه بر حضور بانوان در پیاده روی اربعین بیان نمودند که اربعین در عمیق ترین لایه های وجود انسان نفوذ می کند و این گونه تمدن نوین اسلامی شکل می گیرد.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا، در این نشست ناصر سودانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به آیه ۳۰ سوره مبارکه روم، اظهار داشت: این آیه نکات لطیفی دارد، قرآن می فرماید: همه توجهت را به سمت دین قرار بده، حنیف کسی است که در خط دین حرکت می کند و خط دین راهی است که درست و مستقیم است.
وی افزود: حال فطرت انسان است که به سمت خدا و راه درست حرکت می کند، این قرار گرفتن در راه درست مسیر دین است. خدا می گوید تو که می خواهی به سمت درست حرکت کنی من برای تو الگو قرار می دهم و باید بر طبق این الگو و حجت حرکت کنی و دنبال او بروی.
سودانی امام حسین و خاندان (ع) را الگوها و حجت خدا روی زمین برشمرد و اظهار داشت: برای حرکت در راه خدا باید پا جای پای امام حسین و خاندان (ع) بگذاریم و به دنبال آنها در راه درست حرکت نماییم.
وی اربعین را یک مدرسه و دانشگاه بزرگ دانست و اظهار داشت: اربعین مدرسه عشق است و همه در اینجا الفبای فطرت، عشق و محبت به انسان کامل را یاد می گیرند.
این نماینده سابق مجلس افزود: امام حسین (ع) یک فرد نیست بلکه یک مکتب است، دانشگاهی است که سایه اش در همه ملت ها و قوم ها و... افکنده شده و اربعین تجدید بیعت با فطرت است و تکبر و رزائل اخلاقی در اربعین پاک می شود، انسان در اربعین از مسیر درست خارج شده و در جمع بشریت قرار می گیرد.
سودانی با اعلان اینکه امام حسین (ع) همه وجودش را متوجه دین کرد، اظهار داشت: امام حسین (ع) از همه چیزش گذشت و خدا همه چیز را فدای حسین کرد و هر قلبی که در آن پرتو عشق باشد مانند نگین می درخشد و برای حسین (ع) می تپد.
در ادامه محمدهادی همایون رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه امام صادق حضور بانوان در همایش بزرگ پیاده روی اربعین را ضروری دانست و اظهار داشت: اربعین باید با مشارکت خانم ها برگزار گردد و رشد ما در این قسمت است، بروز و ظهور تمدنی زن است که در جامعه و در تربیت نسل آینده اثر دارد و نباید آنرا فراموش کرد.
وی اظهار داشت: حضرت مریم، هاجر، آسیه، حضرت خدیجه، حضرت زهرا، حضرت زینب و... زنان بسیاری در تاریخ هستند که گره های بزرگی را از زندگی بشریت باز کرده اند.
در ادامه دکتر برزویی از اساتید دانشگاه به تشریح مبحث محبت و مودت پرداخت و اظهار داشت: اساس زندگی محبت است اما با مودت فرق می کند، محبت بخشی از مودت است، محبت ظهور و بروز دوست داشتن در لفظ و گفتار است، حال زمانی که محبت در عمل قرار گرفت، مودت صورت می گیرد.
وی افزود: حال کسی که می خواهد به سمت محبوب برود آخرین بخش محبت و مودت را باید به جا بیاورد که آن هم سخاوت است. زیارت اربعین سطح عالی از محبت است، اربعین اقدام عملی برای محبت و مودت است، اربعین تمرین تمدنی برای مودت حکومت حضرت مهدی (عج) برای ظهور است.
در ادامه طاهره صادقی مدرس حوزه و دانشگاه، اربعین را فرصتی برای رشد و تعالی دانست و اظهار داشت: اربعین بهترین فرصت برای خودسازی است و میتوان از آن برای رشد و تعالی استفاده نمود. بشریت می تواند در پرتو اربعین به بهترین الگوها و تعاملات بشری برسد.
وی افزود: اربعین فرصتی برای تزکیه نفس است و انسان با حضور در پرتو نورانی امام حسین احساس نشاط پیدا می کند که این نشانه زدوده شدن زنگار از قلب است. از پرتو اربعین جامعه ای تشکیل می شود که در آن شاهد تعاملات و محبت هستیم و بالاترین همدلی و مواسات در آن وجود دارد.
صادقی با اعلان اینکه تعامل حداکثری جز در پیاده روی اربعین مشاهده نمی گردد، اظهار داشت: اصلاح اخلاقیات فردی فرایند ای زمان بر است اما در اربعین در چند روز یک انسان متحول شده و راه زندگی اش تغییر می کند.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) قلوب شیعه را هدف قرار دادند. اربعین هم فقط بر قلوب شیعه کار دارد و عاطفه را به قلیان در می آورد و دسیسه های شیاطین را خنثی می کند.
صادقی با اعلان اینکه اربعین در عمیق ترین لایه های وجود انسان نفوذ می کند، اظهار داشت: این گونه است که تمدن نوین اسلامی شکل می گیرد، و در واقع، تالیف قلوب است که سبب تمدن سازی می شود. در اربعین افراد از خود گذشتن را می آموزند، اینجا مردم عراق همه زندگی خویش را در راه زائر هزینه می کنند که بهترین الگو برای از خود گذشتگی است.
وی افزود: افرادی که در پیاده روی اربعین شرکت می کنند، تکریم و محبت خاندان را درک می کنند و این که می گویند با خانواده در این راهپیمایی شرکت کنید، برای نهادینه شدن این فرهنگ در خانواده و نسل آینده است.منبع:

1400/07/07
22:33:21
5.0 / 5
807
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳