قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

همایش بین المللی امام رضا (ع) و ادیان در مشهد انجام شد

همایش بین المللی امام رضا (ع) و ادیان در مشهد انجام شد

قائم: ایرنا- همایش بین المللی امام رضا (ع) و ادیان روز پنجشنبه در آستانه سالروز شهادت آن امام همام با حضور تعدادی از شخصیت های دیگر کشورها در رواق کوثر حرم مطهر رضوی اجرا شد.


در این همایش ۱۰ نفر از شخصیت های دینی از ادیان و کشورهای مختلف شامل لبنان، اسپانیا و هندوستان به صورت مجازی و حضوری به بیان دیدگاه های خود در زمینه زندگی مسالمت آمیز در پرتو دین، عقلانیت و عدالت و مبانی معرفتی و اخلاقی گفتگوهای ادیان پرداختند.
یک تحلیلگر مسایل بین المللی از کشور اسپانیا در این همایش اظهار داشت: این همایش می خواهد دیدگاه های مختلف ادیان را در یک مکان گردآورد تا بر مبنای اصول قرآن کریم و با الگوبرداری از شخصیت و رفتار هشتمین امام شیعیان برای ایجاد جهان امن و عاری از جنگ و خونریزی با یکدیگر به گفتگو بپردازند.
آلبرتو گارسیا واتسون اضافه کرد: استعمار جهانی با ایجاد دخالت ها و دست اندازی نسبت به جوامع بی حاشیه که خواهان روابط مسالمت آمیز با دیگران هستند، آنها را به ایجاد درگیری های بسیار کشانده است تا جایی که برداشت های افراطی از یک مذهب سبب تخریب و مرگ سایر افراد شده است.
وی افزود: پیش شرط گفتگوی بین ادیان این است که زمینه برای ورود طرفین به گفتگو با احترام به باورهای آنها فراهم گردد. باید این حقیقت را به فال نیک گرفت که عقاید مختلف قادرند با آزادی کامل به بین دیدگاه های مختلف خود با یکدیگر بپردارند و ضمن حفظ هویت دینی، نظرات خویش را تبادل کرده و گفتگو کنند.
این تحلیلگر سیاسی اظهار داشت: این رویداد بین ادیان به رهبران مذهبی این فرصت را داده است که ضمن بیان عقاید و ارزش های ادیان و مذاهب خود با گوش دادن به دیدگاه های مطرح شده توسط افراد مختلف، نسبت به ادیان دیگر شناخت بهتری پیدا کنند.
وی اضافه کرد: دولت ها موظّفند از آزادی مذهب یا عقاید از نظر حقوقی و عملی در مقابل قانون حمایت کنند چونکه تبعیض و نادیده گرفتن اقلیت های مذهبی، نقض جدّی آزادی مذهب و عقیده است. ادیان یا مقامات بلندمرتبه بدون مردم نقشی ندارند و نمی توانند گفتگو را شکل دهند بنابراین دولت ها تنها می توانند از نظر اخلاقی و اقتصادی از گفتگو و تبادل نظر حمایت کنند اما در نهایت این مردم هستند که باید در خیابان ها، مدارس یا در موقعیت های مذهبی مربوط یا در هر موقعیتی مشارکت کنند.
گارسیا واتسون افزود: ایران، نمونه بزرگ آزادی مذهبی است، چونکه در این کشور یهودیان، مسلمانان شامل شیعه و سنی و مسیحیان آزادانه در کنار یکدیگر زندگی می کنند.
مناجات های امام رضا (ع) معرفت دینی را مجسم می کند
یک نویسنده و شاعر مسیحی هم اظهار داشت: دعاهای حضرت امام رضا (ع) مرا بسیار تحت تأثیر قرار داد چونکه همانگونه که آن امام برای خود دعا می کند برای سایرین هم دعا می کند که در چارچوب مناجات، معرفت دینی را مجسم می کند.
دکتر میشل کعدی طی سخنرانی مجازی در این همایش اضافه کرد: هر بار که در مورد خاندان خاندان عظیم عصمت و طهارت سخن می گویم به راه و روش زندگی آنها غبطه می خورم و یک شادی درونی در من ایجاد می شود چونکه افرادی که زندگی خویش را وقف اتصال خالق با مخلوق و مخلوق با خالق کرده اند توفیقی پیدا می کنند که همواره در راه خیر و صلاح مردم گام بردارند.
وی افزود: زندگی حضرت امام رضا (ع) باید معرفی شود تا سایر انسانها هم بتوانند از نوع زندگی ایشان الگو بگیرند.
این شاعر مسیحی ضمن اشاره به زهد و تواضع حضرت امام رضا (ع) اظهار داشت: هیچ وقت بشریت تواضعی مانند او را به خود ندیده است. ایشان از زمان کودکی متواضع و فروتن بود و از علائم امام، بخشش بر بزرگ و کوچک است.
وی اضافه کرد: بزرگ ترین اثر امام در جامعه دعوت مردم به وحدت، یگانگی و توحید است تا بتواند دین اسلام، بیان احکام و شریعت، اخلاق نیکو، سیر و سلوک را تثبیت کند و بجاست در مورد تشریح دین و احکام شریعت الهی سخن گفته شود چونکه حضرت امام رضا (ع) سید و آقای علم و فقه و شریعت است.
دکتر میشل کعدی افزود: حضرت امام رضا (ع) آیینه تمام نمای خاندان عصمت و طهارت (ع) بود که راه و روش و سیرت آنها بخصوص در مورد عقاید دینی را خیلی خوب بیان می کرد. سخن گفتن در مورد زندگی علمی حضرت امام رضا (ع) بسیار بزرگ و باعظمت است چونکه او سیرت صحیحی برای اثبات و تثبیت بیان علم خود در مناظره هایی که بر پا شده بود اتخاذ نمود.
وی اظهار داشت: از دیگر خدمات بارز حضرت امام رضا (ع) راه و روش طب آن امام است که در چارچوب کتابی در خیلی از دانشگاه های دنیا مطرح شده و از آن بهره علمی وافری به دست آمده است. در این کتاب مراحل عمر انسان و خواب او به خوبی تشریح شده است. همینطور در مورد طبع غذاهای سرد، مضرات خوردن نمک، فایده بهداشت و حمام برای سلامت بشر و سفارش های ضروری دیگر که به منظور زندگی سالم بشری واجب است توضیح داده شده است.
ایرانیان دارای هویت ایرانی و اسلامی هستند
نماینده جامعه زرتشتیان هم در این همایش اظهار داشت: ایرانی ها دارای ۲ هویت ایرانی و اسلامی هستند که در هم تنیده شده است.
موبد بهزاد نیک دین اضافه کرد: دشمنان این کشور به دنبال به چالش کشیدن این هویت هستند و ایران ققنوس وار باید تا جایگاه واقعی خود و معرفی به جهانیان حرکت نماید.
وی افزود: مردم میهمان نواز ایران از دیرباز با پیروان همه ادیان در صلح و صفا در کنار هم زندگی می کردند و بر مبنای آموزه های زرتشتی و در کتاب گات ها دین بعنوان وجدان معرفی شده است.


منبع:

1400/07/10
08:37:06
5.0 / 5
600
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم