قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مجلس اعلای شیعیان و جنبش امل درگذشت همسر امام موسی صدر را تسلیت گفتند

مجلس اعلای شیعیان و جنبش امل درگذشت همسر امام موسی صدر را تسلیت گفتند

قائم: مجلس اعلای اسلامی شیعیان و جنبش امل لبنان با انتشار بیانیه های جداگانه درگذشت همسر امام موسی صدر را تسلیت گفته و وی را نمونه بانوی زینبی مجاهد و مبلغ توصیف کردند.


به گزارش قائم به نقل از رسانه های لبنان، جنبش امل لبنان در بیانیه خود درگذشت بانوی مجاهد «پروین خلیلی» همسر امام موسی صدر و یار و یاور همیشگی آن امام در راه جهاد را تسلیت گفت.
در این بیانیه آمده است که همسر امام موسی صدر بخش اعظم عمر خودرا با صبر و بردباری گذراند و در سخت ترین شرایط حامی و پشتیبان خانواده خویش بود.
این بیانیه اضافه کرد: همسر امام موسی صدر نمونه بانوی زینبی مجاهد بود. وی درگذشت؛ درحالی که غم و قصه نبود (همسر خود) را در دل داشت.
جنبش امل لبنان برای همسر بزرگوار امام موسی صدر رحمت واسعه و بهشت برین و به خاطر این مصیبت برای امام موسی صدر در غربت خود و برای خانواده وی صبر و بردباری و آرامش و برای محبان ایشان پاداش و ثواب بزرگ از خداوند متعال مسالت کرد.
این جنبش همین طور خواهان گسترده ترین مشارکت در مراسم خاکسپاری آن مرحومه شد که ساعت ۱۱ بامداد فردا شنبه به وقت محلی در شهر صور در جنوب لبنان برگزار می شود.
همزمان مجلس اعلای شیعیان لبنان نیز در پیامی درگذشت خانم پروین خلیلی همسر امام موسی صدر را تسلیت گفت.
در قسمتی از این پیام آمده است: آن مرحومه نمونه بانوی مبلغ صبور و بردبار و یار و همراه امام موسی صدر در راه جهادی خود بود و نیمی از عمر خویش را با غم فراق، به امید بازگشت امام موسی صدر گذراند.
مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان نیز با دعوت از مردم جهت شرکت در مراسم خاکسپاری پیکر همسر امام موسی صدر اعلام نمود که این مراسم از مقابل موسسات امام موسی صدر در شهر صور شروع خواهد شد و پیکر وی سپس در محل حسینیه الزهراء (س) این شهر به خاک سپرده خواهند شد.
امام موسی صدر در سوم شهریور ۱۳۵۷ شمسی و در آخرین مرحله از سفر دوره ای خود به برخی کشورهای عربی، بنا به دعوت رسمی معمر قذافی رهبر معدوم لیبی، به آن کشور رفت و در روز ۹ شهریور در آنجا ربوده شد.
رژیم وقت لیبی در ۲۷ شهریور ۱۳۵۷ و به دنبال اعتراض مردم لبنان، حوزه های علمیه و مطبوعات منطقه با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود که امام صدر و دو همراه ایشان، با پرواز شماره ۸۸۱ مورخ ۹ شهریور هواپیمایی آلیتالیا، طرابلس را به سمت رم ترک کرده اند.
در پی این ادعا، دستگاه های قضایی دولت های لبنان و ایتالیا و همین طور تحقیقات انجام شده از طرف واتیکان، ادعای لیبی در خصوص خروج صدر از آن کشور و ورود او به رم، رسماً تکذیب شد.
پروین خلیلی، بعد از سال ها چشم انتظاری برای آزادی امام موسی صدر و تحمل رنج بیماری، پس از ظهر هشتم مهرماه در بیمارستانی در لبنان در سن ۸۳ سالگی چشم از جهان فروبست.
او یار، همراه و حامی صبور امام موسی صدر در همه سالهای فعالیت ایشان در وضعیت پیچیده و سختی های لبنان و جنگ داخلی بود.
خلیلی بعد از ربوده شدن امام صدر نیز لبنان را ترک نکرد و همیشه چشم به راه آزادی و بازگشت او از این اسارت طولانی بود.


منبع:

1400/07/11
23:54:01
5.0 / 5
642
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳