قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یكم تا پانزدهم آبان امسال:

نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی حوزه در قم

نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی حوزه در قم

به گزارش قائم قم ـ ایرنا ـ معاون آموزش حوزه های علمیه اظهار داشت: نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزوی، با شرکت ۴۹ مرکز تخصصی حوزوی از یکم تا پانزدهم آبان سال جاری در شبستان امام حسن عسکری(ع) مسجد مقدس جمکران قم برگزار می گردد.


حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد، روز چهارشنبه در نشست خبری «برپایی نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزوی» در سالن جلسات خبرگزاری حوزه عنوان کرد: مرکزهای تخصصی شرکت کننده در این نمایشگاه حداقل پنج سال سابقه فعالیت در این حوزه دارند.
مسئول برگزاری نمایشگاه مذکور، با اشاره به اینکه در این حوزه برای اولین بار است که چنین نمایشگاهی برگزار می شود، افزود: مراکز شرکت کننده از حوزه های علمیه برادران و خواهران از استانهای قم و اصفهان هستند.
وی ضمن اشاره به این که این نمایشگاه تخصصی برای بازدید عموم نیست؛ تصریح کرد: برای بازدید از این نمایشگاه از شخصیت های حوزوی، علمی و مسؤلان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی دعوت به عمل می آید.
وی اضافه کرد: برای بازدید از این نمایشگاه از اعضای شورای نگهبان، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شورایعالی حوزه های علمیه، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و مجلس خبرگان رهبری، مدیران ارشد حوزوی، استادان حوزه های علمیه، موسسه های آموزش عالی فعال در عرصه علوم اسلامی و علوم انسانی در کشور، دانشگاه های مهم و بزرگ کشور، مسؤلان قوای سه گانه و بعضی از نهادهای دولتی مانند وزارت خانه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری دعوت شده است.
مسئول برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزوی اعلام نمود: حوزویان، پژوهشگران و علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند به روابط عمومی نمایشگاه رجوع کنند.
وی محورهای اصلی این نمایشگاه را آموزشی، پژوهشی، تهذیبی، تبلیغی و فرهنگی عنوان و بیان نمود: این نمایشگاه به دنبال مصوبات شورایعالی در مورد ارائه گزارشی از دستاوردهای رشته های تخصصی حوزه های علمیه برگزار می گردد.
وی همینطور اظهار داشت: واحدهای آموزشی حوزوی به ۲ گروه عمومی و تخصصی تقسیم شده اند که واحدهای آموزشی تخصصی هم در سه دسته «مدارس عالی حوزوی»، «مرکز تخصصی» و «موسسه آموزش عالی حوزوی» فعالیت می نمایند.
رستم نژاد افزود: هم اکنون حدود ۱۳۰ واحد آموزشی تخصصی در حوزه های علمیه فعال می باشند که این نمایشگاه اختصاص به ۲ گروه «مرکز تخصصی» و «موسسه آموزش عالی حوزوی» دارد.
وی عنوان کرد: با عنایت به رفع نیاز جامعه و نظام اسلامی و بخصوص برای پاسخگویی به مسایل دینی؛ در حدود سه دهه است که رشته ها و مرکزهای تخصصی در حوزه های علمیه راه اندازی شده اند.
وی؛ معرفی توانمندی ها و ظرفیت های واحدهای آموزشی تخصصی حوزوی در ابعاد تربیت منابع انسانی متخصص، توسعه علمی مبحث های در رابطه با حوزه های دانشی علوم اسلامی و علوم انسانی، گزارش عملکرد ۳۰ ساله واحدهای آموزشی مذکور، تجلیل از برترین ها و اصلاح نقاط نیازمند ترمیم، توجیه و تبیین برنامه های تدوین شده برای توسعه علمی و گسترش علوم اسلامی با محوریت واحدهای آموزشی مذکور مانند: درختواره و نقشه اجرایی آن برای پنج سال آینده؛ همچون اهداف برگزاری این نمایشگاه است.
وی اظهار داشت: انتخاب سال ۱۴۰۰ برای برگزاری این نمایشگاه، به خاطر سال اجرای رسمی رشته ها در حوزه های علمیه است؛ این برنامه از چهار سال پیش درحال طراحی بوده و در ظرف این چهار سال با مشارکت چهره های حوزوی و دانشگاهی در ۴۰۶ رشته و گرایش تدوین شده است.
رستم نژاد با اشاره به اینکه سال جاری، نخستین سال اجرای رسمی بیشتر از ۸۰ رشته از ۴۰۶ رشته و گرایش حوزوی است، اضافه کرد: انتقال تجربه ها و ابتکارهای مراکز تخصصی حوزوی و تشخیص آنچه به آن رسیده ایم و آنچه باید به آن برسیم، از انگیزه های برگزاری نمایشگاه مذکور است.
وی ضمن اشاره به درختواره دانشی حوزه های علمیه اضافه کرد: این درختواره به توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و به منظور متخصص پروری برای پاسخ به نیازهای جامعه و نظام اسلامی طراحی و تدوین شده است. /


منبع:

1400/07/23
09:34:54
5.0 / 5
536
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱