قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول وزارت علوم خبر داد؛

فعال شدن ۲۶ دانشگاه برای اجرای طرح های مزیت استانی

فعال شدن ۲۶ دانشگاه برای اجرای طرح های مزیت استانی

به گزارش قائم مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم اظهار داشت: تابحال ۲۶ دانشگاه برای اجرای طرح های مزیت استانی فعال شده اند و در جهت توسعه اشتغال و تقویت زنجیره ارزش اقداماتی را انجام داده اند.محمد سعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اجرای طرح های مزیت استانی توسط دانشگاه ها توضیح داد و اظهار داشت: در دانشگاه ها چه در تهران و چه در استانهای مختلف، تخصص های مختلف، امکانات و توانمندی های متفاوتی چه از لحاظ هیات علمی، آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و.. وجود دارد اما متاسفانه تا کنون جهت گیری های مشخص و دقیقی نداشته است. از یکسال پیش تابحال در دانشگاه ها در استانهای مختلف مزیت ها شناسایی شده اند و قرار شد دانشگاه ها امکانات خویش را در جهت رفع چالش ها و تقویت مزیت هر استان به کار بگیرند؛ خوشبختانه تابحال در بعضی استانها این کار صورت گرفته و وزارت کشور و سازمان ها و نهادهای استانی هم به ما در امتداد اجرایی شدن این طرح کمک کرده است.
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با اشاره به این که تابحال ۲۸ طرح مزیت استانی از جانب دانشگاه ها به وزارت علوم اعلام شده و دانشگاه ها برای اجرایی شدن این طرح ها ورود کرده اند، اظهار داشت: بعنوان نمونه دانشگاه ارومیه در بحث پسماندهای ناشی از باغات کشاورزی که یک معضل و دغدغه برای استان آذربایجان غربی شمرده می شود، ورود کرده است تا راهی برای جلوگیری از آلودگی ناشی از رها شدن این پسماندها پیدا کنند و یا این که چگونه از این پسماندها استفاده بهینه داشته باشند؛ در همین راستا دانشگاه ارومیه با استانداری همکاریهای خوبی داشته و برخی از اساتید بر روی این طرح متمرکز شده اند.
سیف افزود: یکی دیگر از طرح ها، درباره پسته دامغان، بالا بردن تولید، کاهش آفت ها و مشکلات کشاورزان درباره این محصول است؛ در همین رابطه دانشگاه دامغان و پژوهشگران بر روی این مساله متمرکز شده اند و این مساله را بعنوان مأموریت استانی برای خود تعریف کرده است تا ضمن احصا چالش ها، به عرضه راهکارهایی دراین زمینه بپردازد.
وی اضافه کرد: مثالی دیگر این که دانشگاه یزد بر روی بحث گردشگری در این استان متمرکز شده است؛ یعنی دانشگاه به دنبال این است که با عرضه چاره هایی در زمینه گردشگری، ارزش افزوده بهتری برای استان ایجاد کند؛ در همین راستا حتی تعدادی از اعضای هیات علمی فرصت مطالعاتی خویش را دراین زمینه گذرانده اند. همینطور دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به مبحث شالیزارها و کشت برنج در استان ورود کرده است و با توجه به این که خیلی از مردم استان دراین زمینه اشتغال دارند، دانشگاه در تلاش است چاره هایی برای رفع مشکلات کشت ارائه نماید. دانشگاه نوشیروانی در امتداد رصد محدوده های کشاورزی از فناوری پهپادی بهره برده است.
وی ضمن اشاره به این که با شناسایی طرح مزیت استانی، هر دانشگاه و مؤسسه آموزشی به یک قطب تخصصی تبدیل می شوند، اضافه کرد: خوشبختانه مبحث مأموریت گرایی از دغدغه های اصلی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است و دکتر زلفی گل بارها بر اهمیت مأموریت گرایی و حرکت همگام با نیازهای جامعه و صنعت و ارتقای کیفیت آموزش، پژوهش و تولید علم و فناوری تاکید کرده اند؛ جای امیدواری است که توجه به مزیت های استانی قبل از پیش مورد توجه قرار گیرد.
سیف اشاره کرد: دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در امتداد پشتیبانی از طرح های مزیت استانی دانشگاه های کشور اقدامات مناسبی را پیگیری کرده است که همچون آنها میتوان به حمایت مالی مستقیم از طرح های مزیت استانی، همکاری با بنیاد ملی نخبگان در امتداد پشتیبانی از طرح های مزیت استانی در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، همکاری با بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در امتداد سرمایه گذاری و پشتیبانی از طرح های مزیت استانی، برگزاری رویداد تجارب دانشگاه ها در مأموریت گرایی و بهره برداری از مزیت های استانی با حضور استانداری های سراسر کشور اشاره نمود.
وی در آخر اظهار داشت: از شروع سال ۱۳۹۹ تابحال ۲۶ دانشگاه با تاکید بر توانمندی ها و مزیت های استانی و توجه به توسعه و راندمان از مزیت های خود اقداماتی همچون فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت، پایان نامه های مساله محور، انعقاد قرارداد پروژه با بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری، بخش خصوصی و شرکت های دولتی، گذراندن دوره های کارآموزی و کارورزی دانشجویان و برگزاری رویدادهایی کارآفرینی و حل مساله مرتبط و با هدف حل چالش های استانی، بهبود کسب و کارهای مرتبط، تشکیل شرکت های جدید و توسعه اشتغال و تقویت زنجیره ارزش به طرح های مزیت استانی ورود کرده اند.


منبع:

1400/08/01
09:09:46
5.0 / 5
872
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم