قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی:

تجمع مردمی در ۱۳ آبان

تجمع مردمی در ۱۳ آبان

قائم: قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برگزاری مراسم 13 آبان مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا با اجتماع مردم و سخنرانی سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه در روز پنجشنبه هفته جاری آگاهی داد.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا حجت الاسلام مجتبی اشجری امروز (سه شنبه، یازدهم آبان) در نشست خبری مراسم یوم الله ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی اظهار داشت: مراسم ویژه روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در تهران در مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا ساعت ۱۰ بامداد پنجشنبه پیش رو (۱۳ آبان) با سخنرانی سردار سرلشگر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار می شود.
وی اضافه کرد: ایستادگی و مقاومت ملت ایران رمز افول سلطه استکباری آمریکا، شعار امسال ۱۳ آبان است.
اشجری به اجرای چهار هزار برنامه در سراسر کشور بصورت حضوری و مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: امسال مراسم باتوجه به واکسیناسیون عمومی که توسط دولت سیزدهم انجام شده، برگزار می شود. امیدواریم با فروکش کردن این بیماری برنامه ها و مراسم از سال آینده همچون پیش از دوره کرونا اجرا شود.
روز نمایش خشم مقدس مردم ایران
اشجری ضمن اشاره به آیه پنجم سوره ابراهیم درباره یوم الله به مناسبت های روز آبان اشاره نمود و این روز را روز تجلی غیرت انقلابی و ابراز خشم ملت بزرگ ایران اسلامی از سیاست های ظالمانه استکبار جهانی دانست و اظهار داشت: شعار کوبنده و ضد استکباری مرگ بر آمریکا بعنوان محوری ترین و اصلی ترین شعار در مراسم ۱۳ آبان همه ساله خصوصاً امسال طنین انداز خواهد شد.
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اضافه کرد: سردمداران دولت مستکبر و همپیمانان غربی آمریکا بدانند خشم مردم آمریکا در ۱۳ آبان باردیگر تجلی پیدا خواهدنمود. بدون تردید ۱۳ آبان یکی از با اهمیت ترین و سرنوشت سازترین روزهای انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر به شمار می آید و روزی است که رهبر انقلاب از آن بعنوان روز تجلی باردیگر آزادگی و شجاعت و غیرت انقلابی در ملت مسلمان نام بردند.
این مقام مسئول افزود: مردم بصیر و استکبارستیز ایران همچنان آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن شماره یک خود می داند و روز ۱۳ آبان روز نمایش خشم مقدس مردم ایران و روز تجلی اقتدار جوانان ایران در مقابل توطئه های شوم و نقشه های پلید استکبار با حضور مردم نسبت به سالهای گذشته با رعایت شیوه نامه های بهداشتی صورت خواهد گرفت.
استکبارشناسی لازمه استکبارستیزی است
اشجری ضمن اشاره به واژه استکبار در ادبیات سیاسی نظام اسلامی ایران اظهار داشت: روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در حقیقت روز استکبارشناسی است و استکبارشناسی لازمه استکبارستیزی است و بر همین مبنا ستاد بزرگداشت روز ۱۳ آبان پنج هدف را دنبال می کند.
وی اضافه کرد: برگزاری با شکوه مراسم روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و تاکید بر همیشگی بودن مبارزه ملت ایران با استکبار و سلطه بعنوان رمز عزت و اقتدار و پیشرفت و سعادت ملت ایران است.
اشجری افزود: دومین هدف عبارت از ارتقای آگاهی و شناخت مردم خصوصاً نسل جوان نسبت به توطئه ها و سیاست های خصمانه آمریکا برای مقابله با انقلاب اسلامی خصوصاً سیاست های جدید این کشور در مقابل جمهوری اسلامی ایران و تبیین چرایی شعار راهبردی مرگ بر آمریکاست.
اشجری افزود: ممکنست برای برخی نوجوانان و جوانان جای سوال باشد چرا همچنان شعار مرگ برآمریکا بعنوان محوری ترین شعار همچنان در کشور ما طنین انداز است. بر همین مبنا تبیین ستیزه گری با استکبار و این که عین عقلانیّت است و معرفی رژیم آمریکا بعنوان مصداق کامل استکبار و شیطان بزرگ یکی از اهداف این ستاد است.
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از تجلیل از دانشجویان و دانش آموزان بعنوان پیشگامان حرکت های انقلابی در رخدادهای ۱۳ آبان بعنوان هدفی دیگر یاد کرد و اظهار داشت: تبیین اندیشه های امام راحل و مقام معظم رهبری در مورد ماهیت سلطه جویانه آمریکا و جبهه جهانی استکبار و آگاهی بخشی درباب اقدامات و جنایات آمریکا در منطقه و جهان به ویژه بحران آفرینی در کشورهای مسلمان بعنوان یکی دیگر از اهداف این ستاد برای بزرگداشت یوم الله سیزدهم آبان است.
انتشار اسناد لانه جاسوسی مطالبه مردمی است
اشجری در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره ضرورت اجرائی کردن دستور چند سال پیش رهبر انقلاب در خصوص انتشار اسناد لانه جاسوسی آمریکا برای دانشجویان و دانش آموزان اظهار داشت: یکی از مطالبات عمومی مردم این مساله است و رهبر انقلاب در این حوزه نکاتی را بیان نمودند.
امیدواریم در دولت فعلی انگیزه برای عملی کردن این سفارش رهبر انقلاب بیشتر وجود داشته باشد و ما این مساله را در قطعنامه سیزدهم آبان نیز گنجانده ایم. چون قطعنامه، پیام و درخواست های مردم است. در حقیقت خواسته مردم را در خصوص انتشار اسناد لانه جاسوسی خصوصاً در کتاب های درسی دانش آموزان و دانشجویان پیگیری می نماییم.
حضور پررنگ تر در فضای مجازی
وی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا اظهار داشت: نه فقط پیرامون استکبارستیزی شبهاتی وجود دارد بلکه فراتر از این مساله مسائل فراوانی وجود دارد. بطورمثال بعضی سوال می کنند تا چه زمانی یا چرا باید شعار مرگ بر آمریکا بدهیم. ما بعنوان مسلمان نمی توانیم خارج از مفاهیم قرآنی عمل نماییم چون خدا فرموده در هر زمانی طاغوت در شکل های مختلف جلوه گری می کند. امروز مصداق کامل طاغوت آمریکاست مبارزه با آمریکا را فرض خود می دانیم و اینها برگرفته از آیات قرآن است.
امروز در زمینه های علمیه مراکز گوناگون پاسخگویی به شبهات وجود دارد و می توان پاسخ های این شبهات را پیدا کرد ولی حضور ما در فضای مجازی نسبت به حضور دشمن کمرنگ تر است و باید در این فضا حضور گسترده تر و منسجم تر داشته باشیم تا بتوانیم این شبهات را رفع نماییم.
برگزاری چهار هزار نشست روشنگری
وی که نخستین جلسه خبری را پس از پذیرفتن مسئولیت قائم مقامی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با خبرنگاران برگزار می کرد، عنوان کرد: برنامه های امسال حول دو محور تبیینی و میدانی برگزار می گردد. برنامه های تبیینی یک هفته پیش از ۱۳ آبان با عنوان استکبارستیزی از طرف برخی نهادها مانند بسیج دانش آموزی نامگذاری شد و این برنامه ها مقدمه ای برای برنامه های میدانی خواهد بود.
اشجری درباره برنامه های تبیینی اظهار داشت: امسال بیش از چهار هزار نشست روشنگری و بصیرتی به شکل حضوری و بیشتر در فضای مجازی و برنامه های متنوع خواهیم داشت که می توان به برگزاری نشست های تبیینی و تحلیلی با موضوع استکبارستیزی در سراسر کشور، برگزاری ویژه برنامه های دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با نوجوانان در مصلاهای سراسر کشور، برگزاری ویژه برنامه های تکریم مقام شامخ شهدای دانش آموز خصوصاً (شهید ایذه ای علی لندی) و پویش سراسری زیرپا می گذاریمت اشاره نمود.
وی ضمن اشاره به برخی برنامه های شاخص اظهار داشت: برگزاری نشست تخصصی بصیرتی استکبارستیزی برمبنای مبانی قرآن کریم با حضور حسن رحیم پور ازغدی چهارشنبه (فردا) از ساعت ۹ بامداد در سازمان دارالقرآن الکریم و نشست ضد استکباری در بیت شریف حضرت امام خمینی (ره) در قم پنجشنبه ساعت ۴ بعدازظهر با سخنرانی آیت الله مرتضی مقتدایی رییس شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران از برنامه های مهم این ایام است.
واکسیناسیون در تجمعات ۱۳ آبان
اشجری اضافه کرد: ضمن هماهنگی با ستاد ملی و ستادهای استانی مقابله با کرونا، خدمات واکسیناسیون در محل تجمعات مردمی و برگزاری مراسم ۱۳ آبان پنجشنبه در تهران و مراکز استانهای سراسر کشور ارائه می شود. برگزاری ۱۴۰ یادواره شهدای دانش آموز در سطح کشور و استمرار طرح لاله های روشن با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش و دیدار و سرکشی از خانواده های شهدا خصوصاً خانواده شهدای دانش آموز با حضور مسئولان از دیگر برنامه های، این یوم الله است.
همایش فهمیده های انقلاب
اشجری از فضاسازی و تبلیغات گسترده در سطح شهر تهران توسط سازمان زیباسازی شهر تهران و سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ و اجرای ۱۱۷ برنامه فرهنگی هنری در قالب های مجازی وحقیقی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نام برد و اظهار داشت: تولید محصول کمیک موشن چهل سرداربا موضـوع شـهید علی لندی، برگزاری فرهنگسـرای مقاومت در مقابل لانه جاسوسی درروز پنجشنبه، مسابقه ادبی از فهمیده تا لندی، تولید محتوا در قالب اینفوگرافی تحت عنوان ۱۳ آبان تجلی آزادگی و برگزاری نمایشگاه عکس با عنوان تاریخ مستطاب آمریکا در فرهنگسراهای شهر تهران از برنامه های بزرگداشت یوم الله ۱۳ آبان است.
وی گریزی هم به برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان شهر تهران زد و اظهار داشت: برگزاری همایش فهمیده های انقلاب با تبیین نقش نوجوانان در گام دوم انقلاب، برگزاری مسابقه کتابخوانی آمریکا شیطان بزرگ از کتاب نیمکت های پاییزی گزارشی از واقعه سیزدهم آبان ماه ۱۳۵۷ به قلم حمید رضا شاه آبادی، برگزاری ویژه برنامه های تبیینی با دعوت از سخنوران انقلابی در مساجد و بقاع متبرکه برگزیده استانها و ایجاد پویش دانش آموزی الماس صدف برای دانش آموزان دختر با موضوع حجاب و عفاف از برنامه های این اتحادیه است.
قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اظهار داشت: نمایشگاه بصیرت و نمایشگاه عکس با موضوع استکبارستیزی و یوم الله ۱۳ آبان در مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار می گردد و آثار باقیمانده لاشه بالگردهای سرنگون شده آمریکا در صحرای طبس به نمایش درمی آید.
معرفی ۴۹۰ شهید دانش آموز
وی از معرفی بیش از ۴۹۰ شهید دانش آموز و انتشار زندگینامه، وصیتنامه و خاطرات این شهدا آگاهی داد و اظهار داشت: دیدار با خانواده شهدای دانش آموز، مصاحبه با والدین شهدای دانش آموز در استودیوی شهدای رسانه، مصاحبه با پیام آوران ایثار درباب نقش دانش آموزان در دوران دفاع مقدس و انتشار در فضای مجازی و برگزاری نمایشگاه عکس شهدای دانش آموز در شهرستان ها از اهم برنامه های اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان های استان تهران است
۱۳ آبان راهپیمایی نداریم
اشجری درباره برنامه های میدانی ۱۳ آبان اظهار داشت: اجتماع مردمی و ضد استکباری مراسم ۱۳آبان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در بیش از ۸۰۰ شهر کشور و بصورت همزمان در ساعت ۱۰ بامداد روز پنجشنبه در سراسر کشور برگزار می شود.
وی با تکیه بر این که در هیچ نقطه ای از کشور راهپیمایی برگزار نخواهد شد، اضافه کرد: زنگ استکبارستیزی ساعت ۸: ۳۰ دقیقه بامداد فردا (۱۲ آبان) در بیش از ۱۱۰ هزار مدرسه در سراسر کشور نواخته و از شبکه اجتماعی شاد نیز این مراسم پخش می شود.
مراسم ویژه ای نیز در همین ساعت و همین روز در تهران و در دبیرستان پسرانه شهید کدخدایی در میدان پاستور خیابان شهید آژیده و به دست علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش زنگ استکبارستیزی نواخته خواهد شد.
وی همین طور از اختصاص قسمتی از خطبه های نماز جمعه ۷ آبان و جمعه آینده ۱۴ آبان در بیش از ۸۰۰ شهر و بخش به موضوع استکبارستیزی ملت ایران توسط خطیبان و ائمه جمعه کشور آگاهی داد.
حضور ۳۵۰۰ خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی
اشجری اظهار داشت: بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر از عوامل رسانه ای شامل خبرنگار، تصویربردار و عکاس، مراسم ۱۳ آبان را در سراسر کشور پوشش خبری می دهند و در تهران ۱۱۰خبرنگار و عکاس خارجی و بیش از ۵۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویر بردار داخلی این مراسم را پوشش می دهند.
وی درباره اقدامات و تمهیدات خدماتی در برگزاری مراسم تهران اظهار داشت: علاوه بر هماهنگی با شرکت مترو تهران برای افزایش قطارهای مربوط به مسیر مراسم در هنگام برگزاری مراسم، با شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز هماهنگ شده تا ۳۰۰ دستگاه اتوبوس به سازمان ها و نهادها و میادین شهر برای حضور مردم در مراسم اختصاص پیدا کند.
راه اندازی پویش ساخت دست سازه با موضوع استکبارستیزی در فضای مجازی، برگزاری نشست بصیرتی ویژه طلاب و روحانیون با موضوع دستاوردهای ۱۳ آبان، اجرای تریبون آزاد در میادین اصلی مراکز استانها و شهرستان های برخوردار از بافت جمعیتی شیعه و سنی و برگزاری نشست های تخصصی با حضور فعالان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی اهل سنت در استانهای اهل سنت کشور از دیگر برنامه هایی است که قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از آنها یاد کرد.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۱۳ آبان، سالروز سه رویداد مهم تاریخ ایران اسلامی، تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در سال ۱۳۴۳، کشتار دانش آموزان توسط رژیم ستم شاهی در سال ۱۳۵۷ (روز دانش آموز) و تسخیر سفارت آمریکا (لانه جاسوسی) در سال ۱۳۵۸ است.
در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ گروهی از نیروهای مسلمان دانشگاهی با نام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، سفارت آمریکا را در تهران تسخیر کردند که به نام تسخیر لانه جاسوسی معروف شد که یک رسوایی بزرگ برای هیأت حاکمه آمریکا شمرده شد. برای اینکه از اسرار جاسوسی ها و دخالت های بی شمار آمریکا در ایران و کشورهای مختلف جهان پرده برمی داشت. امام خمینی(ره) این حرکت را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول نامیدند. ۱۳ آبان در تقویم ایران اسلامی بعنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز نامگذاری شده است.منبع:

1400/08/12
11:56:01
5.0 / 5
592
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴