قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

در بومی سازی و اسلامی کردن علوم کار ویژه ای صورت نگرفته است

در بومی سازی و اسلامی کردن علوم کار ویژه ای صورت نگرفته است

رحیمی در مراسم رونمایی از پوستر دومین همایش علوم انسانی -اسلامی اظهار داشت: در بومی سازی و اسلامی کردن علوم کار ویژه ای صورت نگرفته و اصلاً تعریف جامع و دقیقی از دانشگاه اسلامی ارائه نشده است.به گزارش قائم به نقل از مهر، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از پوستر دومین همایش «علوم انسانی – اسلامی» که در نشست مجمع رؤسای پژوهشگاه های علوم انسانی - اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با اشاره به اسلامی سازی دانشگاه ها اظهار داشت: حوزه و دانشگاه، دانشگاه اسلامی، موضوعات قرآنی در رابطه با دانشگاه اسلامی سه موضوعی است که در مجموع هیچکدام آن موفقیت چشم گیر را در پی نداشته است.
وی با تاکید بر این که با اهمیت ترین بخش این محورهای سه گانه ارتباط با دانشگاه اسلامی است، اضافه کرد: در اسلامی کردن دانشگاه با دو رویکرد سلبی و ایجابی روبرو می باشیم؛ رویکرد سلبی یعنی این که مظاهر ضد اسلامی را از دانشگاه حذف نماییم، که رویکرد کامل نیست و نباید به آن بسنده کرد؛ هر چند تا به امروز بیشتر به این رویکرد عمل شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری اشاره کرد: تقریباً هیچ معاون آموزشی را ندیده ام که در حوزه تحول نظام برنامه ریزی آموزشی و متون درسی به سمت تقویت فضایل اخلاقی گام جاندار و مؤثری را برداشته باشد.
وی افزود: در بومی سازی و اسلامی کردن علوم کار ویژه ای صورت نگرفته است و اصلاً تعریف جامع و دقیقی از دانشگاه اسلامی ارائه نشده و کل آنچه به اسلامی کردن دانشگاه ها برمی گردد، واژه های مرکبی است که عملیاتی نمی گردد و اثرگذاری ندارد.
رحیمی با اعلان اینکه ما به دنبال تغییریم، نه سخنرانی و مباحث نظری و در راه اسلامی شدن دانشگاه ها به دنبال کار عملی می باشیم، گفت: بایستی کار گروهی به وجود بیاورید و بحث حوزه و دانشگاه را پیگیری کنید؛ یکی از ماموریت های مهم این مجمع بررسی سند بومی و اسلامی سازی دانشگاه ها است.
وی در آخر با اعلان اینکه علم بومی باید تعریفی شود که یک مدیر بتواند آنرا اجرائی کند، گفت: ابتدا باید مدرسه ساخت و سپس به تعلیم و دانشگاه اسلامی پرداخت؛ امید است با کمک شما موضوع اسلامی سازی دانشگاه ها پیگیری شود.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مراسم رونمایی از پوستر هفتمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری معاونت پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی و جلسه مجمع رؤسای پژوهشگاه های علوم انسانی- اسلامی و رونمایی از پوستر دومین همایش (مجازی علوم انسانی_ اسلامی پژوهش و فناوری هم حضور یافته و به سخنرانی پرداخته بود.

1400/08/16
13:11:17
5.0 / 5
497
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱