قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه علمی كاربردی:

ابلاغیه ای برای ممانعت از حضور واکسن نزده ها در کلاس نداشتیم

ابلاغیه ای برای ممانعت از حضور واکسن نزده ها در کلاس نداشتیم

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام نمود: هنوز وزارت علوم و یا ستاد ملی کرونا برای پیشگیری از حضور دانشجویان واکسینه نشده در کلاس درس ابلاغیه ای نداده است.به گزارش قائم به نقل از مهر، محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ظهر امروز در نشستی خبری که در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد به تشریح برنامه های این دانشگاه پرداخت.
وی ضمن اشاره به برنامه اول راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: این برنامه اواسط سال ۹۵ با یک سری از اهداف مشخص آغاز شد و تمام اهداف برنامه اول تا سال ۹۹ که آخر برنامه بود، محقق شد.
کاهش مراکز علمی کاربردی به ۶۰۰ مرکز
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی به ساماندهی مراکز بعنوان نخستین برنامه سند استراتژیک دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: یک هزار و ۷۷ مرکز علمی کاربردی که در سال ۹۵ داشتیم حالا به ۶۰۰ مرکز کاسته شده است.
وی اضافه کرد: ساماندهی رؤسا و مدرسان مراکز دانشگاه از دیگر برنامه های راهبردی برنامه اول بود که محقق شد و ۹۳ هزار نفر مدرس مراکز علمی کاربردی پس از ارزیابی به ۲۵ هزار نفر کاهش یافتند و هم اکنون به ازای هر ۴ نفر مدرس، یک مدرس باقی مانده است.
جذب ۱۰ هزار مدرس طی ۴ فراخوان
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: از سال ۹۵ تا امروز ۴ دوره فراخوان جذب مدرس برگزار شده است که صد هزار نفر در این فراخوان ها شرکت کرده اند و از این تعداد ۱۰ هزار نفر پذیرش شدند.
امید افزود: سطح بندی مراکز و ارزیابی مستمر از دیگر برنامه های راهبردی سند توسعه دانشگاه بود که حالا محقق شده و تابحال ۴ بار مراکز علمی کاربردی سطح بندی شده اند.
راه اندازی ۲۵۰ مرکز نوآوری در دانشگاه علمی کاربردی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: توسعه فناوری و کارآفرینی از دیگر برنامه های سند اول راهبردی دانشگاه علمی کاربردی بود که محقق شده و در طول برنامه اول توسعه دانشگاه بیشتر از ۲۵۰ مرکز نوآوری تأسیس و بیشتر از ۱۵۰ رویداد شتاب برگزار شده است و ۴ هزار ایده مطرح شده که بسیاری از آنها حامی پیدا کرده و اجرایی شده است.
حذف رشته های ناکار آمد
وی ضمن اشاره به بازبینی دوره ها و برنامه های درسی اظهار داشت: تعداد رشته های ناکارآمد دانشگاه در طول برنامه اول حذف شده و همینطور فعالیت بین المللی دانشگاه توسعه یافته است و نخستین دانشجوی علمی کاربردی برای پیمودن کارورزی ۶ ماهه به کشور آلمان اعزام شده است.
وی با اعلان اینکه تمام برنامه های اول توسعه دانشگاه محقق شده است، اضافه کرد: هم اکنون برنامه دانشگاه کیفی سازی است که مطابق با برنامه های کیفی نظام آموزش عالی کشور پیگیری می شود.
بازنگری و تصویب اساسنامه دانشگاه
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: همینطور اساسنامه دانشگاه طی ۸ ماه گذشته بازبینی و به روز شده و به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید. همینطور آیین نامه مجوز دوره های علمی کاربردی و ایجاد مراکز علمی کاربردی بازبینی و تکلیف این مراکز مشخص شد. بر طبق این آیین نامه امکان ایجاد مراکز علمی کاربردی بی کیفیت وجود ندارد.
رونمایی سند آمایش آموزش عالی دانشگاه علمی کاربردی بزودی
وی به تدوین سند آمایش آموزش عالی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این سند که مقرر است بزودی رونمایی می شود، تمام مراکز استان ها تعیین تکلیف شدند. همینطور نخستین دانشنامه آموزش های عالی مهارتی تدوین شده و جلد اول آن آماده شده است.
امید به فعالیتهای دانشگاه در دوران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که کرونا فراگیر شد دانشگاه با یک سامانه کار خویش را شروع کرد و هم اکنون یک سامانه دانشگاه به ۱۲ سامانه تبدیل گشته و چند استان را پوشش می دهد. باوجود این که به آموزش های مجازی تسلط داریم ولی دوره های آموزش مهارتی را نمی توان به صورت مجازی اجرا کرد و در این خصوص صدمه های زیادی دیده ایم.
وی افزود: بارها سعی کردیم که ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت را متقاعد نماییم تا دوره های ما به صورت حضوری برگزار گردد ولی به سبب نگرانی هایی که وجود داشت اجازه این کار داده نشد.
آغاز آموزش حضوری پس از ۲۰ ماه قرنطینه
امید اضافه کرد: خوشبختانه با عنایت به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا، پس از ۲۰ ماه قرنطینه نخستین دانشگاهی هستیم که از روز گذشته آموزش حضوری را آغاز کردیم چون ما دانشجوی خوابگاهی غیر بومی نداریم ازاین رو مشکل زیادی در این حوزه وجود ندارد ولی با این وجود مقاومت هایی از جانب اساتید و دانشجویان وجود داشت.
آئین نامه دوره های ترکیبی تدوین می شود
وی اضافه کرد: به مراکز علمی کاربردی اجازه داده شده است دروس علمی و دروس نظری که جمعیت دانشجویی زیادی دارد را تا آخر سال جاری به صورت مجازی برگزار کنند و درحال تدوین آیین نامه دوره های ترکیبی هستیم که مراکز علمی کاربردی بر مبنای آن پس از این نیم سال اجازه خواهند داشت بعضی از دروس را به صورت مجازی برگزار کنند.
عدم جذب دانشجوی غیر بومی در مراکز علمی کاربردی
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در پاسخ به این سؤال که بعضی از دانشجویان غیربومی بوده و مخالف حضوری بودن کلاس های آموزش دانشگاه علمی کاربردی هستند، اظهار داشت: ما اصلاً نباید دانشجوی غیربومی جذب نماییم. مدرسان ما هم فقط در شهرهای خود می توانند تدریس کنند. ضرورتی ندارد دانشجو برای یک دوره کوتاه مدت از شهری به شهری دیگر برود. فعلا در مورد این تعداد از دانشجویان تصمیمی گرفته نشده است ولی این نیم سال به صورت آموزش ترکیبی ادامه خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: با وجود تمام این مسائل، ما تابع ستاد ملی کرونا هستیم و هر تصمیمی که بگیرد از آن تبعیت می نماییم.
وزارت علوم برای پیشگیری از حضور دانشجویان واکسینه نشده ابلاغیه ای نداشته است
امید درباره این که تکلیف دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت علمی که هنوز دو دوز واکسن را دریافت نکرده و یا یک دوز واکسن دریافت کرده اند چیست، اظهار داشت: شرایط واکسیناسیون برای کارمندان، اعضای هیئت علمی و دانشجویان فراهم بوده و این که یک عده هنوز واکسینه نشده اند این است که خودشان برای آن اقدام نکرده اند. در مورد کارمندان باید دولت تصمیم بگیرد ولی در مورد دانشجویان هنوز ستاد ملی و یا وزارت علوم برای پیشگیری از ورود آنها به دانشگاه ابلاغیه ای نداده و ما مجوزی برای پیشگیری از ورود این دانشجویان به کلاس ها نداریم. تمام پروتکل ها در دانشگاه اجرا می شود دانشجویان تب سنجی می شوند و با رعایت پروتکل ها در دانشگاه حاضر می شوند.
امتحانات دانشگاه به صورت ترکیبی برگزار می شود
وی درباره برگزاری امتحانات آخر ترم هم اظهار داشت: امتحانات به صورت ترکیبی (مجازی و حضوری) برگزار می شود، دروسی که مجازی برگزار شده، امتحان آن هم مجازی برگزار می گردد و امتحان دروس عملی و حضوری به صورت حضوری برگزار می شود ولی با تمام این موارد بازهم تابع نظر ستاد ملی کرونا هستیم.

1400/08/16
22:50:39
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم