قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر فرهنگ:

انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند

انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند

به گزارش قائم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش فعالیت انجمن ها و تشکل های فرهنگی در اجرای رویدادها و پویش های حوزه فرهنگ را ضروری دانست و اشاره کرد: از انجمن قلم ایران انتظار می رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست با اعضای هیات موسس انجمن قلم ایران بر اهمیت ادبیات متعهد و ضرورت حمایت هدفمند مادی و معنوی از آن تصریح کرد و اضافه کرد: مشکل امروز فرهنگی کشور سیاستگذاری، برنامه ریزی و طراحی ساز و کارهای تحولی است که می تواند رویکرد حداکثری به فرهنگ را تحقق بخشد.
ضرورت گسترش فعالیتهای انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی
وی ضمن اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در رشد و تعالی ادبیات متعهد و مردمی بر ضرورت گسترش فعالیتهای انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی اهل قلم تصریح کرد وگفت: افزایش فعالیت انجمن ها و تشکل های فرهنگی در اجرای رویدادها و پویش های حوزه فرهنگ لازم است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از انجمن قلم ایران انتظار می رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.
وی ضمن اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت زبان و ادب فارسی عنوان کرد: این حوزه یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ است و تقویت دبیرخانه شورای گسترش زبان و ادب فارسی و افزایش نظارت بر تبلیغات محیطی از منظر رعایت خط و زبان فارسی و پرهیز از به کارگیری واژه های بیگانه دارای اهمیت است.
در این جلسه رییس انجمن قلم ایران و اعضای هیات موسس این انجمن به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
تاکید بر ضرورت سازماندهی شخصیت های ادبی متعلق به جبهه انقلاب اسلامی
محمدرضا سرشار داستان نویس، منتقد ادبی و عضو هیئت موسس انجمن قلم ایران ضمن اشاره به فلسفه تشکیل این انجمن اظهار داشت: سازماندهی شخصیت های ادبی متعلق به جبهه انقلاب اسلامی لازم است.
سرشار ضمن اشاره به فعالیتهای متنوع انجمن قلم ایران خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به ادبیات کشور متعهد باشد و به آن توجه ویژه ای داشته باشد.
تشریح عملکرد و فعالیتهای انجمن قلم
در ادامه این جلسه محسن پرویز رئیس انجمن قلم با نام بردن از چهره های شاخص ادبی عضو انجمن قلم که هم اکنون در قید حیات نیستند و نقش موثری در این انجمن داشتند، اظهار داشت: انجمن قلم ایران با حضور چهره های فراوانی تشکیل شده که پرچمدار ادبیات متعهد امروز هستند و نقش محوری در این حوزه دارند.
وی برگزاری جشنواره های ادبی مختلف در زمینه آرمان های انقلاب و جهان اسلام را قسمتی از کارنامه فعالیتی انجمن قلم ایران برشمرد و اظهار داشت: تاسیس شعب انجمن در بیشتر استانهای کشور می تواند فرصتی برابر برای استعدادیابی فراهم آورد و از شکاف مرکز و پیرامون در زمینه ادبیات بکاهد.
مدیران فرهنگی اولویت را به جبهه فرهنگی انقلاب دهند
در بخش دیگری از این جلسه پدرام پاک آیین شاعر، منتقد ادبی و نایب رییس انجمن قلم ایران ضمن اشاره به نقش بنیادی حوزه ادبیات نسبت به سایر حوزه های فرهنگی و هنری اظهار داشت: برای رسیدن به جایگاه اصلی سینما، تئاتر و رسانه راهکار مساله را باید در زمینه ادبیات و در قلم نویسندگان جستجو کرد. چونکه پشتیبانی از ادبیات به منزله پشتیبانی از میدان وسیع فرهنگ و معارف بصری است.
نایب رییس انجمن قلم ایران ضمن اشاره به وجود نابرابری در ساختار فرهنگی کشور در سالیان متمادی اظهار داشت: برای جبران این نابرابری تاریخی امروز از مدیران فرهنگی انتظار می رود اولویت را به جبهه فرهنگی انقلاب دهند تا نابرابری تاریخی مذکور جبران شود.
صیانت از زبان فارسی و تولید ۱۰۰ اثر ادبی شاخص در زمینه دفاع مقدس اولویت مدیریت فرهنگی باشد
در ادامه محسن مومنی شریف نویسنده و عضو هیات موسس انجمن قلم ایران ضمن اشاره به دوران مسئولیت خود در زمینه هنری اظهار داشت: پس از اتمام این مسئولیت دغدغه من آن بخش از مطالبات مقام معظم رهبری بود که حوزه هنری فرصت پاسخ به آنها و حل این دغدغه ها را دست کم در دوره مدیریتی من نیافت.
وی اظهار داشت: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه صیانت از زبان فارسی است و دیگری تولید ۱۰۰ اثر ادبی شاخص در زمینه دفاع مقدس که به نظر می رسد این ها می تواند اولویت های فرهنگی مدیریت فرهنگی امروز کشور باشد.
در ادامه راضیه تجار دبیر انجمن قلم ضمن اشاره به قسمتی از پیشینه این انجمن به عدم تناسب برنامه ها و بودجه انجمن قلم اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای برنامه ها با اتکا به پرداخت حق عضویت اعضا دشوار است.
در این جلسه میثم نیلی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور حضور داشتند.


منبع:

1400/08/22
10:56:29
5.0 / 5
657
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳