قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

شرح نقش ائمه در احیاء دین به زبان بنگالی

شرح نقش ائمه در احیاء دین به زبان بنگالی

بیست وپنجمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» به معرفی و شرح کتاب «نقش ائمه در احیاء دین» علامه سیدمرتضی عسکری برای مخاطبان بنگالی زبان پرداخته است.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بیست وپنجمین شماره از ماهنامه نشر بنگال رایزنی فرهنگی کشورمان در داکا که با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در زمینه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب های جدیدی که در بنگلادش و به زبان های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده اند، معرفی می گردند.
کتاب نقش ائمه در احیاء دین» تألیف علامه سیدمرتضی عسکری توسط محمد عبد القیوم و محمد عبداللطیف به زبان بنگالی ترجمه و از طرف انتشارات انجمن پنجتن کولنا در ۱۰۴ صفحه با تیراز ۲۰۰۰ نسخه انتشار یافته که در بیست وپنجمین شماره از ماهنامه نشر بنگال شرح داده شده است.
معرفی اجمالی کتاب
بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) امّت محمدی به گروه شیعه و سنی تقسیم شدند که اهل سنّت از خلفا و شیعیان از ائمه معصومین(ع) پیروی می ‎کنند. نویسنده کتاب، علامه سید مرتضی عسکری ۱۶ جلد کتاب سلسله وار را در مورد نقش ائمه در احیاء دین نگارش کرده است که از آن، جلد ۱۱ را مترجمان این کتاب ترجمه کرده اند که این جلد به بررسی دیدگاه های امامت و خلافت منحصر شده و نویسنده در این جلد مسئله امامت را با دلائل و نصوص اسلامی به اثبات رسانده است.
موضوع اصلی این کتاب، اثبات امامت با نصوص قرآنی و حدیثی است که برای تکمیل این بحث به موضوعات مختلف بحث استدلالی پرداخته شده است از جمله:
- تاریخ حدیث از نظر اهل بیت(ع)
- حافظان و مبلغان دین اسلام پس از پیامر اکرم(ص) را خود خداوند تعیین کرده است
- دلائل اساسی در مورد تفکر امامت و خلافت
- کتاب جامعة امام علی(ع)
- سلسله امامت و وراثت ۱۲ امام اهل بیت(ع)
- بررسی مسلئه خلافت
- اثبات مسئله امامت با آیات قرآنی و روایات معتبر
- تقسیم روایات برای اثبات مسئله اصلی امامت و اسامی آنها
پاورقی های این کتاب بجای پایین هر صفحه در آخر هر بحثی ذکر شده است به جهت این که مطلب مورد بحث برای خوانندگان ثابت شود، نویسنده در پاورقی ها، پیش از ذکر منابع شیعه آدرس منابع مختلف اهل سنّت را دقیقاً ارائه کرده است.
در برخی از مطالب پاروقی دیده شده است که نویسنده با ذکر منابع اصیل اهل سنت اکتفاء کرده است تا این که برای همه خوانندگان مسئله امامت ثابت شود و خودشان قانع بشوند.
برای اثبات امامت از نظر تاریخی، نویسنده بحث منع نگارش حدیث را مطرح کرده است که پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)، تقریباً ۱۰۰ سال نگارش حدیث ممنوع بود و تقریباً اوایل ۲۵ سال آن قرن نقل حدیث نیز ممنوع بوده است.
نویسنده در آخر کتاب شش صفحه را بعنوان تتمه بحث افزوده است که در آن به دو مطلب مهمّ پرداخته است: یکی درمورد طهارت اهل بیت(ع) آیه تطهیر را از دیدگاه مفسّران اهل سنّت مفصّل بحث کرده است و دیگری این که امیر المؤمنین علی(ع) را پیامبر اکرم(ص) بعنوان وصی و جانشین خود معرفی کردند. در این مورد دیدگاه های طبری، ابن کثیر، محمد حسین هیکل و ابن هشام را بیان کرده است و علّت نیاوردن کلمه «وصی» را در کتاب های آنها اشاره نموده است.

1400/08/26
11:10:08
5.0 / 5
793
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم