قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منكر كشور:

حمایت قضایی برای پیشبرد برنامه های ستاد امر به معروف لازم است

حمایت قضایی برای پیشبرد برنامه های ستاد امر به معروف لازم است

رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور از عدم اهتمام لازم قوا و دستگاهها به اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر ابراز گلایه نمود و اظهار داشت که این ستاد به سبب عدم همراهی های لازم نتوانسته اهداف، چشم انداز و وظایف خودرا بطور کامل پیش ببرد.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، نخستین جلسه هم افزایی و همکاری راهبردی قوه قضائیه و ستاد امر به معروف و نهی از منکر با حضور غلامحسین محسنی اژه ای رییس دستگاه قضا و معاونان قوه از یک سو و آیت الله کاظم صدیقی، رییس ستاد، سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی قائم مقام رییس و دبیر ستاد، معاونان و مدیران کل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور اجرا شد.
در این جلسه روسای قوه قضائیه و ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور درباره با اهمیت ترین موضوعات کشور در زمینه امر به معروف و نهی از منکر کشور گفتگو و مشورت کردند تا روند رسیدگی به مسائل مرتبط سریعتر و جدی تر دنبال شود.
آیت الله کاظم صدیقی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، امر به معروف و نهی از منکر را از با اهمیت ترین مسائلی دانست و اصرار کرد که همه مسئولان نظام اسلامی باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند.
وی در عین حال اظهار داشت که با گذشت بیش از ۴۰ سال از استقرار نظام اسلامی همه دولت ها بدون استثنا تلاش نکردند تا اصل هشتم قانون اساسی درباره فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر به قانون تبدیل گردد و مجلس نهایتاً به تنهایی در این خصوص اقدام نمود.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور از عدم اهتمام لازم قوا و دستگاهها به اجرای قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر ابراز گلایه نمود و اظهار داشت که این ستاد به سبب عدم همراهی های لازم نتوانسته به اهداف، چشم انداز و وظایف خودرا بطور کامل پیش ببرد.
آیت الله صدیقی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سراسر کشور را حامی مظلوم و ضدظلم و فساد معرفی و با اشاره به اهمیت حمایت قضایی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف ستاد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد: برای عمومی شدن گفتمان امر به معروف و نهی از منکر در کشور نیازمند یک اقدام ملی هستیم و همه قوا باید کار را از خود شروع کنند و به این مسئله پایبند باشند.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای، امر به خوبی ها و راه درست را کاری الهی دانست و با اشاره به تصویب قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر در سال ۹۴ اشاره کرد: خیلی از مسئولان اجرائی و نمایندگان مجلس و حتی مسئولان قضایی خصوصاً مسئولینی که عضو ستاد هستند در طول سالهای اخیر تغییر کرده اند و ممکنست مسئولان جدید به خوبی از قوانین اطلاع نداشته باشند.
رئیس قوه قضائیه اظهارداشت: یک مسئول بطور معمول بیشترین سروکار را با قوانینی دارد که مستقیما مرتبط به حوزه کاری اوست و ستاد امر به معروف و نهی از منکر باید مسئولان را نسبت به وظایف قانونی که دراین زمینه دارند کاملا باخبر کنند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: در محیط خانواده و اجتماع با رعایت حیا خیلی از مشکلات حل می شود که با رفتارها و برخوردهای قهری یا احیانا خشونت آمیز نمی توان آن نتیجه مطلوب و بازدارنده را به دست آورد.
وی به همین دلیل از کارگروه های علمی و پژوهشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر ددخواست داشت که در کنار احصا اولویت های معروفات و منکرات، بررسی نمایند چه اقدامات و کارهایی در کاهش منکرات و گسترش معروفات در جامعه موثرتر است.
رئیس دستگاه قضا در واکنش به گلایه های مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر از بی توجهی دستگاه های مختلف به اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: سازمان بازرسی کل کشور موظف به نظارت بر حسن اجرای قانون و مرجع رسیدگی به قصور و کوتاهی دستگاهها در انجام وظایف قانونی شان است پس قوه قضائیه آماده همراهی با ستاد میباشد.
محسنی اژه ای اضافه کرد: شکل گیری خیلی از پرونده ها به خاطر شیوع منکرات و بی توجهی به معروفات است و اگر بساط منکرات از جامعه جمع شود و جرمی واقع نشود، پرونده قضایی هم نخواهیم داشت.
رئیس قوه قضاییه بر لزوم فرهنگ سازی بمنظور عمومی شدن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر نیز اصرار کرد و اظهار داشت: باید امر به معروف و نهی از منکر را از خود و خانواده و محیط کار شروع نماییم تا در دیگر بخش های جامعه نیز این فرهنگ گسترش پیدا کند.
سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی قائم مقام رییس و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز در این جلسه به بیان دیدگاه ها، دغدغه ها و مطالبات این ستاد پرداخت و با تقدیر از رییس دستگاه قضا برای ابلاغ بخشنامه پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر، خواهان تعیین و معرفی نماینده ای جهت تقویت همکاریهای دوجانبه شد. تدوین قانون امر به معروف و نهی از منکر در اجرای اصل هشتم قانون اساسی و اصلاح و به روزرسانی قانون پشتیبانی از آمران به معروف و ناهیان از منکر، ایجاد شعب ویژه در محاکم برای رسیدگی به پرونده های مربوط به آمران به معروف و ناهیان از منکر و تقویت همکاری معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه با ستاد امر به معروف و نهی از منکر، از دیگر مسائل مطرح شده توسط دبیر ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر بود.
هاشمی گلپایگانی خواهان تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دستگاهها خصوصاً ایجاد ۱۴ شورای مربوطه در قوه قضاییه، تحقق عملی راه اندازی گشت ارشاد مسئولان و رسمیت دادن به مطالبه گران مردمی در جهت گسترش فرهنگ و گفتمان امر به معروف و نهی از منکر شد.
دبیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر همین طور خواهان تشکیل کارگروه مشترک بین قوه قضاییه و این ستاد برای پیگیری موضوعات خاص و ویژه شد که رییس دستگاه قضا گفت: اگر ستاد موضوع خاصی را بررسی نموده که نیازمند تشکیل کارگروه بود، اعضا و برنامه و دستور کار را اعلام نماید تا کارگروه تشکیل گردد.


1400/08/30
23:53:14
5.0 / 5
620
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵