قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

دومین بخش همایش ملی نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی دیماه

دومین بخش همایش ملی نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی دیماه

ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان اظهار داشت: همایش ملی نکوداشت آیت الله حاج سیدمحمود حسینی شاهرودی در دومین مرحله اوایل دی ۱۴۰۰ به میزبانی مشهد مقدس برگزار می گردد.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرشید فلاح روز پنجشنبه به رسانه ها اظهار داشت: نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی پنجشنبه دوم دی ۱۴۰۰ در مدرسه عالی نواب حرم مطهر واقع در ابتدای خیابان آیت الله شیرازی برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: در این همایش سخنرانان در مورد ابعاد شخصیتی و علمی و دینی این عالم فرزانه سخنرانی و در آن خصوصیت های این مرجع تقلید فقید برای شرکت کنندگان تشریح و تبیین خواهد شد.
وی بیان نمود: همایش مشهد بعد از همایش تیر ۱۴۰۰ در شاهرود دومین همایش ملی قبل از برگزاری کنگره ملی نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی است که برگزار می گردد و کنگره اصلی نکوداشت مقرر است در آینده در قم برگزار گردد.
فلاح خاطرنشان کرد: ستاد برگزاری کنگره نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی برای برگزاری آن فعالیتهای گسترده ای انجام داده و ۱۵ جلد کتاب در مورد زندگی و فعالیتهای این مرجع تقلید و هم ۲ فیلم به همراه برنامه های مختلف رادیویی با همکاری بعضی از نهادها تالیف و تولید کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان بیان نمود: در همایش شاهرود، ۱۵ عنوان کتاب در ۵۵ جلد شامل کتاب های خود آیت الله حسینی شاهرودی و کتابهایی که درباره وی نگارش شده و یک جلد کتاب رمان، ۲ مستند تلویزیونی با مخاطب فرهیختگان و عموم مردم و ۱۰ نمایشنامه رادیویی که در مورد شخصیت ایشان تهیه شده است، رونمایی گردید.
نگاهی به زندگی این عالِم دینی استان سمنان
آیت الله حسینی شاهرودی فرزند سیدعلی سال ۱۳۰۱ هجری قمری مصادف با ۱۲۶۲ شمسی در قلعه آقاعبدالله از توابع شهر بسطام در نزدیکی شاهرود به دنیا آمد و خواندن و نوشتن را در زادگاه خود فراگرفت، سپس علم صرف و نحو را در بسطام نزد فاضل بسطامی آموخت و برای آموختن سایر دروس مقدماتی از استادان مدرسه بیدآباد شاهرود بهره برد.
آیت الله حسینی شاهرودی دروس سطح و هم کفایه الاصول را در مشهد آموخت و به تدریس کفایه الاصول در حوزه علمیه آن شهر پرداخت. بعد از چندی عزم دیار خود کرد و سپس عازم شهر نجف اشرف شد.
وی در دوره میرزای نائینی و سید ابوالحسن اصفهانی در ۳۵ سالگی به اجتهاد رسید. راه اندازی مسجد، حسینیه و مدرسه علمیه در کابل و برخی شهرهای ایران، بازسازی مدارس علمیه بخارایی و قزوینی در نجف، تأسیس بعثه حج و اعتراض به حکومت پهلوی در واکنش به واقعه فیضیه، از اقدامات وی در دوره مرجعیتش بود.
آیت الله حسینی شاهرودی پنجشنبه ۱۷ شعبان سال ۱۳۹۴ هجری قمری مصادف با ۱۴ شهریور ۱۳۵۳ شمسی درگذشت و مقبره وی در حرم حضرت امام علی (ع) در نجف اشرف واقع است.

1400/09/11
14:16:34
5.0 / 5
745
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲