قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
آیت الله اعرافی:

۵۰۰ رشته حوزوی تا آخر سال ۱۴۰۱ نهایی می شود

۵۰۰ رشته حوزوی تا آخر سال ۱۴۰۱ نهایی می شود

به گزارش قائم مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: تا اختتام 1401 حدود 500 رشته حوزوی سرفصل نویسی شده و نقشه اجرائی آن نهایی خواهد شد و گروههای علمی در پیشبرد و اجرای آن فعال تر عمل خواهند نمود.به گزارش قائم به نقل از مهر، آیت الله علیرضا اعرافی، در پانزدهمین مجمع سالیانه انجمن کلام اسلامی حوزه با موضوع «آسیب شناسی و راهکارهای توسعه دانش کلام» که در سالن خواجه نصیرالدین طوسی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت بانوی گرامی اسلام صدیقه طاهره سلام الله علیها، یاد و نام اندیشوران حوزه های علمیه خصوصاً متکلمان بزرگ جهان اسلام و پیش گامان تبیین و دفاع از اندیشه اسلامی و معارف دوده علیهم اسلام را گرامی داشت.
وی در ادامه بر اهمیت توسعه و تعمیق حوزه علوم عقلی و علم مهم کلام اسلامی تاکید نمود و اظهار داشت: علم کلام برای بالندگی، رشد و استواری در پایه های نظام اسلامی به رشد، تقویت، توسعه و تقویت متدولوژی و منهج شناسی وابسته است.
مدیر حوزه های علمیه به علل و عوامل رشد و توسعه علوم فقهی اشاره نمود و اشاره کرد: فقه در یک داد و ستد مستمر با اصول، رشد و پیشرفت پیدا کرده است و به صورتی می توان اظهار داشت: ژرفایی و عمق فقه در یک رفت و برگشت پیوسته و دائمی با اصول شکل گرفته است.
عضو شورای عالی حوزه اضافه کرد: دانشوران، نهادها و شخصیت های فعال در زمینه های دانشی غیر فقه و مشخصاً کلام باید به پایه ریزی اصول کلام به مفهوم اصول فقه پرداخته و منهج شناسی استنباط کلامی در گزاره های توصیفی عقلی و گزاره های نقلی را پایه ریزی کنند.
آیت الله اعرافی قواعد مشترک و گزاره های اختصاصی به گزاره های تجویزی فقهی را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: اصول فقه به دو بخش اساسی قواعد استنباط از منابع دینی شامل گزاره های توصیفی و تجویزی تقسیم می شود.
عضو فقهای شورای نگهبان با تاکید بر این که اصول گنج فاخری دارد که برای هر متفکر و پژوهشگر قلمروهای علوم اسلامی همچون حوزه کلام مثمر ثمر است، عنوان کرد: بازسازی و بازخوانی اصول و فعال سازی برای به کارگیری در زمینه کلام و استنباطات کلامی امر مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگر می خواهیم کلام ما در ۵۰ سال دیگر از عظمت بالاتری برخوردار باشد، باید به حوزه متدولوژی، منهج و روش شناسی توجه روزافزونی داشته باشیم.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به این که غیر از کلام خاص باید به کلام های ویژه همچون کلام مضاف در زمینه های خاص توجه بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: کلام های متنوع و خاص ضرورتی است که باید بدان پرداخت و بخش زیادی از هجمه ها مربوط به نظامات حقوقی، سیاسی و.. است که باوجود فروانی پژوهش ها، نیازمند نظام مندی و رشته سازی و ساماندهی ناظر به نیازها هستیم.
عضو شورای عالی حوزه بر اهمیت تقویت فقه الکلام و فقه العقیده ناظر به نیازهای دنیای جدید اصرار کرد و تصریح کرد: فقه معاصر باید سطوحی همچون: بازسازی رشته ها ناظر به پرسش های نو، افزودن فصول و ابواب جدید باتوجه به شرایط جدید و تألیف کتاب های جدید فقهی ناظر به حوزه های مختلف دانشی و توسعه علوم پیرامونی حوزه را مورد توجه بیشتر قرار دهد.
آیت الله اعرافی با تاکید بر این که باورها و التزامات قلبی، امور جوانحی اختیاری هستند که مشمول احکام خمسه می شوند، پس نیازمند تقویت فقه العقیده هستیم، اظهار داشت: نیاز است تا کلام بین الادیانی و بین المذاهبی را در سطوح مختلف مورد توجه قرار دهیم.
عضو فقهای شورای نگهبان اضافه کرد: باید از معتقدان به عالم قدس و مبادی غیبی در مقابل الحادهای نوین صیانت نمائیم؛ چونکه در صورت ورود به این حوزه، در جبهه بزرگ جهانی ایفای نقش کرده و صاحبان اندیشه الهی احساس هویت مشترکی خواهند کرد.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با اعلان اینکه ۱۰۰ تا ۳۰۰ طرح مهم، خیلی مهم و راهبردی در زمینه های علمیه ترسیم شده است، اشاره کرد: گنجینه ای فاخر از طراحی ها شامل ۲۰ سند راهبردی، برنامه توسعه حوزه های استانی تنها قسمتی از این موارد است.
آیت الله اعرافی با تاکید بر این که خادمان شما شبانه روز وقت خودرا صرف نموده اند تا جبهه وسیع طرح ها را برای پاسخ به نیازهای روز عملیاتی نمایند، اضافه کرد: ما کار حوزه را مهم تر و ارزشمندتر از هر چیزی می دانیم؛ به شکلی که قربانی شدن خودمان برای حوزه را ارزشی والا می پنداریم.
وی با تاکید بر این که تا حالا بیش از ۱۰۰ رشته سرفصل نویسی شده است، افزود: تا اختتام ۱۴۰۱ حدود ۵۰۰ رشته حوزوی سرفصل نویسی شده و نقشه اجرائی آن نهایی خواهد شد و گروههای علمی در پیشبرد و اجرای آن فعال تر عمل خواهند نمود.
مدیر حوزه های علمیه با اعلان اینکه در برنامه پنج ساله حوزه های استانی، توسعه رشته ها و گرایش ها ناظر به نیاز مناطق ترسیم شده است، اظهار داشت: درختواره مهارت ها و آموزش های کاربردی حوزه، همچون اقداماتی است که تعدادی از محورهای آن با حوزه کلام ارتباط دارد.
عضو شورای عالی حوزه با بیان این مطلب که سطوح عالی متن خوانی بعنوان دروس تحقیق را نیز می توان به حوزه کلام توسعه داد، اضافه کرد: متون بدیل، سطح ۵ و دوره ویژه برای ممتازین سطوح چهار برای صاحب نظری و حرکت به سمت اجتهاد، اصلاح محدوده ها، نظام جامع اندیشه اسلامی، برنامه پنج ساله حوزه های استانی، گروههای فلسفه و کلام و علوم عقلی، توسعه انجمن ها همچون انجمن کلام در شهرها و استانها، طرح های مورد نیاز نظام که بُعد کلامی دارد، طرح گفتمان علمی انقلاب اسلامی، امتیازات اساتید، از مواردی است که می توان از ظرفیت اندیشمندان حوزه علوم عقلی و کلام اسلامی برای اتقان مباحث استفاده حداکثری نمود.
عضو فقهای شورای نگهبان تصریح کرد: ارتباط کلام با حوزه تبلیغ و شبکه های متنوع آن، اتصال خروجی های فکری و کلامی حوزه و امتداد آن به صحنه تبلیغ، راهبرد بزرگی است که نیازمند طرح و برنامه است.
آیت الله اعرافی بانک ایده ها را از دیگر رویکرد های مرکز مدیریت حوزه های علمیه دانست و اشاره کرد: آنچه می فرمایند بر اصول متعارف طرح و ایده جدید باشد ارزش گذاری شده و بطور قطع بر روی آن کارشناسی های جامعی صورت خواهد گرفت.


منبع:

1400/10/01
11:38:08
5.0 / 5
754
تگهای خبر: آموزش , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳