قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مدیركل همكاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از كشور:

ارزشمندی فرهنگ ایرانی وام دار انسجام ادیان است

ارزشمندی فرهنگ ایرانی وام دار انسجام ادیان است

به گزارش قائم مدیرکل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور در پیام تبریک به مناسبت سالروز میلاد حضرت عیسی (ع) و شروع سال نو میلادی به هموطنان مسیحی مقیم خارج از کشور اظهار داشت: ارزشمندی فرهنگ و هویت ایرانی وام دار انسجام و اتحاد میان قومیت ها و ادیان و مذاهب مردمان است.


در قسمتی از پیام محمد علی کیانی آمده است: سالروز میلاد بابرکت پیام آور صلح و دوستی و مهربانی حضرت عیسی مسیح (ع) و شروع سال نوی ۲۰۲۲ میلادی را به شما هموطنان گرانقدر و تمامی پیروان ادیان الهی و مسیحیان جهان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
هویت ملی ایرانیان میراث گرانبهایی است که از خلال تاریخ پر افتخار و پر فراز و نشیب این سرزمین سربرآورده و با پایمردی بزرگان و اسطوره هایی نظیر فردوسی، حافظ، سعدی، ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، مولانا، پروین اعتصامی، شهریار و.... به ارمغان گذارده شده،
ارزشمندی فرهنگ و هویت ایرانی وامدار انسجام و اتحاد میان قومیت ها و ادیان و مذاهب مردمانی می باشد که با راستی و مهربانی و به عشق وطن، در دوستی و محبت با یکدیگر، زندگی را هزاران بار زندگی کرده اند.
به گواهی تاریخ، پدران و نیاکان ما شامل مسیحی و مسلمان با بهره بردن از آموزه های توحیدی دو دین اسلام و مسیحیت، در صلح و مهربانی با یکدیگر تعامل داشته و هیچگاه اجازه نداده اند تفاوت های قومیتی و دینی، غباری بر چهره متحد هویتی ایشان بیفکند.
وی در قسمت دیگری از پیام خود اظهار داشت: اینک بیش از هر زمان دیگری جهان نیازمند پیام های عدالت گستر و صلح محور دو پیامبر بزرگ الهی
حضرت عیسی مسیح (ع) و حضرت محمد (ص) می باشد.وی در آخر ابراز امیداری کرد ما ایرانیان در اقصی نقاط جهان بتوانیم رهروان صدیق تعالیم پیامبران الهی گشته و خرد جمعی خویش را در پهنه فرهنگی جهان محقق نماییم.
در شروع سال نو سعادت، سلامت، سرور، نیک بختی و بهروزی را برای تمامی هموطنانم آرزومندم.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، میلاد عیسی مسیح (ع)، یکی از اعیاد مهم نه فقط برای مسیحیان که در سراسر جهان است، این روز که مبدا تاریخ میلادی، بعنوان پرکاربردترین تقویم دنیا نیز محسوب می شود، با تعطیلات زمستانی و جشن کریسمس در کشورهای مختلفی همراه شده است.
با این حال به عقیده جان بی ناس، نویسنده کتاب تاریخ ادیان جهان، تاریخ میلاد تولد حضرت عیسی (ع) دقیق نیست، او می نویسد: به نظر عجیب می آید اگر بگوییم که عیسی در سال ۴ پیش از میلاد، یا یکی دو سال پیش از آن متولد شده باشد. سپس به دوران سلطنت امپراتوران روم اشاره می کند. (ص. ۵۸۲)
به طور کلی درباره روز تولد حضرت عیسی نیز خبر مستندی در دست نیست و اینکه روز ۲۵ دسامبر تاریخ تولد حضرت عیسی (ع) باشد، مطابق با تصمیم کلیساهای روم و غرب در سال ۳۵۴ میلادی است و بیشتر جنبه سیاسی دارد؛ جلال الدین آشتیانی در کتاب تحقیقی در دین مسیح می نویسد: در پاره ای از کشورهای اروپایی خصوصاً روم، آیین مهرپرستی، بسیار رواج داشت، روز ۲۵ دسامبر، روز جشن اصلی آیین مهرپرستی، یعنی روز «زایش آفتاب شکست ناپذیر» بود. در چنین روزی جشن های بسیاری بر پا می شد، کشیشان و کلیسا از این موقعیت استفاده و این روز را روز تولد عیسی اعلام، و بدین وسیله، از جریانی مخالف جلوگیری کردند. (ص ۱۴۷)
کلیساهای مسیحی از قرن پنجم به بعد آغاز به جشن گرفتن عید میلاد مسیح (ع) در روز ۲۵ دسامبر و عید تعمید وی در ششم ژانویه کردند. در حالی که کلیسای رسولی ارمنی تا حالا ضمن پایبندی بر سنت پایه گذاری شده از طرف رسولان همچنان اعیاد میلاد و تعمید عیسی مسیح را همزمان در روز ششم ژانویه برگزار می نماید.منبع:

1400/10/07
11:22:52
5.0 / 5
530
تگهای خبر: ادیان , اسلام , پیامبر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵