قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در نظام ایده ها و نیازها ؛

بیش از 2270نیاز از دستگاههای اجرائی جمع آوری شد

بیش از 2270نیاز از دستگاههای اجرائی جمع آوری شد

قائم: یک مقام مسئول در وزارت علوم اظهار داشت: هم اکنون بیش از 2270 نیاز از دستگاه های اجرائی جمع آوری و بصورت آزمایشی در سامانه ثبت شده است.به گزارش قائم به نقل از وزارت علوم، جلسه بررسی روند پیشرفت کارهای انجام شده درباب طرح نظام ایده ها و نیازها (نان) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری، معاون پژوهش و فناوری و مدیر گروه تحقیق و توسعه ISC و نیز برخی از مشاوران وزرات علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شد.
در ابتدای این جلسه دکتر محمدعلی زلفی گل به تعدادی از اهداف این طرح ملی در کاربردی نمودن تحقیقات در کشور و فراهم آوردن بستری مشترک و ملی برای ارائه نیازها و ایده ها و ایجاد فرصت و تقویت روح نوآوری در علوم خصوصاً علوم انسانی و کاربردی باتوجه به ارزش های ایرانی اسلامی و تمدن سازی اشاره نمود.
وزیر علوم در ادامه سخنان خود به تاکید مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی، در هدایت پژوهش، به حل مسائل فعلی، آینده و نیازهای کشور، نیل به مرجعیت علمی و تکمیل زنجیره علم، فناوری، جامعه و صنعت اشاره نمود و این طرح را در امتداد توسعه و نیز لزوم حرکت انقلابی در راه نیازسنجی برای ارکان جامعه و بمنظور سازماندهی مطلوب و شناسایی نیازها، ایده ها، خلاقیت و نوآوری های علمی، اجتماعی، فنی و هنری کشور و تبدیل رویکرد مصرف کنندگی علمی به رویکرد نیازآفرینی و تولیدات علمی دانست.
گفتنی است نظام ایده ها و نیازها (نان)، همچون برنامه های پیشنهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی بوده است.
سپس دکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، ضمن ارائه گزارشی از کارهای انجام شده درباب طرح نان، به تشکیل چند تیم مشورتی و تخصصی و اجرائی جهت پیگیری، برنامه ریزی، تدوین و تشکیل مقدمات اجرای طرح مذکور اشاره نمود.
به گفته وی، برگزاری جلسات و شوراها؛ همچون برگزاری نخستین جلسه شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها (نان) با حضور نمایندگان دستگاه های اجرائی کشور در ششم دی ماه سال جاری از دیگر کارهای انجام شده است.
دکتر دهقانی رییس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فنآوری ( ISC ) و دبیر شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها نیز در ادامه گزارشی از کارهای انجام شده دبیرخانه نان در طول این زمان کوتاه همچون برگزاری چند جلسه کمیته مشورتی این نظام، برگزاری نشست های تخصصی با اعضای کمیته اجرائی سامانه و پیگیری و مکاتبه برای دریافت کلیه اطلاعات از سامانه ههی موجود در کشور همچون تاپ، ساتع و ساجد ارائه نمود.
در ادامه این جلسه، دکتر رضایی فر مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری با اعلان اینکه هم اکنون بیش از ۲۲۷۰ نیاز از دستگاه های اجرائی جمع آوری و بصورت آزمایشی در سامانه ثبت شده است، از جمع آوری اطلاعات حدود ۸۰ هزار ثبت اختراع بعنوان ایده در چند روز آینده آگاهی داد.
سپس دکتر قیصری رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دکتر عبدالهی معاون رییس بنیاد علم ایران ضمن تاکید بر لزوم اجرای طرح، به ارائه پیشنهادات و تبادل نظر درباب ارکان آن پرداختند.
در ادامه نسخه اولیه سامانه نان توسط مدیر تحقیق و توسعه ISC و قابلیت های آن ارائه گردید. همچون قابلیت های این سامانه لزوم سادگی در ورود اطلاعات و امکان ثبت نیاز و ایده به گونه ای کاربرپسند از اشخاص حقیقی و حقوقی، لزوم بهره برداری از هوش مصنوعی در پیاده سازی باتوجه به پیش بینی گسترده کاربران، ایجاد ارتباط مستقیم با پایگاه داده ISC بمنظور دستیابی به اطلاعات پژوهشگران کشور و جهان اسلام و ارسال هشدار در مراجعه به سامانه و … است.
در این جلسه نقطه نظرات همه افراد درباب ابعاد مختلف و به ویژه جایگاه حقوقی «نظام نیازها و ایده ها» برمبنای مذاکرات شورای سیاستگذاری این نظام با رویکرد به عدم ساختارسازی جدید بررسی گردید.
گفتنی است، در نماد نظام ایده ها و نیازها "نان" از دو رنگ مختلف بعنوان ایده و نیاز استفاده شده است. این نماد بصورت فرم بی نهایت بعنوان یک چرخه پویای نامتناهی و همین طور به هم آمیختگی و هم بستگی دو گروه ایده و نیاز طراحی شده است. نماد حاوی کلمه "نان" بعنوان برند اصلی است.


منبع:

1400/10/29
08:50:38
5.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲