قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

عمیق ترین فضیلت امام علی (ع) مباهله است

عمیق ترین فضیلت امام علی (ع) مباهله است

به گزارش قائم یک کارشناس تاریخ اسلام از ماجرای مباهله بعنوان عمیق ترین فضیلت امیرمومنان (ع) یاد کرد و اظهار داشت:  مباهله، دفاع از اسلام است.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا از ستاد مردمی مباهله، حجت الاسلام حامد کاشانی در نشست هم اندیشی برای ترویج پیام مباهله در مجموعه فرهنگی شهدای سرچشمه اظهار داشت: مباهله، دفاع از اسلام است اما چون امیرمومنان (ع) و حضرت فاطمه (س) محور این واقعه تاریخی هستند، با بی مهری های عجیبی از جانب مفسران و شعرا و دیگران مواجه و تفاسیر روایی بسیار کمی در مورد آن مطرح گردیده است. یعنی علیرغم این که مباهله، اتحاد اسلام در مقابل جبهه غیرمسلمانان است، متاسفانه جبهه گیری شدیدی ضد آن از جانب عده ای از مسلمانان صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: مباهله، حتما راهکار است اما هر کسی نباید در مباهله شرکت نماید. اگر هر کسی می توانست مباهله کند، لازم نبود خاندان (ع) وارد آن شوند. کتب درسی ما هم مشکلات فراوانی دارند که بهتر است اول دیده شوند و سپس با کارشناسان کتاب های درسی در مورد ورود مباهله به این کتاب ها صحبت شود.
کاشانی افزود: در تفسیر آیات مباهله و جمع آوری اسناد در ارتباط با آن خلأ وجود دارد و باید کار پژوهشی گسترده در این خصوص صورت گیرد. هر چند غدیر از نظر تعداد افراد حاضر و شرایط زمانی و مکانی، مهم ترین واقعه در ارتباط با بیان فضائل حضرت علی (ع) است اما مباهله عمیق ترین فضیلتی است که حضرت علی (ع) دارد و لازم نیست در قیاس با کسی مطرح شود.
علی انسانی پیرغلام خاندان و مسئول ستاد مردمی مباهله با انتقاد از مورد غفلت قرار گرفتن مباهله اظهار داشت: هر چند عید غدیر، تاج سر است و باید به آن توجه کرد اما در رویداد مباهله بود که رسول اکرم (ص) با این عظمت حضرت علی (ع) را معرفی نمود.
این شاعر آیین و مداح خاندان از سخنرانان مذهبی دعوت کرد تا در مجالس خود بیشتر از پیش درباره رویداد بزرگ مباهله که مباهات شیعه و رفعت و رأفت اسلامی است، روشنگری کنند.
حجت الاسلام سیدحسین هاشمی نژاد از وعاظ مذهبی کشور هم در سخنانی بر اهمیت مباهله تصریح کرد و اظهار داشت: آیات زیادی در قرآن کریم در شأن امام علی (ع) مطرح گردیده است اما زمانی که مأمون از امام رضا (ع) پرسید دلیل بر ولایت جد تو چیست، امام رضا (ع) فرمود آیه مباهله؛ و این استناد نشان از اهمیت والای مباهله دارد.
حجت الاسلام مهدی خدامی از وعاظ مذهبی پیشنهاد کرد حد فاصل عید غدیر تا روز مباهله بعنوان روزهای جشن و سرور در کشور ترویج شود و در این روزها سخنرانان مذهبی در مورد نفس مباهله برای مردم روشنگری کنند.
وی ضمن اشاره به این که مباهله برخلاف تصور عمومی، واقعه ای یک یا چند روزه نیست اظهار داشت: رخدادهای این واقعه بیشتر از سه ماه به طول انجامیده است.
حجت الاسلام فاضل طباطبایی از سخنرانان مذهبی با بیان اینکه اسناد بسیاری درباره واقعه مباهله وجود دارد اما از آنها غفلت شده، اظهار داشت: خداناباوران به شدت در شبکه های اجتماعی برای ترویج وهن دین درحال فعالیت هستند و نشست های طولانی با حضور تعداد زیادی از افراد برگزار می کنند؛ ما به همه مباحث آنها تنها با مباهله می توانیم پاسخ دهیم. ریشه اسلام در یهودیت و مسیحیت را میتوان از راه مباهله تحلیل کرد.
حجت الاسلام مرتضی ادیب یزدی از دیگر واعظان مذهبی با تاکید بر این که مباهله جنبه مادری نسبت به سایر فضائل خاندان (ع)، دارد اظهار داشت: مباهله راهکاری برای علمای حق است، وقتی در مقابل دشمنانی قرار می گیرند که عناد دارند و با مباحثه و منطق، حق را نمی پذیرند.
وی بر ضرورت حضور نمایندگانی از وزارت خانه های کشور بخصوص آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و گردشگری در جلسه ستاد مباهله تاکید و خاطرنشان کرد: هر وزارت خانه ای باید بخش ترویج فضایل خاندان (ع) داشته باشد تا بتوان مساله مباهله را برای عموم مردم تبیین کرد.
علی انسانی به دنبال طرح این پیشنهاد اظهار داشت: محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از علما اعلام نموده اند که از برنامه های ستاد مباهله حمایت می کنند.
حجت الاسلام محمدمهدی معماریان اظهار داشت: در سیره حضرت رسول (ص) به غیر از مباهله هیچ موردی نیست که منکران دین با پیامبر (ص) مناظره کرده باشند و پیامبر آنها را به مباهله دعوت کرده باشد. حتی وقتی وارد مدینه شدند هم با دشمنان قرارداد صلح امضا کردند. مباهله، معرفی شرکای رسول خدا (ص) در امر رسالت است. مباهله فقط فضیلت حضرت علی(ع) نیست؛ بلکه فضیلت حضرت فاطمه(س) امام حسن (ع) و امام حسین(ع) هم هست. از ۱۸ تا ۲۵ ذی الحجه از عید بزرگ غدیر تا روز مباهله ایام شادی است و باید به کمک فضای مجازی به ترویج عید مباهله بپردازیم.

مهدی دقیقی، عضو ستاد مباهله با عرضه گزارشی از عملکرد این ستاد اظهار داشت: آنچه در شش سال قبل در ستاد مردمی مباهله انجام شده، دغدغه ای بوده که تعدادی از فعالان فرهنگی در زمینه ترویج مباهله داشته اند.
وی ضمن اشاره به این که اولین مراسم ویژه در ارتباط با عید مباهله در تهران برگزار و سپس در شهرستان ها هم به این امر توجه شد و مورد استقبال قرار گرفت، افزود: تولید آثار هنری مثل سرود، کلیپ و پویانمایی از فعالیتهایی است که ستاد مباهله بعنوان وظیفه خود تعریف کرده است.
دقیقی ضمن بیان نگاه مستشرقین به شیعه در دایره المعارف اسلام در لیدن هلند با تاکید بر این که مباهله رخدادی است که می تواند از مرزها و ادیان عبور کرده و به تشریح تشیع برای جهان بپردازد، اظهار داشت: به نظر می آید برای معرفی تشیع به خارج از مرزها کم کاری کرده ایم و باید بیشتر از پیش برای ترویج این تفکر پرارزش با ابزار مباهله تلاش نماییم.
واقعه مباهله در ۲۴ ذی الحجه سال نهم هجری روی داد و آیه ۶۱ سوره مبارکه آل عمران به آن اشاره دارد. مباهله به معنای درخواست لعن و نفرین الهی برای اثبات حقانیت است و بین دو طرفی رخ می دهد که هر کدام ادعای حقانیت دارند. این واژه در تاریخ اسلام به ماجرایی اشاره دارد که طی آن، پیامبر اکرم (ص) بعد از مناظره با مسیحیانِ نجران و ایمان نیاوردن آنان، پیشنهاد مباهله داد و آنان پذیرفتند. با این وجود مسیحیان نجران، در روز موعود از این کار خودداری کردند.
جریان مباهله پیامبر (ص) نه تنها نشانگر حقانیت اصل دعوت پیامبر (ص) است، بلکه بر فضیلت همراهان او یعنی حضرت علی، فاطمه و حسنین علیهم السلام در این ماجرا دلالت می کند و شیعه اعتقاد دارد که حضرت علی (ع) بر مبنای آیه مباهله، به منزله نَفْس و جان پیامبر است.
نشست هم اندیشی اساتید و پژوهشگران حوزه دین، سخنرانان مذهبی با اعضای ستاد مردمی و موسسه قرآن و عترت مباهله با هدف هم اندیشی برای ترویج پیام مباهله برگزار شد و در این جلسه حجج اسلام مهدی باقری ساری، محمد صادق وحیدی گلپایگانی، محسن دریابیگی، مهدی قاسمی، حامد دماوندی، عباس ابوالحسنی، محمدسعید خوش نما، سیدمحمود خراسانی، محمد طباطبایی، وحید شاه محمدی، مهدی توکلی، محمدسجاد باقی، سیدعبدالحمید شهاب، سیدمحمد جواد جلالی، وحید حجم، سعید قرنی، میثم ناسخیان، شهاب مرادی، محسن اسماعیلی، محمدعلی منتظری، سیدعلی غروی، مصطفی کرمی، محمدرضا طحّان، قادری و سید محمدحسن ابوترابی فرد هم حضور داشتند.


منبع:

1400/11/08
20:08:02
5.0 / 5
663
تگهای خبر: آموزش , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم