قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

جشن میلاد امام جواد(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

جشن میلاد امام جواد(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

به گزارش قائم ایرنا- آیین ویژه جشن فرخنده زادروز امام محمد تقی جواد الائمه (ع) در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار گردید.


سخنران مذهبی این آیین روز شنبه در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی اظهار داشت: امام جواد(ع) خصوصیت های برجسته ای داشتند و داستان امامت از امام جواد به بعد حساس تر می شود چون که جوادالائمه (ع) نخستین امامی بود که در سن هشت سالگی به مقام امامت نایل شدند و همینطور بعد از شهادت ایشان فرزندشان امام هادی(ع) هم در سن هشت سالگی به امامت رسیدند.
حجت الاسلام مرتضی دهشت اضافه کرد: از آغاز امامت ائمه اطهار تا امامت امام زمان(عج) در دوران نزدیک به امام عصر جز این دو امام بزرگوار امامی در هشت سالگی به امامت نائل نشدند که علت این امر بعنوان نشانه های ظهور ولی عصر(عج) برای زمینه سازی، ایجاد بستر فکری و آماده سازی مردم و مهیا کردن زیرساخت های ظهور امام زمان(ع) عنوان شده است.
وی افزود: این زمینه سازی بسیار مهم می باشد و اگر کسی بر داستان امامت در هشت سالگی ایراد و اشکالی بگیرد قرآن با بیان داستان حضرت مریم(س) و به پیامبری رسیدن حضرت مسیح(ع) در گهواره به آن پاسخ می دهد که این داستان های قرآنی راهی برای پیشگیری از انکار منکران در این امور است.
این کارشناس مذهبی در مورد نام امام جواد(ع) اظهار داشت: جواد به مفهوم سخاوت و بخشندگی و چیزی که سریع عبور می کند یعنی سریع گذشتن و سریع اجابت کردن است که این نام یکی از اسامی و صفات خداوند است و خداوند هم مرکز مرکز جود عالم است یعنی خیلی سریع عنایت و اجابت می کند.
دهشت اضافه کرد: در میان ائمه (ع) امام جواد(ع) به خاطر سریع الاجابت بودن به این نام معروف هستند چون که امام رضا(ع) هم در این خصوص می فرمایند که اگر حاجتی دارید به پسرم امام جواد(ع) بگویید تا مستجاب کند.
شعرخوانی، سرودخوانی و مدیحه سرایی همچون برنامه های مراسم جشن میلاد جوادالائمه(ع) بود.
محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان است. کنیه او ابوجعفر ثانی است و ملقب به جواد و ابن الرضا بود. ملقب شدن ایشان به جواد را به علت کثرت بخشش و احسان ایشان دانسته اند.
امام جواد ۱۷ سال امامت کرد که با حکومت مأمون و معتصم عباسی همزمان بود. برپایه نقل بیشتر منابع، امام جواد(ع) در آخر ذی القعده سال ۲۲۰ق در ۲۵ سالگی مسموم و به شهادت رسید. در بین امامان شیعه، وی جوان ترین امام در هنگام شهادت بوده است. وی در کنار جدش موسی بن جعفر(ع) در مقبره قریش در کاظمین به خاک سپرده شد.

1400/11/24
20:29:48
5.0 / 5
751
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵