قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

تجلی عدالت در حکومت مهدوی

تجلی عدالت در حکومت مهدوی

به گزارش قائم یک پژوهشگر امور دینی در یادداشتی با اشاره به تجلی عدالت در حکومت مهدوی آورده است: امام زمان(عج) برمبنای عدالت حکومت می کند و حق و باطل را از هم جدا نموده و با ظلم و ظالمان مقابله و از مظلومان و ستم دیدگان دفاع خواهند کرد.


علی اعظمی در این یادداشت که نسخه ای از آن روز سه شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، آورده است: وقتی حضرت قائم ظهور می کند ظلم و جور را برطرف می کند و در حکومت بین مردم عدالت را حکم فرما می سازد، ریشه و شاخه ظالمین را قطع می کند تا جایی که عدالتش همه عالم را فرا می گیرد.
از این رو بارزترین صفت حضرت عدالت است. در دعای افتتاح که از خود حضرت روایت شده است، با این صفت خودشان را معرفی کرده اند: «اللّهُمَّ وَصَلِّ عَلی وَلِیِّ أَمْرِکِ القائِمِ المُؤَمَّلِ، وَالعَدْلِ المُنْتَظَرِ؛[۱] خدایا و درود بفرست بر ولی امرت که قائم امید دهنده و عدل منتظر است» همین طور در روایتی رسول خدا(ص) در وصف امام زمان می فرماید: «او، اول و آخرِ عدل است.»[۲]
در مورد عدل حضرت روایات زیادی در حد تواتر نقل شده است. عدل، هنگام ظهور به اندازه ای تحقق پیدا می کند که امام صادق(ع)می فرماید: «قسم به خدا، عدل او داخل خانه هایشان می شود، همچنان که گرما و سرما داخل می شود.»[۳]
جداسازی عادلانه حق و باطل
بعد از ظهور حضرت، حق و باطل چهره واقعی خودرا نشان می دهند و حق و باطل از هم تفکیک داده می شوند. به این صورت نیست که هر کس ادعای اسلام کرد ولی منافقانه عمل کرد، در امان باشد و به اسلام و مسلمین خیانت کند؛ مانند تعدادی از کشورهای اسلامی منطقه که اسم اسلام را یدک می کشند ولی در اصل خائن به اسلام و مسلمین هستند و هر روز بر جنایات خود اضافه می کنند و خون بی گناهان را به بهانه های واهی می ریزند.
به همین خاطر حضرت، با عدالت خود، حق و باطل را از هم جدا می کند و اهل باطل را به سزای اعمالشان می رساند و آیه مبارکه: «مَا کَانَ اللَّهُ لِیَذَرَ الْمُؤْمِنِینَ عَلَیٰ مَا أَنْتُمْ عَلَیْهِ حَتَّیٰ یَمِیزَ الْخَبِیثَ مِنَ الطَّیِّبِ؛[۴] خدا بر آن نیست که مؤمنان را به این [حالی ] که شما بر آن هستید، واگذارد، تا آن که پلید را از پاک جدا کند» معنا پیدا می کند.
بنابراین، حضرت از مظلومان دفاع می کند و با ظالمان می جنگد و عدالت، معنای واقعی خودرا پیدا می کند.
ظلم ستیزی و امنیت عادلانه
حضرت با قیام خود پرچم مبارزه با ستمگران را تا نابودی کامل آنان بر زمین نخواهد گذاشت و زمین را از وجود دشمنان خدا پاک خواهدنمود. در حدیث قدسی خداوند به پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «بـه وسیله مهدی، زمین را از دشمنانم پاک خواهم ساخت و آنرا در اختیار دوستانم قرار خواهم داد و به وسیله او کلمه کسانی را که به من کفر ورزند پست گردانم و کلمه خویش را برتر کنم.»[۵]
علاوه بر ظلم ستیزی در پرتو حاکمیت عدالت حضرت، همه انسان ها بدون استثنا در امنیت و رفاه زندگی خواهند کرد.
«اِذا قـامَ القـائِمُ حـَکـَمَ بِالْعـَدلِ وَ ارْتـَفـَعَ فـی اَیّامِهِ الْجَوْرُ وَ اَمَنَتِ بِهِ السُّبُلُ وَ اَخْرَجَتِ الاَرْضُ بَرَکاتِها؛[۶] آن گاه که حضرت قائم قیام کند، به عدالت حکم راند و در عصر او ستم رخت بربندد و راه ها امنیت یابد و زمین برکت های خویش آشکار سازد.»
در نتیجه حضرت برمبنای عدالت حکومت خواهدنمود و حق و باطل را از هم جدا خواهدنمود و با ظلم و ظالمان مقابله خواهند کرد و از مظلومان و ستم دیدگان دفاع خواهند نمود.
پی نوشت
[۱] مفاتیح الجنان، دعای افتتاح.
[۲] مکیال المکارم، ج۱، ص ۱۵۹.
[۳] بحار الانوار، ج۵۲، ۳۶۲.
[۴] سوره آل عمران، آیه ۱۷۹.
[۵] امالی شیخ صدوق، ص۶۳۲.
[۶]بحار الانوار، ج۵۲، ص۳۳۸.


منبع:

1400/12/25
18:46:19
5.0 / 5
595
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳