قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

حکومت مهدوی، دوران کمال عقل و ایمان بشری

حکومت مهدوی، دوران کمال عقل و ایمان بشری

به گزارش قائم هدف از خلقت بشر، رسیدن انسان به کمال است. همه انبیاء و اولیاء برای رساندن انسان به کمال مطلق آمدند. دوران بعد از ظهور و در عصر حکومت مهدوی، انسان به نهایت تکامل دست می یابد و زیباترین زندگی را برای خود رقم می زند.


۱. عقل انسان کامل می شود
امام باقر ( ع ) می فرمایند: هنگامی که قائم ما قیام کند؛ دست خویش را بر سر بندگان می گذارد و با آن عقل هایشان را کامل می کند و اخلاقشان را نیکو می گرداند، و به وسیله او به رشد و کمال می رسند. (بحار، ج ۵۲، ص ۳۳۶ )
۲. علم انسان رشد می کند
وقتی عقل کامل شد، زمینه درک خیلی از مباحث علمی و معرفتی هم در وجود انسان شکل می پذیرد و او می تواند در آگاهی و شناخت رشد کند.
امام صادق ( ع ) می فرمایند: علم و دانش، بیست و هفت حرف است و همه آن چه پیامبران آورده اند، تنها دو حرف آن است و مردم تا کنون جز با آن دو حرف، آشنایی ندارند و هنگامی که قائم ما قیام کند، بیست و پنج حرف دیگر را بیرون آورده، آنرا در بین مردم نشر و گسترش می دهد. (الزام الناصب، ج ۲، ص ۳۰۷)
۳. قدرت انسان رشد می کند
رشد انسان، تنها در عقل و علم و شناخت نیست. انسان ها در حکومت مهدوی از نظر قوت و قدرت هم رشد می کنند.
امام سجاد ( ع ) می فرمایند: هنگامی که قائم ما قیام نماید، خداوند بلا و آفت را از شیعیان و پیروان ما برمی دارد و دل های آنان را همانند قطعه آهن محکم می کند، و نیرو و قدرت هر یک از آنان به مقدار نیروی چهل نفر خواهد شد. (خصال صدوق، ج ۲، ص ۵۴۲)
۴. ایمان انسان رشد می کند
در پرتو رشد عقلی و دانش و در پرتو قدرت شیعیان، گرایش به اسلام ناب محمدی ( ص ) هم افزایش می یابد. اسلام جهان گیر می شود، و همه انسان ها مسلمان واقعی و مومن حقیقی می شوند.
امام باقر ( ع ) می فرمایند: هیچ یهودی و مسیحی و هر که غیر خدا را می پرستد، باقی نمی ماند، جز آن که به قائم ما ایمان می آورد و او را تصدیق می کند و یگانه امت، امت اسلامی می شود. ( امام مهدی عج، از ولادت تا ظهور، ص ۵۸۷)
امام صادق ( ع ) هم می فرمایند: در عصر قائم ما، هیچ پیرو دینی در روی زمین باقی نمی ماند؛ مگر اینکه دین اسلام را می پذیرد و ایمان می آورد. ( ارشاد مفید، ص ۳۶۴ )
در جامعه عاقل، عالم، عابد و در جامعه ای که دین حاکم باشد و مردم بر مبنای معیارهای دینی عمل کنند
۱. امنیت به اوج می رسد
امام زمان ( عج ) می فرمایند: همانا من سبب آرامش و امنیت مردم روی زمین هستم. ( کمال الدین و تمام النعمه، ص ۴۸۵ )
امام باقر ( ع ) می فرمایند: در زمان حضرت مهدی ( عج )، اگر زنی ضعیف و ناتوان، از شرق به غرب جهان سفر کند، هیچ کس به او اذیت و آزار نمی رساند. ( تفسیر برهان، ج ۱، ص ۳۶۹ )
۲. عدالت گسترش می یابد
امام علی ( ع ) می فرمایند: امام مهدی ( عج )، قاضیان زشتکار را کنار می گذارد، دست سازشکاران را از سر مردم کوتاه می کند، و حکمرانان ستم پیشه را عزل می نماید، و زمین را از هر نادرست و خائنی پاک می سازد. (بحار، ج ۵۱، ص ۱۲۰ )
امام باقر ( ع ) می فرمایند: هنگامی که مهدی ما خاندان قیام کند، مال را مساوی تقسیم کند و عدالت را در بین رعیت برقرار سازد، و در احکام و قضاوت، عدالت را اجرا نماید. (یوم الخلاص، ص ۳۷۹ )
پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: مهدی از فرزندان من است... مثل شهاب ثاقب می آید و زمین را پر از عدل وداد خواهد نمود. (کمال الدین و تمام النعمه، ص ۲۸۷ )
۳. رفاه کامل می شود
پیامبر اسلام ( ص ) می فرمایند: در زمان ظهور مهدی ( عج ) همه طبقات امت من، چنان در رفاه زندگی می کنند که پیش از او هیچ انسان خوب و ستمگری به آن رفاه نرسیده باشد. (کشف الغمه، ج ۳، ص ۲۶۶ )
در کتاب زند، که کتاب مذهبی زرتشتیان است، می خوانیم: پس از پیروزی ایزدان، و برانداختن تبار اهریمنان، عالم کیهان به سعادت اصلی خود رسیده، و بنی آدم بر تخت نیک بختی خواهند نشست. ( رجالی تهرانی، امام زمان ( عج )، ص ۲۱ )
۴. زمین نورانی می گردد
امام صادق ( ع ) می فرمایند: چون قائم ما قیام کند، زمین به نور پروردگارش روشن گردد. ( اثبات الهداه، ج۳، ص ۵۱۵ )
۵. مومنان صالح وارث زمین می شوند
در زبور داود می آورد: زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند. ( رجالی، امام زمان ( عج )، ص ۲۳ )
خداوند در آیه ۱۰۵ سوره انبیاء می آورد: همانا ما بعد از تورات، در زبور نوشتیم بی شک بندگان شایسته ام وارث زمین خواهند شد.
استاد محسن قرائتی در تفسیر این آیه می آورد: در روایات مختلف آمده است آن بندگان صالحی که وارث زمین خواهند شد، یاران حضرت مهدی ( عج ) هستند.


منبع:

1401/01/04
11:24:22
5.0 / 5
553
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱