قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در گزارش قائم اعلام شد؛

طرح جدید وزارت علوم برای کارآموزی دانشجویان در صنایع

طرح جدید وزارت علوم برای کارآموزی دانشجویان در صنایع

قائم: مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم از طرح جدید این وزارتخانه برای کارآموزی دانشجویان با همکاری صنایع و دسـتگاه هـای اجرایـی خبر داد.محمدسعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که آمارهای موجود درباب اشتغال دانش آموختگان و تعداد دانشجویان کشور بیان کننده نامناسب بودن نرخ اشتغال فارغ التحصیالن دانشگاهی است، اظهار نمود: عوامل مختلفی همچون بهبود فضای کسب وکار، کاهش تصدی گری دولت و نهادها، استفاده بهینه از بازار کار و نیازهای کشور، مدیریت همکاریهای بین المللی و بهبود کیفیت نیروی کار دانش آموخته منجر به حل این مشکل خواهد شد.
ناهمخوانی برنامه ها و متون درسی با نیازهای واقعی بازار کار
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم با تاکید بر این که بهبود کیفیت نیروی کار دانش آموخته از وظایف نظام آموزشی کشور بوده و عوامل دیگر نیز باید مورد توجه نهادهای ذی ربط قرارگیرد، اظهار داشت: چالش های موجود در امتداد مهارت افزایی و اشتغال فارغ التحصیلان را می توان ناشی از ناهمخوانی برنامه ها و متون درسی با نیازهای واقعی بازار کار، عدم وجود مهارت های عمومی و شغلی، کمبود فرصت های تجربه عملی و عدم وجود آمار اشتغال فارغ التحصیالن دانشگاهی و نبود زمینه های کاری در جامعه برشمرد.
وی افزود: در همین راستا چندین سال است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اجرای برنامه های مهارت افزایی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، توسعه دوره های کارآموزی، همکاری در تدوین چارچوب نظام صلاحیت حرفه ای و رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را در برنامه های خود داد.
سیف اهداف برگزاری و ساماندهی دوره های مهارت افزایی را ارتقای توانمندی های مهارت های شغلی و حرفه ای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی بعنوان نیروی ماهر و مورد نیاز بازار کار کشور، توسعه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز بازار کار بوسیله همکاری با دستگاه های اجرائی سازماندهی و برگزاری دوره های آموزش مهارتی در دانشگاه و هم افزایی ظرفیت های موجود عنوان نمود.
برگزاری ۸ هزار دوره مهارت افزایی در ۷۷ دانشگاه کشور در سال ۱۴۰۰
این مقام مسئول وزارت علوم در ادامه اشاره کرد: برمبنای پایش صورت گرفته و مطابق اطلاعات دریافتی از ۷۷ دانشگاه در سال ۱۴۰۰، تعداد دوره های برگزار شده ۸ هزار و ۲۴۵ و تعداد شرکت کنندگان در این دوره ۲۵۰ هزار و ۷۱۸ نفر بوده است. تعداد دوره های برگزار شده با مشارکت واحدهای صنعتی نیز هزار و ۷۸ مورد دوره بوده است.
وی با اشاره به این که دوره های کارآموزی بخش مهمی از افزایش توانمندی تخصصی و مهارتی دانشجویان شمرده می شود، اضافه کرد: برگزاری مناسب این دوره ها مستلزم نظارت و برنامه ریزی دقیق دانشگاه ها از یک سو و مشارکت مناسب صنایع برای ارائه تسهیلات و فرصت های مناسب می باشد. براین اساس مکاتبات مختلفی با وزارتخانه ها و دستگاه های اجرائی صورت گرفته است.
برگزاری دوره هـای کـارآموزی دانشجویان بـا همکـاری صـنایع و دسـتگاه هـای اجرایـی
سیف افزود: باتوجه به ضرورت برنامه ریزی برای توسعه منابع انسانی مورد نیاز طرح های توسعه ای کشور و توانمندسازی دانشجویان برای ورود به عرصه کارهای اقتصادی بعد از فراغت از تحصیل، ساماندهی دوره های کارآموزی بسیار حائز اهمیت می باشد. سعی شده بعد از تدوین شاخص ها و فاکتورهای مهم در بهبود کیفی دوره ها، برگزاری دوره های کارآموزی با همکاری صنایع و دستگاه های اجرائی ساماندهی گردد.
شیوه نامه کارآموزی در سال ۱۴۰۱ تدوین می شود
مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم تـدوین بسـته هـای تشـویقی بــرای صنایع و استادان راهنمـا بـرای مشـارکت مـوثر و سـازنده در امـر کـارآموزی و همچنـین بررسـی نظـام کــارآموزی براســاس اســتانداردهای بــین المللــی و اجــرای آزمایشــی در برخــی از دانشــگاه هــای کشــور را از دیگــر اقــداماتی نام برد که در دستور کار قرار دارد.
وی در آخر اظهار داشت: همچنــین در جهــت ارایــه روش های مناســب و اثــر بخشی دوره هــای کارآموزی، تدوین شیوه نامه کارآموزی نیز در دست اقدام است.


منبع:

1401/01/05
13:00:10
5.0 / 5
397
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳