قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
علمای اهل سنت سراسر كشور:

دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف در امت اسلامی

دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف در امت اسلامی

ایرنا- حمله یک فرد با افکار تکفیری به سه روحانی از فعالان و ساکنان حاشیه شهر مشهد منطقه قلعه ساختمان (شهرک شهید رجایی) در حرم امام رضا (ع) با سلاح سرد سبب خشم افکار عمومی شد و علمای اهل سنت نیز با محکوم کردن این حادثه، آنرا اقدامی طراحی شده خواندند.


در این حادثه که بعدازظهر هفدهم فروردین ماه و در سومین روز از ماه مبارک رمضان در صحن مطهر رضوی روی داد؛ حجت الاسلام اصلانی بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید و حجت الاسلام پاکدامن و دارایی هم به بیمارستان منتقل شدند و فرد ضارب تحویل مقامات قضایی شد.
بر اساس آخرین خبرها، دکتر مسعود خانی مدیر بیمارستان سوانح و حوادث شهید کامیاب مشهد روز چهارشنبه به ایرنا اظهار داشت: حال عمومی ۲ روحانی بستری در این بیمارستان که طی حادثه تروریستی روز گذشته بر اثر ضربات چاقو در حرم مطهر رضوی مجروح شدند مساعد است.
وی اضافه کرد: الان این ۲ روحانی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان شهید کامیاب معروف به امدادی بستری هستند و کادر پزشکی از روز گذشته تابحال از هیچ تلاشی برای درمان آنها دریغ نکرده است؛ خوشبختانه وضعیت این مجروحان الان در شرایط ثابت قرار دارد اما نمی توان قطعا در اینباره نظر داد.
مدیر بیمارستان سوانح و حوادث شهید کامیاب مشهد اظهار داشت: این ۲ روحانی از نواحی مختلف بدن مورد برخورد ضربه چاقو قرار گرفته اند.
با وقوع این حادثه برخی جریان های خارجی و معاند بخصوص در حوزه رسانه ای تلاش کردند تا از این اتفاق برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی بهره برداری کنند؛ با این وجود علمای اهل سنت نقاط مختلف کشور ضمن محکوم کردن هتک حرمت به آستان مقدس حرم رضوی، بر محاکمه عامل یا عاملان این جنایت تاکید کردند؛ گزیده واکنش ها و بیانیه های انتشار یافته به شرح زیر است:

عناصر گروهک های تکفیری و مزدوران استکبار در حادثه مشهد دست دارند
علمای اهل سنت خراسان شمالی پیرو این اتفاق تلخ در اطلاعیه ای با محکوم کردن هتک حرمت به آستان مقدس حرم رضوی، عناصر گروهک های تکفیری و مزدوران استکبار جهانی در این حادثه غیرانسانی را مرتبط دانستند. آنها همینطور تاکید کردند: حادثه روز گذشته در مشهد مقدس و هتک حرمت به بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) بدون شک نمی تواند ناشی از امراض شخصی باشد بگونه ای که ضارب با حمله به سه نفر از روحانیون معزز شیعه ثابت کرده که از عناصر خود فروخته و اجیر شده استکبار جهانی و گروهک های تکفیری است.
علمای اهل سنت این استان اظهار داشتند: امروزه آمریکا، اسرائیل و گروهک های تکفیری از امنیت بی نظیر ایران و متلاشی شدن نقشه های شوم خود در سوریه و عراق توسط سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی عزیز به ستوه آمده اند و برای درمان شکستگی خود در پروژه های اسلام هراسی در جهان اسلام دست به چنین اقدامات ناجوانمردانه و غیر بشری می زنند.

تفرقه افکنان میان مسلمانان بطور قطع کافر هستند
نماینده مردم اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری ضمن محکومیت این اقدام ددمنشانه عنوان کرد: هرکس قصد تفرقه میان ‏مسلمانان را داشته باشد بطور قطع کافر است و این افراد نوکران آمریکا و اسرائیل هستند.
مولوی نذیر احمد سلامی گفت: هتک حرمت به حرم و زائرین رضوی در ماه مبارک رمضان در نگاه هر انسان با وجدان مسلمان و یا غیر مسلمان به شدت محکوم است.

وی با اشاره به اینکه این افراد هدفشان اختلاف بین امت است، تصریح کرد: مردم ما پس از پیروزی انقلاب این حرکات که هدفشان ایجاد تفرقه در بین امت بوده است این جریانات را بارها دیدند تجربه کردند ولی هیچ وقت تحت تأثیر جریانات شوم قرار نگرفتند و وحدت را در هر شرایطی حفظ کردند.
جریان های تکفیری وهابی دشمنان واقعی اسلام هستند
امام جمعه اهل سنت سرباز هم ضمن محکوم کردن حتک حرمت حرم مطهر رضوی ضمن اشاره به این که توهین به مقدسات و ‏وحدت شکنی از نظر اهل سنت حرام و محکوم است، اظهار داشت: اهل سنت نسبت به اهل بیت(ع) محبت دارند و بیشترین نامهای ‏فرزندان آنها از اهل بیت(ع) است و ما به این نام ها افتخار می نماییم کسی که پیامبر را جدا از اهل بیت(ع) بداند مسلمان نیست و ‏ما اهل سنت از او بیزاریم‎.
مولوی عنایت اله رسولی زاده اظهارداشت: جامعه اهل سنت ایران هیچگاه از تکفیری و وهابیت حمایت نکرده و نخواهند کرد چون که خط و مشی ‏اهل سنت از اینها جداست، ما در این کشور زندگی می نماییم و هیچگاه با ‏افراطیون و تکفیری ها هم مسیر نخواهیم بود‎.
وی خاطرنشان کرد: دشمنان به دنبال ایجاد اختلاف میان مذاهب و امت های اسلامی هستند اما ملت هوشیار ایران اسلامی هیچ وقت اسیر چنین توطئه هایی نخواهد شد.

اهل سنت ارادت خاصی به امام رضا(ع) دارند
امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه ضمن محکومیت این اقدام ‏ددمنشانه، با تکیه بر این که محبت خاندان (ع) شیعه و سنی نمی شناسد، اضافه کرد: اهل سنت ارادت خاصی به امام رضا(ع) دارند.‏
مولوی عبدالرحیم ریگیان پور ضمن اشاره به این که گروهک های تکفیری و تروریستی جایی در بین اهل سنت ندارند، اظهار داشت: از دستگاه قضایی می ‏خواهیم تا با هر آن کس که به اتحاد، وحدت و اخوت مردم شیعه و سنی در این خطه از کشور لطمه وارد و امنیت آنها را برهم ‏می زند، با عدالت اسلامی برخورد قاطع کند‎.
مسوولان عاملان هتک حرمت به حرم رضوی را در اسرع وقت به سزای اعمالشان برسانند
امام جمعه اهل سنت کرمانشاه هم در پیامی هتک حرمت به حرم رضوی و ضرب و شتم و شهید شدن چند روحانی در این حرم را محکوم نمود و از مسئولان خواست در اسرع وقت عاملان این قضایا را به سزای اعمال ننگین شان برسانند.
ماموستا مُلا عبدالرحمن مرادی اظهار نمود: خبر ناگوار هتک حرمت به حرم رضوی و ضرب و شتم و شهید شدن چند روحانی عزیز در حرم رضوی را دریافت نمودیم، بسی جای تاسف و حسرت است که در ماه مبارک رمضان، ماه عبادت الله، دعا، رحمت و بخشش و مغفرت جنایاتی این چنین اتفاق افتد و دل امت اسلامی و ملت عزیز ایران را جریحه دار نماید و یاد شرارت خوارج و شهادت امیر المومنین(ع) را زنده کند.
وی در ادامه پیام خود آورده است: دشمنان با ایجاد تفرقه و ارعاب و ترور نمی توانند به پیکره اسلام و وحدت امت اسلامی و اهل مذاهب ضربه وارد کنند و بدانیم که برادران اهل سنت همیشه در کنار براداران اهل تشیع در تبلیغ دین خدا و اسلام به خدمات صادقانه مشغول هستند و بنابراین این حادثه ناگوار را به ملت عزیز ایران تسلیت عرض می نماییم و از مسئولان عزیز می خواهیم در اسرع وقت عاملان این قضایا را به سزای اعمال ننگین شان برسانند.

ریختن خون مسلمانان از دیدگاه اسلام و مذاهب اسلامی حرام است
شماری از علما و امامان جمعه و جماعت اهل سنت استان بوشهر هم با صدور پیام های جداگانه حادثه حرم مطهر امام رضا (ع) که سبب تعرض و اسائه ادب به آن حضرت و شهادت یک روحانی و زخمی شدن ۲ روحانی جهادگر شد را محکوم کردند.
امام جمعه موقت اهل سنت شهر کنگان و عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور در پیامی اعلام نمود: ریختن خون مسلمان از دیدگاه اسلام و مذاهب اسلامی حرام و خلاف شرع استدر همین راستا حادثه ای که در ماه مبارک رمضان سبب هتک حرمت حرم رضوی شد باعث غم و اندوه علمای اسلام بخصوص اهل سنت شده است.
خلیل افرا در این پیام یادآورشد: شکی نیست که این جرایم و فجائع از نقشه ها و دسیسه های دشمنان اسلام است و از آنجاییکه وحدت و اخوت در ایران اسلامی استوار و پابر جاست و روز به روز قوی تر می شود آنها می خواهند این اخوت و برادری را تضعیف کنند و این جرایم مسلمانان جهان بخصوص شیعه و اهل سنت در ایران اسلامی آگاه تر می گرداند و بدانیم که اتحاد و وحدت ضروری ترین نیاز امت اسلام و جامعه اسلامی است.
امام جمعه اهل سنت جزیره شمالی هم در پیامی اعلام نمود: در ماه مبارک رمضان و در حرم رضوی اتفاقی تلخ و ناگوار رخ داد حمله یک فرد جنایتکار به سه تن از روحانیون و شهید و زخمی کردن آنها قلب همه ما را بدرد آورد ضمن عرض تسلیت به خانواده شهید و آروزی صحت و سلامتی برای دیگر روحانی های حادثه دیده از همه مسؤلان نظامی و انتظامی و قوه قضاییه می خواهم با مسببین این جنایت به شدت برخورد شود تا دیگر کسی به خود اجازه ندهد همینطور جنایت هولناکی انجام دهد.
شیخ حمزه کردی نوشته است: همه ملت ما باید هوشیار باشند و با حفظ وحدت و اتحاد مثل همیشه درکنار یکدیگر باشند تا هیچ یاوه گویی به خودش اجازه ندهد با این جنایت ها برطبل اختلاف و دو دستگی بکوبد.
امام جمعه اهل سنت سیراف هم در پیامی با محکوم کردن حادثه حرم مطهر رضوی اعلام نمود: شهادت یکی از علمای معزز در حرم رضوی باعث غم و ناراحتی علما اهل سنت شد.
حسین افروز یادآورشد: اهداف پلید اشرار فقط و فقط ایجاد اختلاف بین مذاهب فریقین شیعه وسنی است و امروز بیشتر از همیشه احتیاج به اتحاد و همدلی می باشد و این هتک حرمت ها و به شهادت رساندن روحانی معزز را به شدت محکوم می نمایم.
شیخ ابراهیم محمدی امام جمعه اهل سنت عسلویه هم در پیامی شهادت مظلومانه یکی از روحانیون در حرم مطهر امام رضا (ع) و آن هم در ماه مبارک رمضان ماه رحمت و نزول قرآن را به شدت محکوم و اعلام نمود این امر شنیع از اسلام و تعالیم آن به دور است و بطور قطع این اقدام از نقشه های دشمن برای تفرقه بین شیعه و سنی است درحالی که وحدت ما خیلی مستحکمتر از قبل باید باشد و از مسؤلان می خواهیم که با چنین افرادی با قاطعیت برخورد کنند.
امام جمعه شهر نخل تقی و دبیر شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر هم در پیامی نوشت: در این ایام بس بزرگ و ایمانی و در ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن از مصادر موثوق با خبر شدیم سه تن از همرزمان عزیز و روحانی معزز در شهر مقدس مشهد و در حریم رضوی مجروح و یا به درجه رفیع شهادت نائل آمده اند که این امر به وسیله ایادی انسان های بز دل و ترسو که نوکران استکبار و با هدف (فرق تسد) قصد دارند بین مسلمانان متحد تفرقه بیندازند لیک همه این حوادث نه فقط ما را ضعیف نمی نماید بلکه ما را متحد و یک دل خواهد نمود.
محمد انزاری یادآورشد: اینجانب از مسئولان ذی ربط خواهانم که مسببان را هرچه سریعتر محاکمه کنند و به جزای اعمال خود برسانند.
امام جمعه روستای صفیه هم در پیامی اعلام نمود: حادثه دلخراش زخمی و به شهادت مظلومانه روحانیون درحرم مطهر امام رضا وآن هم در ماه رحمت و نزول قرآن و تهاجم مسلحانه به سه نفر از علمای جهادگر و طلبه مجاهد، که قلب هر ولایت مدار انقلابی را جریحه دار می کند محکوم می نمایم.
جاسم جابری ضمن تسلیت این حادثه به خانواده آن شهید سعید برای این مرحوم، علو درجات و برای آن دو عزیز مجروح این حادثه، شفای عاجل از درگاه حضرت احدیت مسئلت می نمایم.
امام جمعه موقت مسجد خاتم الانبیاء جزیره شیف هم در پیامی نوشت: با شنیدن خبر ناگوار و غم انگیز حمله جنایتکار به روحانیون معزز و وقوع این حادثه در حرم رضوی و در ماه اخوت و برادری دل همه مومنان و محبین خاندان را متالم و ناراحت کردند.
محمد بنی هلال یادآورشد: ما این جنایت را محکوم می نماییم و خواهانیم هر چه زودتر مجرمین را به سزای اعمالشان برسند.
امام جمعه مسجد جامع خاتم الا نبیاء جزیره شیف هم در پیامی با تاثر و اندوه فراوان نسبت به هتک حرمت به ساحت مقدس رضوی نوشت: این جنایت در حریم رضوی که مورد احترام تمامی فرق و مذاهب اسلامی است و در ماه مبارک رمضان که ضیافت الهی است امری محکوم و جنایتی آشکار بشمار می رود و آحاد مردم شریف و متدین از این بی حرمتی و جنایت گذشت نخواهد کرد.
جاسم بن هاجر یادآورشد: اینجانب ضمن محکومیت این جنایت. در جوار مضجع رضوی شهادت طلبه جهادگر حجت الاسلام والمسلمین اصلانی را به خانواده محترمشان تسلیت عرض می نمایم و عافیت و سلامتی و شفا را برای مجروحان این حادثه از درگاه خدا وند متعال خواهانم.
امام جماعت مسجد علی ابن ابیطالب روستای بنود در پیامی نوشت: جنایت وحشیانه و هولناکی که در روز ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و مغفرت، ماه عبادت و بخشش صورت گرفت واقعاً مایه شرم و تاسف است که در حرم حضرت امام رضا منجر به زخمی شدن دو روحانی و شهادت یک طلبه جهادگر را به دنبال داشت قلب هر انسان آزاده و با وجدانی را جریحه دار و آکنده از غم و اندوه می نماید.
اسماعیل خمیسی در این پیام یادآورشد: بنابراین این فاجعه مظلومانه را تسلیت عرض می نمایم و از خداوند منان برای خانواده های این عزیزان داغدار صبر و شکیبایی خواستارم اینجانب این اقدام را محکوم می نمایم و از مسئولین مربوطه خواهان پیگیری و اقدام لازم در این خصوص را داشته باشند.
امام جمعه بندر پرک شهرستان کنگان هم در پیامی نوشت: دین اسلام، دین رحمت و رافت و مهربانی و پاکی است دین همان پیامبری صلی الله ضد و آله، که رحمةً للعالمین است.
یاسین احمدی در این پیام خاطرنشان کرد: ترور و خشونت چه در صحن پیامبر صلی الله ضد و آله حوالی گنبد رضوی و چه در گنبد کاووس و هرکجا زیر این گنبد گیتی به شدت محکوم است و عملی ظالمانه و بی رحمانه و به دور از شان اسلامی است.

مردم مشهد نگذارند زنجیره اتحاد گسسته شود
امام جمعه اهل سنت تایباد هم به دنبال جنایت تروریستی روز گذشته و هتک حرمت حرم رضوی و حمله به سه نفر از روحانیان در حرم مطهر امام رضا (ع) که منجر به شهادت حجت الاسلام و المسلمین محمد اصلانی شد این عمل غیر انسانی را محکوم نمود.
مولوی غلام نبی توکلی افزود: ماه مبارک رمضان ماه طاعت و بندگی و کشیده شدن شیاطین به زنجیر است اما متأسفانه حادثه تلخ و به دور از انسانیت حمله به روحانیت خدوم درحریم خاندان (ع) که مورد احترام فرق اسلامی است، منجر به شهادت حجت الاسلام اصلانی و زخمی شدن ۲ طلبه دیگر گردید.
وی ضمن قدردانی از مسئولان امنیتی و نقش کلیدی آنها در تأمین امنیت میهن عزیزمان افزود: اینجانب این حرکت غیر انسانی و ننگین را محکوم نموده و از مردم فهیم شهرستان مشهد خواستارم ضمن حفظ آرامش و اخوت، نگذارند دشمن از این موقعیت، زنجیره اتحاد را بگسلاند.
مرکز اسلامی استان خراسان رضوی وابسته به جامعه اهل سنت هم با محکوم کردن این جنایت در اطلاعیه ای آورده است: قطعا طراحی این اقدام ضد انسانی در اتاق های فکر دشمنان زبون اسلام و انقلاب و امت مظلوم اسلامی با استفاده از ظرفیت جریان های خائن افراطی و تکفیری در جهت ایجاد اختلاف و انشقاق بین امت اسلامی طراحی شده و هدف آن، ایجاد ذهنیت مذهبی بین مذاهب اسلامی است.
"نوچه های استکبار و عوامل داخلی آن در فضای مجازی می کوشند تا از این حادثه دردناک که دل هر مسلمان و غیر مسلمان منصفی را به درد می آورد، سوء بهره برده و اهداف دشمنان اسلام و انقلاب را در دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی محقق کنند."

دست استکبار و ایادی آنها عامل حادثه مشهد است
جمعی از طلاب افغانستانی مقیم مشهد با صدور اطلاعیه ای هتک حرمت و جنایت در حرم امام رضا (ع) را محکوم و بیان کردند: مطمئنا دست استکبار و ایادی آنها در منطقه عامل اصلی این حادثه است تا بین امت اسلامی تفرقه و دو دستگی ایجاد نماید و از همه مهم تر مایه بدبینی نسبت به مهاجرین مظلوم افغانستانی گردد.
طلاب مورد اشاره در بیانیه خود گفتند: مبلغین جهادگر افغانستانی در عرصه های مختلف فرهنگی و تبلیغی در حاشیه شهر دوشادوش طلاب جمهوری اسلامی ایران سالهاست با این سفاکان خونریز دست و پنجه نرم می کنند همانگونه که بارها امتحان خویش را در صحنه های دفاع مقدس و دفاع از حرم پس داده اند.
طلاب افغانستانی مقیم ایران گفتند: از ملت دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران و بخصوص مسؤلان محترم تقاضا می نماییم ضمن ریشه یابی عوامل این حادثه تروریستی آن در داخل و خارج کشور، حساب این افراد را از سایر مهاجرین جدا نمایند تا خدای ناکرده عده ای فرصت طلب دست به اقدامات احساسی ضد مهاجرین مظلوم نزنند.

اقدام فجیع در حرم رضوی در هیچ مذهب و مسلکی مورد تایید نیست
مدیر حوزه علمیه اهل سنت احناف خواف حادثه تروریستی با صدور اطلاعیه ای در حرم مطهر امام رضا (ع) و به شهادت رساندن حجت الاسلام محمد اصلانی را به دست عوامل تکفیری محکوم کرده و نوشته است: حادثه بسیار تلخ و ناگواری که در حریم مضجع شریف امام رضا (ع) رخ داد و منجر به شهادت حجت الاسلام اصلانی و مجروح شدن ۲ نفر دیگر از روحانیان شد، باعث تاثر و تالم شدید شد.
مولوی حبیب الرحمن مطهری اضافه کرد: این اقدام فجیع در ماه مبارک رمضان و حرم شریف رضوی که روحانیان مزبور را با زبان روزه هدف قرار داد، غیر از این که از سوی دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی و افراد از خدا بی اطلاع طراحی و انجام نشده است و در هیچ مذهب و مسلکی مورد تایید نبوده و نیست.
وی عنوان کرد: همه می دانند که شیعه و سنی با تمسک به قرآن بلندمرتبه و محبت به پیامبر اکرم (ص) و خاندان (ع) با هوشیاری در کنار همدیگر بوده و نمی گذارند که اهل فتنه خللی در اتحاد بین اهل تشیع و تسنن ایجاد کنند.


1401/01/18
13:07:43
5.0 / 5
491
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳