قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

معرفی اعجوبه های قرآنی

معرفی اعجوبه های قرآنی

به گزارش قائم مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های قرآن و عترت استان تهران از ارائه عملکرد موسسات قرآنی در ۵۰ غرفه در نمایشگاه شمیم وحی آگاهی داد و اظهار داشت: معرفی اعجوبه ها و نخبه های قرآنی با همکاری شبکه قرآن و معارف سیما در کنار پشتیبانی از جلسات خانگی تلاوت قرآن قسمتی از برنامه های این رویداد است.


سید حسن دهقان در گفتگو با خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: نمایشگاه شمیم وحی از ۱۵ فروردین در برج میلاد شروع شده ولی با عنایت به محدودیت مکانی در مرکز همایش های برج میلاد توانستیم فقط ۵۰ غرفه برپا نماییم که سه غرفه در ارتباط با کودکان است. در این ۵۰ غرفه موسسات قرآنی استان تهران همچون موسسه ندای ملکوت، اکرام ایتام، موسسه جامعه حضرت زینب (س)، جامعه الزهرا(س) و سایر موسسات حضور دارند که این غرفه ها در چهار گروه تقسیم می شوند.
وی اضافه کرد: بعضی از این غرفه ها به عرضه فعالیتهای آموزشی و فرهنگی می پردازند. مثلاً موسساتی که در مبحث آموزش حفظ قرآن خدمات می دهند یا دوره های آموزشی برگزار می کنند، در این گروه قرار می گیرند. قسمتی دیگر به مبحث عفاف و حجاب و سبک زندگی قرآنی اختصاص دارد که دارای محصولات و تالیفات هم هستند.
دهقان افزود: با عنایت به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت دادن به جلسات خانگی قرآن، بخشی را به این مورد اختصاص دادیم تا بعنوان الگویی برای بازدیدکنندگان باشد و علاقه مندان بتوانند در مجتمع های مسکونی و منازل خود این گونه جلسات را برگزار کنند. بدین منظور در این نمایشگاه حمایت هایی از جلسات خانگی انجام می دهیم. مثلاً رحل و قرآن برای این جلسات تهیه می نماییم.


وی با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) که فرمود خانه های خویش را با تلاوت قرآن نورانی کنید، اضافه کرد: جلسات خانگی را با عنوان بیت النور مطرح کردیم که شامل جلسات خانگی و جلسات مسجدمحور است و اگر مسجد و محفلی احتیاج به مربی قرآن داشته باشد، نزدیکترین موسسه را به آنان معرفی می نماییم تا مربی موردنظر را معرفی نماید. البته پایگاه های بسیج و مسجد هم در این حوزه کارهای تبلیغاتی را برای برگزاری جلسات قرآنی انجام می دهند.
دهقان در پاسخ به این سؤال که چه تعداد جلسات خانگی قران در استان تهران تشکیل می شود، عنوان کرد: طبق آخرین آمار موجود در بانک اطلاعات تعداد جلسات خانگی قرآن در استان تهران سه هزار و ۸۰۰ جلسه خانگی بوده که بروزرسانی نشده و در ارتباط با پیش از دوران کروناست ولی پیشبینی ما این است که حدودا دو سوم از جلسات خانگی قرآن به علت کرونا غیرفعال شده و در تلاشیم تا پس از کرونا بتوانیم این جلسات را رونق دهیم.
مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های قرآن و عترت استان تهران اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه های نمایشگاه شمیم وحی، معرفی اعجوبه ها و نخبه های قرآنی است که هر شب با همکاری شبکه قرآن و معارف سیما انجام می شود و بعضی از این نخبگان با حضور در نمایشگاه به مصاحبه می پردازند تا مردم با چنین افرادی آشنا گردند.
وی اضافه کرد: برخی غرفه ها هم دستاوردها و محصولات خویش را عرضه می کنند و در کنار نمایشگاه هم بازدیدکنندگان می توانند در برنامه ماه بهشت که محفل انس با قرآن است شرکت نمایند. همینطور افطاری ساده از جانب برج میلاد برای روزه داران و بازدیدکنندگان تدارک دیده است. برج میلاد، فضایی برای عموم مردم است که برگزاری نمایشگاه قرآن در این برج به شکلی یک کار ابتکاری بود تا مردم بتوانند از ساعت پنج تا دو نیمه شب که از برنامه های ویژه آن استفاده می نمایند و مخاطب خویش را دارد، بتوانند در این فضای گردشگری در نمایشگاه شمیم وحی حضور یابند و از امکاناتی مانند پارکینگ مجانی استفاده کنند.
دهقان درباره عملیاتی کردن شعار سال «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» در این نمایشگاه اظهار داشت: سه موسسه دانش بنیان در این نمایشگاه حضور دارند که یکی از آنها موسسه کانون علم و دین است که در زمینه دانش بنیان فعالیت می کند و تالیفات و مقالاتی دارند. البته مبحث اشتغال آفرینی هم مطرح است و به هر اندازه از این گونه موسسات حمایت نماییم تا محصولات و تالیفات خویش را عرضه کنند، در واقع یک قدم مهمی برای تقویت شعار سال برداشته شده است.
وی اضافه کرد: همینطور نرم افزار اطلس قرآنی را که قبلا توسط اتحادیه موسسات کشوری رونمایی شده بود ولی به صورت عمومی در دسترس مردم قرار نداشت، عرضه شد تا مردم بیشتر با موسسات قرآنی آشنا گردند. نرم افزار روشنا هم که ویژه مبحث ازدواج و خانواده است در این نمایشگاه عرضه می شود.
به گفته دهقان نمایشگاه شمیم وحی تا آخر فرورین ماه مصادف با هجدهم ماه مبارک رمضان و تا پیش از شروع نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برای علاقه مندان در برج میلاد ادامه خواهد داشت.منبع:

1401/01/20
11:37:56
5.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳