قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
برخی احكام روزه داری(۲)

تزریق چه آمپول هایی روزه را باطل نمی کند؟

تزریق چه آمپول هایی روزه را باطل نمی کند؟

به گزارش قائم طبق فتوای رهبر معظم انقلاب بنا بر احتیاط واجب تزریق آمپول های غیرتقویتی مانند آنتی بیوتیک یا مسکن و آمپول های بی حس کننده باطل کننده روزه نیست.


هر مسلمانی وظیفه دارد احکام شرعی را فرا گیرد و با آغاز ماه مبارک رمضان مسائلی در زمینه روزه داری مطرح می شود که هر مقلدی باید نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشد. بنابر این هر مقلدی برای انجام فرایض خود مانند روزه باید یک مرجع از میان مراجع تقلید انتخاب نماید و بر مبنای احکام و فتاوای آن مرجع به وظایف دینی خود عمل کند. به همین مناسبت برخی احکام مورد نیاز و در ارتباط با ماه مبارک رمضان بر مبنای پاسخ های رهبر معظم انقلاب به استفتائات مردمی بیان می شود.
سوال: نظر شریف جناب عالی درباره تزریق آمپول و سایر تزریقات نسبت به روزه داران در ماه مبارک رمضان، چیست؟
پاسخ: احتیاط واجب آن است که روزه دار از آمپول های مقوّی یا مغذّی و هر آمپولی که در رگ تزریق می شود و هم انواع سرم ها خودداری کند، لکن آمپول های غیر تقویتی که در عضله تزریق می شود؛ مانند آنتی بیوتیک یا مسکن و هم آمپول هایی که برای بی حسّ کردن به کار می رود، مانعی ندارد.
خوردن قرص درحال روزه داری
سوال: آیا خوردن قرص فشار خون درحال روزه جایز است یا خیر؟
پاسخ: اگر خوردن آن در ماه رمضان برای درمان فشار خون ضروری باشد، اشکال ندارد، ولی با خوردن آن روزه باطل می شود.
سوال: اگر من و برخی از مردم بر این عقیده باشیم که بر استفاده از قرص ها جهت مداوا عنوان خوردن و آشامیدن صدق نمی کند، آیا عمل به آن جایز است و به روزه ام ضرر نمی زند؟
پاسخ: خوردن قرص روزه را باطل می کند.
استفاده روزه دار از اسپری یا شیاف
سوال: نوعی داروی طبی برای اشخاص مبتلا به تنگی نفس شدید وجود دارد که عبارت است از یک قوطی که در آن مایع فشرده شده وجود دارد و با فشار دادن آن داروی مایع به صورت پودر گاز از راه دهان وارد ریه شخص بیمار شده و باعث تسکین حال وی می گردد. گاهی بیمار مجبور می شود در یک روز چندین بار از آن استفاده نماید، آیا با وجود استفاده از این دارو، روزه گرفتن جایز است؟ با عنایت به اینکه بدون استفاده از آن روزه گرفتن غیر ممکن و یا خیلی سخت خواهد بود.
پاسخ: وسیله مذکور که برای بازکردن راه تنفّسی استفاده می شود مبطل روزه نیست.
سوال: داروهای مخصوصی برای معالجه برخی از بیماری های زنان وجود دارد (شیافهای روغنی) که در داخل بدن گذاشته می شود، آیا استفاده از آن باعث بطلان روزه می شود؟
پاسخ: استفاده از آن داروها به روزه ضرر نمی رساند.
حکم خون لثه در هنگام روزه
سوال: آیا اگر از دهان شخص روزه دار خون بیاید، روزه اش باطل می شود؟
پاسخ: روزه به جهت آن باطل نمی گردد، ولی واجب است که از رسیدن خون به حلق جلوگیری نماید.
سوال: من در بیشتر روزها آب دهانم با خونی که از لثه هایم می آید مخلوط می شود و گاهی نمی دانم آب دهانی که فرو می برم همراه با خون است یا خیر؟ روزه ام با این وجود چه حکمی دارد؟ امیدوارم مرا راهنمایی فرمایید.
پاسخ: اگر خون لثه در آب دهان مستهلک شود، محکوم به طهارت است و بلعیدن آن اشکال ندارد و مبطل روزه نیست، و همینطور در صورت شک در همراه بودن آب دهان با خون، فرو بردن آن اشکال ندارد و به صحّت روزه ضرر نمی زند.
سوال: از لثه شخص روزه داری خون زیادی خارج می شود، آیا روزه اش باطل می شود؟ آیا برای او ریختن آب با ظرف بر سرش جایز است؟
پاسخ: با خروج خون از لثه تا آنرا فرو نبرده است، روزه باطل نمی گردد. همینطور ریختن آب بر روی سر توسط ظرف و مانند آن به صحّت روزه ضرر نمی رساند.
سوال: در یکی از روزهای ماه رمضان روزه گرفتم ولی دندان هایم را مسواک نزدم، و بدون اینکه باقی مانده غذاهای لابلای دندان ها را عمداً ببلعم، خودبخود بلعیده شده است. آیا قضای روزه آن روز بر من واجب است؟
پاسخ: اگر علم به وجود باقی مانده غذا در میان دندان هایتان و یا علم به رسیدن آن به حلق نداشته اید و فرو رفتن آن هم عمدی و با التفات نبوده، قضای روزه بر شما واجب نیست.


منبع:

1401/01/22
16:43:28
5.0 / 5
521
تگهای خبر: بیماری , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳