قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

طرح ایجاد و پشتیبانی از پایگاه های قرآنی مساجد تدوین می شود

طرح ایجاد و پشتیبانی از پایگاه های قرآنی مساجد تدوین می شود

به گزارش قائم مدیرکل توسعه مشارکت های مردمی سازمان دارالقرآن الکریم از تدوین و اجرای طرح ایجاد و پشتیبانی از پایگاه های قرآنی مساجد آگاهی داد و اظهار داشت: اجرای این طرح می تواند موجبات جذب نوجوانان و جوانان را به مسجد و کلام خدا فراهم آورد.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان دارالقرآن الکریم حسین بهبودی با اشاره به دیدار جامعه قرآنی در طلیعه ماه مبارک رمضان با مقام معظم رهبری و تاکید معظم له برای فعال شدن مساجد و تبدیل هر مسجد به یک پایگاه قرآنی اظهار داشت: مقام معظم رهبری ضمن اشاره به موضوعات مختلف قرآنی، به موضوع تبدیل شدن هر مسجد یک پایگاه قرآنی اشاره داشتند که جای تأمل و دقت نظر دارد.
وی با اشاره به نقش سازمان دارالقرآن الکریم بعنوان مسئول راهبری ماموریت ­های قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی و بعنوان مرکز فرهنگی تحت نظارت مقام معظم رهبری مستند به بند ۱۶ و ۱۷ از ماده ۶ اساسنامه سازمان تبلیغات اسلامی و نیز بند ۶، ۹ و ۱۲ از ماده ۵ و بند ۱۲ از ماده ۶ و بند ۳ از ماده ۱۱ اساسنامه سازمان دارالقرآن الکریم اظهار داشت: سازمان دارالقرآن الکریم به موازات ساماندهی مشارکت­ های مردمی در عرصه صدور مجوز برای تشکل­ های قرآنی، در لبیک به منویات معظم له، با همکاری برخی دستگاه های قرآنی، طرح ایجاد و پشتیبانی از پایگاه­های قرآنی مساجد را تدوین و اجرا می ­نماید.
بهبودی اضافه کرد: اجرای این طرح می ­تواند موجبات جذب نوجوانان و جوانان به مساجد و انس آنان با کلام وحی شده و بعنوان یک گام مؤثر در رسیدن اصحاب مسجد به مسجد طراز اسلامی در زمینه علوم قرآن و معارف اسلامی نقش به سزایی داشته باشد.
وی افزود: مساجد از قدیم محور کارهای مختلف و اولین محل آموزش های معرفتی مسلمانان بوده و این مساله از صدر اسلام و از زمان حیات نبی اکرم (ص) مورد توجه بوده است. پژوهش های تاریخی نیز نشان میدهد که مساجد در طول تاریخ دارای کارکردهای مختلفی همچون عبادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، تربیتی، تبلیغی، ادبی و در بعضی موارد اقتصادی و درمانی نیز بوده است.
بهبودی افزود: طبق احادیث، مساجد در عصر ظهور نیز دارای چنین کارکردهایی خواهند بود. آموزش علوم اسلامی و قرآن در آن جریان خواهد داشت و برای قرآن آموزی، خیمه گاه مسلمانان شامل عرب و عجم خواهد بود و به عبارتی بهتر مساجد، دانشگاه علوم قرآنی در عصر ظهور خواهند بود.
وی درباب نقش ویژه مساجد در ترویج برنامه های قرآنی اظهار داشت: در تاریخ، از مکان ­های دیگری همچون «دار القرّاء» نیز سخن به میان آمده است ولی بی ­تردید حجم کارهای آموزشی و فرهنگی که در این مکان ­ها انجام می ­شد با آنچه در مساجد جامع صورت می­ گرفت قابل قیاس نیست. جلسات آموزشی دروس قرآن و معارف اسلامی در مسجد از صدر اسلام تا امروز، شاگردان بسیاری را تربیت و به جامعه اسلامی معرفی نموده است، شاگردانی که بار عظیم فکری و فرهنگی و دینی جامعه اسلامی را در طول قرون گذشته بر عهده داشته و هم اینک نیز بر دوش دارند.
بهبودی افزود: از این روست که بزرگ پرچمدار احیای معارف قرآنی در عصر حاضر، مقام معظم رهبری که خود متربی کمال یافته مکتب قرآن کریم و شاهد ثمرات فاخر آموزش­ های قرآنی مساجد هستند نسبت به ضرورت ایجاد پایگاه­ های قرآنی در مساجد تاکید داشته و می­ فرماید «مساجد یک محل، هر کدام یک پایگاه قرآنی باشند و با هم ارتباط داشته باشند. با هم مسابقه بدهند. این بهترین مشوق است به جهت اینکه جوانان و نوجوانان وارد وادی قرآن­خوانی بشوند. ما به این احتیاج داریم. ما باید جوانانمان وارد عرصه قرآن­خوانی بشوند و به ویژه حفظ قرآن که ما حافظ، زیاد لازم داریم».

1401/01/23
10:22:16
5.0 / 5
481
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم