قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول در سازمان سنجش:

تغییر پاسخنامه های آزمون سراسری در سال ۱۴۰۱

تغییر پاسخنامه های آزمون سراسری در سال ۱۴۰۱

قائم: سرپرست معاونت امور آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور از تغییراتی در پاسخنامه و دفترچه آزمون سراسری 1401 آگاهی داد.به گزارش قائم به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر حسن مروتی ۲۴ فروردین ماه در آیین هماهنگی برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در استان مرکزی اظهار داشت: آزمون سال جاری با یک دفترچه و پاسخنامه برای دروس عمومی و دو دفترچه و پاسخنامه تخصصی در گروههای علوم انسانی و ریاضی انجام خواهد شد. همین طور رشته تجربی علاوه بر دو دفترچه دروس تخصصی یک دفترچه آزمون بهیاری را نیز به طور جداگانه خواهد داشت.
مروتی با ذکر این نکته که کنکور جریان زندگی آحاد مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، اشاره کرد: کنکور اقدامی ملی است و تمامی کارهایی که در این عرصه انجام می شوند نیز ملی هستند، پس لازم است محیط و شرایط مناسب را برای برقراری عدالت آموزشی و اجتماعی در این عرصه برقرار نماییم.
وی با توضیح درباب روند طرح سوالات تا اختتام برگزاری آزمون ها، افزود: باتوجه به تغییراتی ناشی از پیشرفت تکنولوژی وکرونا که جامعه با آن مواجه می باشد، هیچ چاره ای جز ایجاد تحول در کنکور نیست.
مروتی اشاره کرد: استفاده افراد معدودی از داوطلبین از ابزارهای پیشرفته جاسوسی از معضلات برگزاری کنکور در چند سال اخیر بوده است، پس لازم است مراقبین و رابطین در این عرصه آموزش های بیشتری ببینند.
وی ضمن اشاره به الزام عدم استفاده از کاغذ در آزمون های این سازمان اشاره کرد: تمام تلاش ما بر این است که کنکور سال ۱۴۰۳ را بصورت هوشمند و با بهره گیری از کامپیوتر برگزار نماییم، در این صورت علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه های گوناگون و همین طور مقابله با هرگونه تقلب و حواشی این آزمون، داوطلب می تواند بلافاصله بعد از پاسخدهی از نتیجه آن نیز اطلاع اولیه را پیدا کند.
سرپرست معاونت امور ازمون های سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که هوشمندسازی آزمون سراسری گام بلندی است که نیازمند همت بلند است، افزود: اعتبارات مالی و زیر ساخت های سخت افزاری از مشکلات پیش رو است که در این عرصه با آن مواجهیم، اما خوشبختانه از حیث مسائل نرم افزاری تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان در پیشروی این هدف با ما همکاری خواهند کرد.
وی درباب تاثیر سوابق تحصیلی این آزمون اذعان کرد: در حال حاضر تاثیر سوابق تحصیلی ۴۰ درصد مثبت است و در سال آینده تاثیر آن افزایش خواهد یافت.
عزیزی رییس مرکز اجرای آزمون های سازمان سنجش نیز در این نشست اظهار نمود: کنکور فرآیندی است که اگر به درستی و با دقت انجام نشود در بلندمدت نتیجه منفی آن آشکار خواهد شد و کشور به اهداف بلندمدت خود نخواهد رسید. بدین سبب درصورتی که کنکور به درستی برگزار نشود، کشور با مشکلات قابل توجهی مواجه می شود.
وی عنوان کرد: در بهمن ماه و اسفند ماه سال قبل دو مرحله ثبت نام آزمون سراسری داشتیم و تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری به طور تقریبی و بدون غربالگری، یک میلیون و۴۸۷ هزارنفر بوده است. از این تعداد ۹۱۲ هزار و۸۶۹ نفر زن و ۵۷۳ هزار و ۸۳۶ نفر مرد هستند.
عزیزی افزود: نسبت ۶۱ درصدی تعداد بانوان شرکت کننده در کنکور نشان دهنده انگیزه بیشتر آنان برای کسب علم و دانش در کشور توسط بانوان است.
عزیزی توضیح داد: ثبت نام در گروه علمی رشته انسانی بر خلاف رشته ریاضی با افزایش داوطلبان مواجه بوده است. در گروه علوم انسانی آزمون سراسری سال جاری ۴۱۲ هزار و ۵۸۸ نفر شرکت کرده اند در صورتیکه در رشته ریاضی این رقم به ۱۴۲ هزار و ۷۲۱ نفر می رسد که تنها ۳۶ درصد از داوطلبین علوم ریاضی را بانوان می سازند.
وی تشریح کرد: آزمون سراسری از ۸ تا ۱۱ تیرماه انجام خواهد شد. از یک میلیون و ۴۸۷ هزار نفر که در آزمون سراسری ثبت نام کرده اند، ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر متعلق به استان مرکزی هستند. از این تعداد ۲ هزار و ۶۴۳ نفر در گروه ریاضی، ۶ هزار و ۴۰۷ نفر گروه علوم انسانی، ۹ هزار و ۶۰۶ نفر علوم تجربی، ۲ هزار و۵۴۳ نفر رشته هنر و ۳ هزار و ۲۵۷ نفر در رشته زبان خارجی ثبت نام کرده اند.
عزیزی اضافه کرد: به طور کلی از ۲۴ هزار و ۴۵۶ نفر ثبت نام کننده در استان مرکزی، ۱۵ هزار و ۵۴۷ نفر خانم و ۸ هزار و ۹۰۷ نفر آقا هستند.
معاون آموزشی دانشگاه اراک نیز در این آیین اظهار داشت: سابقه کنکور در کشور به سال ۱۳۴۸ بازمی گردد و با لحاظ دو الی سه سال انقلاب فرهنگی و تعطیلی کنکور، این آزمون ها تا حالا ۵۲ بار برگزار شده است و تغییرات زیادی را تجربه کرده است. کنکور واژه ای با ریشه فرانسوی است که تمامی خانواده ها در مقاطع مختلف زندگی با آن روبرو بوده و نظرات مثبت و منفی متفاوتی را درباب آن دارند.
مهران شاه منصوری یادآورشد: در خیلی از کشورهای پیشرفته نیز این آزمون برای ورود دانشجویان به دانشگاه ها برگزار می گردد و مانند کشورما به سبب قرارگیری در پیک جمعیتی شانس قبولی در بعضی رشته ها بالای ۱۰۰ درصد و برخی رشته ها شانس قبولی پایین بوده و رقابت بالاست.
در خیلی از رشته ها نسبت متقاضی به ظرفیت، یک به ۱۲ است و رشته پزشکی نیز جزو رشته های پر متقاضی یه شمار می رود.


منبع:

1401/01/27
08:29:35
5.0 / 5
552
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دكتر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱