قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
دعاهای روزانه ماه مبارك رمضان (۱۶)

خدایا! همنشینی با نیکان را نصیبم کن

خدایا! همنشینی با نیکان را نصیبم کن

به گزارش قائم در دعای شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان از خدا می خواهیم تا همنشینی با نیکان را نصیبمان کند و ما را از همگامی با اشرار دور سازد.


دریافت 10 MB پیامبر اکرم (ص) در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان این گونه دعا کردند «اَللّهُمَّ وَفِّقْنِی فِیهِ لِمُوَافَقَةِ الْأَبْرَارِ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مُرَافَقَةَ الْأَشْرَارِ وَ آوِنِی فِیهِ بِرَحْمَتِک إِلَی دار الْقَرَارِ بِإِلَهِیتِک یا إِلَهَ الْعَالَمِینَ» خدایا مرا در این ماه به همراهی و همسویی با نیکان توفیق ده و از هم نشینی با بدان دور بدار و به حق رحمتت به خانه آرامش جایم ده، به خدایی خودت ای معبـود جهانیان.
حجت الاسلام علی رضا شاه فضل قمصری استاد معارف دانشگاه علوم پزشکی کاشان به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: در دعای روز شانزدهم از خدا می خواهیم به ما کمک نماید تا بتوانیم با انسان های نیک رفتار همراه و همگام شویم و به مخالفت با آنها برنخیزیم. گاهی انسان نمی تواند رفتارهایش را در حد انسان های عالی مقام تنظیم کند اما این که با آنها همراهی نماید و به آنها کمک نماید، خود توفیق بزرگی است.
وی اضافه کرد: از آیات و روایات استفاده می شود اگر انسان در کارهای نیک به دیگران کمک نماید، هر چند آن کمک کم باشد، در ثواب رفتار نیک آنها شریک خواهد بود. امید است که با همراهی کردن انسان های نیک رفتار کم کم به آنها بپیوندیم و بتوانیم مانند آنها بشویم. اصولا همراهی با نیکان یکی از مقدمات نیکو شدن است. این که انسان در حد توان خودش کار نیک انجام دهد، این پیغام را دارد که فرد آمادگی دارد به مراتب بالاتر صعود کند.
این حافظ قرآن افزود: ماه رمضان ماهی است که روزه داران عوام، همراه با روزه داران خواص و خواص الخواص روزه می گیرند و در این رفتار دینی با آنها شباهت پیدا می کنند. فرد روزه دار بعد از یک ماه روزه داری احساس می کند که می تواند بهتر از آنچه که هست، باشد و این نگاه مقدمه ای است به جهت اینکه دیگر رفتارهای خویش را اصلاح نماید و کارهای نیکوی بزرگتری را انجام دهد.
وی اضافه کرد: در فراز دیگر از خدا می خواهیم به ما کمک نماید تا از انسان های شرور و بدرفتار دوری نماییم. شعاع رفتاری انسان های بدرفتار می تواند اطرافیان را گرفتار عواقب سوء رفتار آنها کند. بنابراین لازم است انسان از این افراد دوری گزیند و از رفاقت و همراهی رفتار آنها اجتناب کند. دوستی با انسان های بد به مرور انسان را به سمت آنها می کشاند و اگر خدای نکرده در کارهای آنها شراکت داشته باشیم ولو این که مشارکت ما اندک باشد و اصطلاحا مباشرتا نباشد، باز هم در گناه آنها شراکت خواهیم داشت و عواقب دنیایی و آخرتی رفتار آنها، ما را هم گرفتار می کند. ماه رمضان بهترین فرصت برای دور شدن از این گونه افراد است و یک ماه دوری از این افراد و رفتارهای آنها می تواند مقدمه خوبی برای ترک آنها و جدا شدن از رفتار ایشان باشد.


برخی هم همراهی با نیکان و پرهیز از بدکاران را مقدمه ای برای رسیدن به امنیت در جامعه می دانند. حجت الاسلام حسن عامری استاد حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم (ع) اظهار داشت: در دعای روز شانزدهم دو رکن اساسی برای رسیدن به امنیت در جامعه بشری آمده است که یکی همگامی و همدلی و همراهی با نیکان و دوم دوری و پرهیز از همراهی اشرار و افراد بدکار است و نگاهی به حوادث جهان بخصوص در سالهای اخیر به خوبی این مرزبندی را مشخص کرده است. شیوع کرونا در جهان حادثه تلخ و ناگواری بود که خیلی از خانواده ها را عزادار کرد و رنج و بیماری و مشکلات اقتصادی را برای مردم به همراه داشت ولی همین گرفتاری صفوف مردم را جدا می کند که آن هم در نتیجه عملکرد آنان است که در دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان مطرح می شود.
وی افزود: در این مسئله می بینیم که یک صف را نیکان تشکیل دادند و صف دیگر در ارتباط با اشرار بود. یعنی بعد از شیوع کرونا خیلی از افراد در جهان به دنبال سو استفاده بودند تا با احتکار داروها و لوازم بهداشتی مردم را در رنج و مصیبت قرار دهند و جنایت های بسیاری در جهان رخ داد، بگونه ای که بر مبنای برخی گزارش ها از کشورهای غربی در ابتدای رجوع بیماران به بیمارستان حساب بانکی آنان دیده می شود که آیا به اندازه کافی پول برای درمان دارند یا نه و در مرحله بعد به سن بیمار توجه می کنند که آیا ارزش اقتصادی اقتضای کمک به بیمار را دارد یا نه و از سوی دیگر با مسائلی مانند دزدی ماسک ها بلاهایی را بر سر مردم می آوردند.
عامری اضافه کرد: با این وضعیت می بینیم کمک مومنانه در جبهه نیکان شکل گرفت و جنب و جوشی در مردم بوجود آورد، بگونه ای که برخی خانواده های نیازمند جهت کمک به دیگران پیشقدم شدند و برخی جوانان حتی از سلامتی خود گذشتند و در بیمارستان ها و مکان های عمومی برای زدودن ویروس تلاش کردند. ازاین رو در همه دنیا این گونه است که گروهی جزو ابرار و برخی در صف اشرار قرار می گیرند.
وی این مورد را تفسیر عبارت کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا دانست و اظهار داشت: مسئله حق و باطل همیشه مطرح بوده است و پیامبر در روز شانزدهم ماه رمضان از خدا می خواهد که همراه با ابرار شود و از افراد شرور که برای دیگران بدی می خواهند و گرفتاری ایجاد می کنند، دوری کند و اگر این دو اتفاق بیافتد و دعای روز هفدهم محقق شود، آنگاه خدا انسان را در پناه رحمت خود در دارالقرار قرار می دهد. شاید برخی بگویند دارالقرار همان بهشت برین باشد که بطور قطع این گونه است ولی اگر انسان با ابرار همراهی کند و از اشرار دوری کند، دنیایی مانند بهشت خواهد داشت که البته این کار و همه سرنوشت بشریت به دست خداست.


1401/01/29
20:37:02
5.0 / 5
636
تگهای خبر: اسلام , امنیت , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم