قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را

بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را

در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان همزمان با شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی (ع)، آئین احیاء نخستین شب از شبهای پر برکت قدر چهارشنبه شب در سرتاسر کشور برگزار و شمیم خوش مناجات مومنان به درگاه ایزد منان همراه با زمزمه الهی العفو و الغوث الغوث فضای میهن اسلامی را عطر آگین کرد.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، شب قدر از شبهای مقدس و متبرک اسلامی است، خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره ای هم به نام "سوره قدر" نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی رسد، این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح هم نام گرفته است.
عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است، در این شب، مقدرات یک سال انسان ها و روزی ها، عمرها و امور دیگر مشخص می شود. ملائکه در این شب بر زمین فرود می آیند، نزد امام زمان(عج) می روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می دارند، شب زنده داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار سفارش و تاکید شده است.
بر اساس روایات و احادیث یکی از شبهای ۱۹، ۲۱ و ۲۳ رمضان، شب قدر است و مؤمنان و روزه داران در این سه شب به دعا و راز و نیاز با خداوند می پردازند و شب زنده داری می کنند و امشب هم همان شبی است که فرشتگان خداوند از عرش به زمین می آیند و میهمان دل های شب زنده داران می شوند و سرنوشت یکساله همه مقدر می شود.
مراسم احیای شب قدر در حرم امام رضا (ع) برگزار شد
مراسم احیای اولین شب قدر رمضان سال جاری چهارشنبه شب با حضور اقشار مختلف مردم در صحن و سرای حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.
قرائت قرآن کریم و دعای جوشن کبیر همراه با مرثیه سرایی و ذکر توسل به خاندان (ع) و سخنرانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی همچون برنامه های مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در حرم امام هشتم (ع) بود.
آیت الله سید احمد علم الهدی در این مراسم که در صحن پیامبر اعظم (ص) برگزار شد اظهار داشت: شب قدر ما شبی است که غیر از عبادت و دعا، یک حبل الله متین هم وجود دارد که ما را به خدا وصل می کند و آن امام علی(ع) است.
وی با اشاره به اینکه علی(ع) مظلوم ترین مظلومان جهان است، اضافه کرد: درباره مظلومیت آن حضرت سخن های بسیاری گفته شده، مظلومیت امیرالمومنین (ع) یک جریانی است که همه زندگی او را فرا گرفته است.
عطر بندگی در شب قدر فضای حرم عبدالعظیم حسنی(ع) را فرا گرفت
حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در جنوبی ترین نقطه تهران در شب نخست از لیالی قدر میزبان قدوم روزه دارانی بود که با اخلاصی پاک، رحمت واسع خداوندی را طلب می کردند.
حرم عبدالعظیم حسنی(ع) واقع در قبله تهران، چهارشنبه شب مصادف با شب اول قدر میزبان جمع بیشماری از دلدادگان به ذات اقدس الهی و خاندان بزرگ عصمت و طهارت (ع) بود.
امشب و از ساعت ۲۱: ۴۵ دقیقه ویژه برنامه های مراسم احیای پرفیض شبهای قدر همراه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) شروع شد.
این مراسم معنوی با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم توسط قاریان ممتاز و بین المللی آغاز و با قرائت دعای جوشن کبیر و مرثیه سرایی توسط حاج حسن شالبافان در نخستین شب از لیالی قدر ادامه یافت.
همچنین سخنران شب نخست از لیالی قدر در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی بود و این ویژه برنامه ها از شبکه پنج سیما، رادیو قرآن و رادیو تهران به صورت زنده و مستقیم پخش گردید.
مومنان و زائرین سید الکریم به مناسبت ضربت خوردن شهید محراب و امیر مومنان (ع) همنوا با حسنین و حضرت زینب (س) به سوگواری پرداختند.
این مراسم معنوی و پرفیض در ساعت ۱: ۴۵ صبح به پایان رسید.
طنین دعای جوشن کبیر در بهشت زهرا (س)
جمعی از مردم مومن و روزه دار شامگاه چهارشنبه همزمان با اولین شب از لیالی قدر با حضور در مزار شهدا، قرآن به سر گرفتند و دعای جوشن کبیر قرائت کردند.
نخستین شب از لیالی پرفیض قدر در جوار مزار شهدا و قطعات ۲۶ الی ۲۸ و همینطور میدانگاهی قطعه ۴۰ تا قطعه ۲۹ و ۵۰ برگزار شد.
حضور خانواده ها بوِیژه جوانان جلوه خاصی به این مراسم داده بود، آنان آمده بودند تا شهدا را شفیع خود قرار دهند.
به مناسبت ماه مبارک رمضان قطعه شهدای بهشت زهرا(س) ۲۴ ساعته باز است و چه شب هایی بهتر از لیالی ذی قیمت قدر که مردم در جوار مقبره شهدا، آئین در ارتباط با این شب ها را برگزار کنند.
از این رو از ساعت ۲۲ شامگاه چهارشنبه مراسم ویژه احیا با تلاوت قرآن و مناجات خوانی آغاز و با قرائت دعای جوشن کبیر ادامه پیدا کرد.
سخنرانی مذهبی و ذکر مصیبت از دیگر برنامه های شب اول از لیالی قدر در بهشت زهرا(س) بود.
سعید غضنفری مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در اینباره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ویژه برنامه های این شبهای عزیز تا ساعت ۳ صبح در قطعات شهدای بهشت زهرا س ادامه خواهد داشت.
پرواز دل های حاجتمند در ملکوت اولین شب قدر
مردم استان سمنان در اولین شب از لیالی قدر و شب ضربت خوردن مولای متقیان امام علی (ع) با حضور در حسینیه ها، مساجد و تکایا، ضمن رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی بانگ الهی العفو و الغوث الغوث برای برآورده شدن حاجات و ریشه کن شدن ویروس منحوس کرونا سر دادند.
مؤمنان شب زنده دار دیار استان سمنان، در اولین شب از لیالی قدر گزارش هم زمان با دیگر هموطنانشان در سرتاسر کشور، خداوند را هزاران بار با اسامی اعظمش خواندند و آیات الهی را همچون تاجی بر سر نهادند و از درگاه ایزد منان طلب آمرزش کردند.
دست های نیاز سمنانی به درگاه بی نیاز در نخستین شب قدر به آسمان بلند شد تا از برکات این شب پرفضیلت بهره مند شوند و در میان نجوای خالصانه ملتمسان نوای شفاعت برای بیماران، سرافرازی ایران اسلامی، عاقبت به خیری جوانان، آبرومندی پدران و مادران، برآورده شدن حوائج خود و دیگران در گوشه و کنار این استان شنیده می شود.
زمزمه الهی العفو سراسر گیلان را فرا گرفت
آیین احیاء شب قدر چهارشنبه شب همزمان با شب نوزدهم ماه مبارک رمضان با زمزمه الهی العفو، الغوث الغوث و راز و نیاز مردم مومن و روزه دار در مناطق مختلف استان گیلان برگزار شد.
مراسم احیاء نخستین شب از شبهای قدر با حضور اقشار مختلف مردم در مساجد، امام زادگان شاخص و گلزار شهدا با سخنرانی روحانیون و مدیحه سرایی زاکران خاندان ضد السلام در شهرستان های استان گیلان برگزار شد.
شب قدر فرصت تزکیه، راز و نیاز با خداوند است، گیلانیان هم با حضور در آیین های شب قدر با استفاده از فرصت خودسازی، ترک گناه، راز و نیاز و طلب بخشش گناهان از خداوند، دعای پرفیض جوشن کبیر را قرائت کردند و قرآن به سرگرفتند.
مراسم احیاء شب اول قدر در رشت مرکز گیلان هم با حضور آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان و قشرهای مختلف مردم در مصلی امام خمینی (ره) رشت برگزار شد.
مهدیه، گلزار شهدا، بقعه متبرکه خواهر امام سلام الله علیها و هیئت ثارالله در رشت، حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال اشرف ضد السلام شهرستان آستانه اشرفیه همچون مکان هایی است که مراسم احیاء شب قدر با حضور مردم مومن برگزار گردید.
شب قدر، شب نزول قرآن کریم و رقم خوردن سرنوشت بندگان خداست، در آیات و روایات آمده است که شب قدر به این جهت قدر نامیده شده که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین می شود.
اقامه نماز، خواندن دعای جوشن کبیر و به سر گرفتن قرآن و طلب مغفرت از خداوند همچون اقدامات دراین شب است.
ندای الهی العفو در لرستان زمزمه شد
همزمان با نخستین شب از لیالی قدر، مردم مومن استان لرستان چهارشنبه شب با حضور در مساجد، مصلاها، اماکن مذهبی و حسینیه ها آیین های ویژه شب قدر را به جای آوردند.
در اولین شب از لیالی قدر مردم یک دست شیعه و مومن استان لرستان در مصلاها، مساجد، حسینیه ها و سایر مکان های مذهبی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی گرد هم آمدند تا ندای الهی العفو را در درگاه الهی زمزمه کنند و خواهان بخشش گناهان خود باشند. شب قدر، ناب ترین فرصت معنوی برای ارتباط با خدای متعال و بهترین فرصت کسب فیوضات دنیوی و اخروی است که طبق فرموده قرآن کریم از هزار ماه ارزش بیشتری دارد.
مراسم پرفیض شب نوزدهم مبارک رمضان از ساعت ۲۲: ۳۰ دقیقه چهارشنبه در حسینیه ثارالله سپاه ناحیه خرم آباد و از ساعت ۲۳: ۳۰ دقیقه در مصلای الغدیر با حضور قشرهای مختلف مردم برگزار شد.
این مراسم به صورت زنده از صدا وسیمای مرکز لرستان پخش گردید.
مراسم شب قدر با حفظ پروتکلهای بهداشتی در استان لرستان بخصوص در خرم آباد که تنها شهرستان قرمز کرونای لرستان است، برگزار شد.منبع:

1401/02/01
16:14:25
5.0 / 5
478
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم