قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

بیست و یکمین شب و آنچه بر اهل زمین و آسمان گذشت

بیست و یکمین شب و آنچه بر اهل زمین و آسمان گذشت

قائم: ایرنا- در بیست و یکمین شب ماه مبارک رمضان و مقارن با شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) مردم سیستان و بلوچستان همانند هموطنان سراسر کشورمان شب را تا سحر به نجوا با خالق یکتا گذراندند.


به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، رسید آن شب سخت بر یتیمان کوفه، آن شب که عزیزترین مردان خدا دست مهربانی به جور جاهلان و سطحی بینان از زمین شست، رسید آن شب قدری که از هزار ماه برتر بوده و هست آن شبی که مصداق عدالت شهید شد مردی به نام علی، مردی بزرگ که تا تاریخ، تاریخ است و تا روزها می گذرد در غم از دست دادنش همه یتیم ایم...

در دومین شب قدر سیستان و بلوچستان هم مثل سایر نقاط کشورمان آسمانش از نجواهای یارب یارب، از علی گویان و فاطمه گویان، از قصه ها و غصه ها، از نجواها و التماس ها، از سرنوشت ها و تقاضاها از نیازها و رازها پر بود.
این که چه گذشت در این شب عزیز بر لحظه لحظه ی ما، شاهدش تنها خدایی است که این روز را در تاریخ بندگی مان ثبت نمود که بگذرد و بگذریم که بشنود و بشنویم که حقیقت ببینیم و بفهمیم آن جهانی را که به انتظار نشسته، انتظار مردی دیگر چون علی تا بیاید و پرچمی از عدالت برافراشته کند.
در آیین احیا شب بیست و یکم رمضان مومنان در سراسر سیستان و بلوچستان بعد از دعا، نیایش و قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر، قرآن به سر گرفتند.

شب قدر به نوشته ویکی شیعه دانشنامه مجازی مکتب اهل بیت، شب قَدر یا لَیلَةُ القَدر شب نزول قرآن و مقدّر شدن امور یک ساله انسان هاست. قرآن در سوره های قدر و دخان از این شب سخن گفته است. در قرآن و روایات ارزش شب قدر بیش از هزار ماه دانسته شده است. این شب بافضیلت ترین شبِ سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می آیند و بنابر تعدادی از احادیث شیعه، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام عرضه می کنند.
زمان دقیق شب قدر، روشن نیست، ولی برمبنای خیلی از روایات، در ماه رمضان واقع شده و به احتمال زیاد یکی از شب های ۱۹، ۲۱ و یا ۲۳ این ماه است. شیعیان بر شب ۲۳ رمضان و اهل سنت بر شب ۲۷ رمضان تاکید بیشتری دارند.

شیعیان در این شب ها با الگوگیری از معصومان(ع)، به شب زنده داری، خواندن قرآن، دعا و دیگر آیین ها و اعمال این شب می پردازند. ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع) در این شب ها نیز به اهمیت آن افزوده و سوگواری برای آن امام با آیین های شب قدر هم راه است.منبع:

1401/02/04
10:04:10
5.0 / 5
649
تگهای خبر: امام , شهادت , عدالت , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم