قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

قلیچ لو و شورجه سینماگر خادم قرآن شدند

قلیچ لو و شورجه سینماگر خادم قرآن شدند

قائم: جمال شورجه و امیرعباس قِلیچ لو  در بیست و هفتمین آیین ملی تجلیل از خادمان قرآن با حضور رییس جمهور بعنوان سینماگر خادم قرآن انتخاب شدند.


عباس صالح مدرسه ای نماینده کارگروه هنرمندانِ سینمایی انجمن خادمان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: سنت حسنه‌ی تجلیل از نخبگانِ قرآنی در زمینه های هنری در امتداد رسالت و ماموریت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ابتکار مدیران فرهنگی کشور پی ریزی، طراحی و به اجرا درآمده که با اعطای «نشان عالی» خادم القرآن از ریاست جمهوری صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه در ضمن بیست و شش دوره‌ی انتخاب خادمان قرآن کریم در حوزه‌ی فیلم و سینما بجای ۲۶ نفر، یازده نفر معرفی گشتند، اظهار داشت: این، به علتِ سخت گیری در کارنامه و دقت در آثارِ هنرمند و سایر ملاک ها در نحوه‌ی بررسی و انتخاب است.
صالح مدرسه ای اشاره کرد: در رشته امور هنری (سینماگران خادم قرآن) علاوه بر چهره های مشهور و مطرح، کشف اساتید محجوب و نجیب، یکی از وظایف کارگروه هنرمندان طی سالهای جاری بوده است و در کنار کارگردان های قرآنی، سایر تخصص های مولف و موثر نظیر فیلمبردار، فیلمنامه نویس و تهیه کننده بعنوان سینماگران قرآنی انتخاب و معرفی شده اند.
وی افزود: از آنجائیکه در زمینه بازیگری قبل از این انتخابی نداشتیم و باتوجه به اهمیت و دقت در انتخاب هنرمندی که علاوه بر ایفای نقش های قرآنی، در میان بازیگران «شخصیت موجه قرآنی» داشته و عامل باشد، طی دوسال گذشته با همه ملاحظات، بررسی ها و شناخت دقیق، استاد قِلیچ لو معرفی گردید.
صالح مدرسه ای با اشاره به درخشش قِلیچ لو اضافه کرد: وی که از سالهای آغازینِ دهه هفتاد به کارهای هنری در زمینه سینما و تئاتر پرداخته، علاوه بر پژوهش و نگارش فیلم نامه، در آثار مشهوری نظیر مردان آنجلس و یوسف پیامبر به کارگردانی زنده یاد فرج الله سلحشور، زنان صبرا و مردان شتیلا به کارگردانی قطب الدین صادقی، خداوند یحیی را در جلیل می خواند به کارگردانی سعید شاپوری، فرزند خاک به کارگردانی محمد علی باشه آهنگر و مُلک سُلیمان به کارگردانی شهریار بحرانی بازی کرده است.
وی اضافه کرد: استاد قِلیچ لو فارغ التحصیل روانشناسی بالینی است و پروژه پژوهشی «روانشناسیِ بازیگری»، نگارش فیلم نامه های سینمایی «قاب خالی» و «پسیکوپات» و بازنویسیِ تعدادی فیلم نامه قرآنی در زمره آثار این استاد است.
نماینده کارگروه هنرمندانِ سینمایی انجمن خادمان قرآن کریم اضافه کرد: وی علاوه بر مدیریت عالی برنامه ریزی در سینما و تلویزیون، کارگردانی نمایش افتتاحیه و اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، مدیریت کارگاه های نمایش دانشگاه آزاد اسلامی تهران و ساخت فیلم مستند را در سوابق خود دارد.
صالح مدرسه ای با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار در زمینه سینما دو هنرمند انتخاب شدند اظهار داشت: استاد جمال شورجه که از اولین سالهای پیروزی انقلاب اسلامی به کارهای هنری روی آوردند، به همراه یکصد نفر برای تحصیل در رشته سینما به «مرکز اسلامی آموزش فیلم سازی» معرفی شده و الفبای سینما را آموختند.
وی اضافه کرد: شورجه با شروع جنگ تحمیلی بعنوان فیلمبردار به جبهه های جنگ اعزام و سپس در زمینه هنری به ساختن فیلم های کوتاه مستند پرداخت و در سال ۶۷ با ساخت فیلم «روزنه» نخستین تجربه کارگردانی خودرا بعد از سال ها دستیاری کسب نمود.
صالح مدرسه ای افزود: وی فیلم هایی همچون «سی و سه روز»، «وعده دیدار»، «باشگاه سری»، «خلبان»، «دایره سرخ»، «عبور از خط سرخ»، «حماسه مجنون»، «لبه تیغ»، «عملیات کرکوک» و «شب دهم» را در کارنامه هنری خود دارند.
وی اضافه کرد: این استاد با تولید آثار بسیاری در ژانر دفاع مقدس و حضور مداوم در جشنواره فیلم فجر مورد تکریم قرار گرفته و برای فیلم «سی وسه روز» که روایت بانویی مبارز در جنگ سی وسه روزه لبنان را به تصویر می کشد، بعنوان برنده جایزه حقوق بشر معرفی گردید.
صالح مدرسه ای اضافه کرد: وی به سبب علاقه شدید به زنده یاد فرج الله سلحشور برای هدایت امور فنی صحنه، در آثار قرآنی «یوسف پیامبر» و «مردان آنجلس» مشاور و دستیار اول کارگردان بود. برمبنای همین تجربیات، زنده یاد سلحشور وصیت کرد تا آخرین یادگارش فیلم نامه «موسی کلیم الله» توسط شورجه کارگردانی شود. آخرین اثر این استاد، ساخت فیلم سینمایی «احمد بای» مبارز انقلابی کشور الجزایر است.
نماینده کارگروه هنرمندان از کوشش های بی شائبه اعضای انجمن خادمان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا معاف معاون قرآن و عترت و همکارانشان قدردانی کرد.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا مجید مجیدی، رضا میرکریمی، عباس صالح مدرسه ای، شهریار بحرانی، مجتبی راعی، کمال تبریزی، منوچهر محمدی، محمد داودی، محمد علی باشه آهنگر، سید ناصر هاشم زاده و سید محمد داود میرباقری زاده، سینماگرانِ پیشکسوتی هستند که تا کنون بعنوان خادم قرآن معرفی شده اند.

۱۳۵۲


منبع:

1401/02/09
12:20:53
5.0 / 5
539
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم