قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ارتباط مدیریتی بین معاونت قرآن وزارت فرهنگ و کانون های مساجد ایجاد می شود

ارتباط مدیریتی بین معاونت قرآن وزارت فرهنگ و کانون های مساجد ایجاد می شود

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: کانون های فرهنگی هنری مساجد با معاونت قران و عترت در زمینه مدیریتی با هم مرتبط و هماهنگ می شوند.


علیرضا معاف به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: تحول بزرگی در مدیریت ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در این هفته اتفاق خواهد افتاد. با تشکر از زحماتی که در تمام این سال ها برادر خوبمان حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی داشته و تمام زحماتی که در چند دهه اخیر در حوزه کانون های مساجد صورت گرفته، در دوره جدید و در دولت مردمی آیت الله رئیسی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این جمع بندی رسید که ارتباط تنگاتنگ، مدیریتی، راهبردی، ستادی، عملیاتی و فکری در حوزه های مختلف بین معاونت قرآن و عترت و ستاد عالی کانون های مساجد شکل بگیرد.
وی این ارتباط را مصداق عملیاتی شدن روایتی از پیامبر اکرم (ص) برشمرد که آن حضرت فرمود انما نصبت المساجد للقرآن و من احب القرآن فقد احب المسجد، یعنی مساجد را برای قرآن بنا کرده اند و هر کسی قرآن را دوست داشته باشد، در واقع مسجد را دوست دارد.
معاف اضافه کرد: ارتباط خوب ساختاری، اداری، تشکیلاتی و مدیریتی میان معاونت قرآن و عترت این وزارت خانه و ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد شکل گرفته و برادری که بعنوان رئیس جدید کانون های مساجد از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی خواهد شد، برنامه ریزی های گسترده ای در ارتباط بین مسجد و قرآن را طراحی نموده است.


وی ضمن اشاره به سخنان رهبر انقلاب در دیدار سالانه قرآنیان در ماه رمضان اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمود مساجد باید پایگاه های قرآنی شود و محلات را قرآنی کند و بر همین مبنا برای قرآنی شدن مردم و محلات، متولیان مساجد برنامه ریزی داشته باشند و مساجد هر محلی باید مرکز و محور توسعه فرهنگ قرآنی در آن محلات شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: باید دو ساختار کانون های مساجد و معاونت قرآن و عترت در حیطه تبلیغی و ترویجی و حوزه های در رابطه با این مورد عملیاتی شود و در چند روز آینده این ارتباط وثیق و نزدیک ساختاری و مدیریتی به صورت رسمی اعلام خواهد شد. البته محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست هیات ها و همینطور نشست کانون های برتر کشور در مشهد اعلام نمود که در همین هفته این اتفاق خواهد افتاد.
معاف ضمن اشاره به فعالیت صدها کانون بسیار توانا، فعال و نمونه در سطح کشور اظهار داشت: طبیعی است که سطح همه کانون ها با هم یکسان نباشد. مانند مساجد که بعضی مساجد به صورت جامع و محوری هستند و بعضی مساجد فقط در محل مطرح است. مساجد با کانون های برتر و نمونه دارای مولفه هایی مانند امام جماعت پرنشاط و جوان و نوع ارتباط با بسیج در مسجد است و معمولاً مساجدی بسیار موفق عمل کرده اند که توانسته اند با عالم مسجد و بسیج ارتباط نزدیک برقرار کنند.
وی اضافه کرد: مسجد نمونه دارای شاخصه هایی است که بعنوان مسجد تراز، نمونه و سنگر مطرح می شود. امروز هم اگر قرار باشد مساجد بعنوان سنگر برای کارهای فرهنگی و دفاع از فرهنگ ناب مطرح شوند باید این مولفه ها را داشته باشند. البته طبیعی است به علت شیوع کرونا بعضی از کانون ها تعطیل شده باشند.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا بعد از ماموریتی که شورایعالی انقلاب فرهنگی در ۱۲ اسفند سال ۱۳۷۱ در زمینه ارائه طرح هایی برای مقابله با تهاجم فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول کرد، مقرر شد برای احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تاسیسات دستگاههای دولتی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیاتی را در جهت هدایت و سازماندهی فعالیتهای فرهنگی و هنری در مساجد ایجاد نماید که این هیات پس از شکل گیری و فعالیت، به ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرت یافت.
شبکه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با عبور از مرز ۲۶ هزار کانون، یکی از وسیع ترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی است که از سال ۱۳۷۲ به صورت رسمی شروع به فعالیت نموده و تابحال مامن صدها هزار نوجوان و جوان علاقه ‎مند و مستعد بوده است.
ستاد هماهنگ کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با رویکرد تاسیس کانون در تمام مساجد کشور، برنامه ریزی های خویش را انجام داده و به افزایش تاسیس تعداد کانون ها در هر سال اهتمام ویژه ای دارد. هر مسجدی در صورت آمادگی و تمایل با ارائه درخواست کتبی به دبیرخانه های استانی و با عرضه مدارک لازم می تواند به این شبکه اجتماعی مذهبی وارد و عضو شود.

1401/02/26
19:22:11
5.0 / 5
505
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم