قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مرحوم فاطمی نیا هیچ گاه به مسائل حاشیه ای آلوده نشد

مرحوم فاطمی نیا هیچ گاه به مسائل حاشیه ای آلوده نشد

معاون سابق سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: مرحوم آیت الله فاطمی نیا هیچ گاه خویش را به مسائل حاشیه ای آلوده نکرد و راه درست را رفت.


حمید شاه آبادی در مراسم خاکسپاری پیکر مرحوم آیت الله سیدعبدالله فاطمی در دانشگاه تهران به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: مخاطبان آیت الله مرحوم فاطمی نیا معمولاً طیف های گسترده و متفاوتی با اندیشه ها و سلایق مختلف هستند و ما می بینیم که او هیچ گاه خودش را به مسائل حاشیه ای آلوده نکرد و راه درست را رفت و همیشه راه درست را به دیگران نشان می داد و برای گفتن حقیقت هم ملاحظه ای نکرد.
وی اضافه کرد: اگر باورش بر این بود که نظام جمهوری اسلامی جز با رهبری مقام معظم رهبری و جز با حمایت مردم از رهبر انقلاب پیش نخواهد رفت و اگر باورش بر این بود که رهبری آیت الله خامنه ای، رهبری منحصر به فردی است و مردم باید حمایت کنند، ملاحظه این مسئله را نمی کرد که گروهی از وی رنجیده شوند یا گروهی از او فاصله بگیرند و به نظرم او یک چهره الهی، انسانی، عارف و عالم به زمان بود.
شاه آبادی افزود: در طول این دوران جمهوری اسلامی روحانیون بسیاری توانسته اند با مردم ارتباط برقرار و مسائل دینی را بیان کنند اما، هم شیوه بیان و هم آن چیزی که آیت الله فاطمی نیا را از دیگران متمایز می کند، اخلاص او بود. نفوذ کلام مرحوم فاطمی نیا بیشتر از اینکه در ارتباط با دانش گسترده، بیان شیرین، تسلط بر مبحث کتابشناسی و مبحث هایی از این دست باشد، به واسطه اخلاصش بود.
وی افزود: مخاطبانی که پای سخنان او می نشستند، همواره احساس می کردند این واعظ شهیر چیزی را بیان می کند که گویی آنرا می بیند و این حس، کاملا به مخاطب منتقل می شود. ما حرف های بسیار سنگین و کرامات بزرگ فراوانی شنیده ایم که مطالب صحیحی هم هست ولی جنس بیان به این فضا برمی گردد. البته این مسئله به معنای نفی دیگران نیست بلکه خصوصیت متمایز و درجه اخلاص مرحوم فاطمی بود.
شاه آبادی افزود: آنچه از کلام وی دریافت می کردم، این گونه بود که واقعا احساس می کردم چیزی بر او باور شده و با یک طی طریقی بر او حاصل شده و به سادگی به دست نیامده است. یعنی بر نفس خود مسلط بوده و توانسته صورت حقیقی این مفاهیم و دریافت ها را ببیند و بنابراین هنگامی که این مفاهیم را بیان می کرد، در دل مخاطب می نشیند.


آیت الله فاطمی نیا در سال ۱۳۲۵ در تبریز چشم به جهان گشود. از کودکی تحت تربیت دینی و علمی پدر خود (میر اسماعیل) که همچون علمای اهل عرفان بود، قرار گرفت. سپس نزدیک به ۳۰ سال نزد میرزا حسن مصطفوی (از شاگردان سید علی قاضی) تحصیل کرد. وی همزمان تحصیلات حوزوی خود را هم دنبال کرد و بعد از مصطفوی از محضر علمایی چون علامه طباطبایی، سید محمدحسن الهی طباطبایی (برادر کوچکتر علامه طباطبایی)، محمدتقی آملی، سید رضا بهاءالدینی، محمد تقی بهجت و علامه جعفری در علوم اسلامی و عرفان استفاده نمود.
از ایشان آثار ارزشمندی در زمینه آگاهی اسلامی و شرح مفاهیم شیعی به جا مانده که از آن جمله میتوان به نکته ها از گفته ها، فرهنگ انتظار: در مورد غیبت امام زمان و مباحث اسلامی دیگر، فرجام عشق: شرحی بر غزل حضرت امام خمینی (ره)، به زبان فارسی و اردو، یک نکته از هزاران در دو جلد شامل فرهنگ انتظار و فرجام عشق، ارمغان غدیر: چهل حدیث از منابع شیعه و سنی، دربارهٔ رویداد غدیر خم، شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، نغمه عاشقی اشاره نمود.
آیت الله فاطمی نیا بعد از یک دوره بیماری طولانی صبح روز گذشته (دوشنبه ۲۶ اردیبهشت) دعوت حق را لبیک گفت. پیکر این عالم وارسته بامداد امروز با وجود تعطیل رسمی به علت آلودگی هوا از دانشگاه تهران تا میدان فلسطین تشییع و برای خاکسپاری به قم منتقل شد.

1401/02/29
13:53:52
5.0 / 5
371
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴