قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مهارت های علمی قاریان با برگزاری دوره های ارزیابی ضابطه مند می شود

مهارت های علمی قاریان با برگزاری دوره های ارزیابی ضابطه مند می شود

قائم: معاون اجرائی شورای عالی قرآن یکی از مزایای برگزاری دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت را ضابطه مند شدن خاصیت های علمی و مهارت های قاریان دانست.


محمدتقی میرزاجانی به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: ساماندهی و شفاف سازی در امر رتبه بندی قاریان و مدرسان قرآن کریم، یکی از دغدغه ها و مطالبات جامعه قرآنی کشور از گذشته بوده که در این طبقه بندی، سطوح عناصر قرآنی باتوجه به خاصیت های علمی و مهارت های عملی ضابطه مند شود.
وی اضافه کرد: همین طور در سایه این رتبه بندی شفاف و ضابطه مند، هر قاری و مدرس قرآن ضمن شناخت توانمندی ها و استعدادهای خود، شرایط و مراحل ارتقاء به رتبه های بالاتر را نیز به خوبی رصد نماید تا در مجموع، رشد و ارتقای قاریان و معلمان عزیز فراهم آید. به تبع آن هم، شرایطی ایجاد شود تا با الگوسازی و نصاب آوری در قرائت، شاهد تولید آثار فاخر در این عرصه باشیم. این نکته مهم در تأکیدات مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در تعیین حد قاری کامل، خودرا به خوبی نمایان ساخته است.
میرزاجانی افزود: هم اکنون، گواهی نامه تخصصی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم تنها مدرک رسمی در زمینه تلاوت و تدریس قرائت در کشور است. این مدارک طبق قانون، هم تراز با مدارک تحصیلی کاردانی تا دکتری محسوب شده و دارندگان این مدارک، مشمول کمک هزینه تحصیلی نیز می شوند. ادامه تحصیل، بدون شرکت در کنکور ویژه درجات ۱ و ۲ از دیگر مزایای این مدارک است و مزایای فوق در استقبال جامعه قرآنی از این طرح نقش به سزایی داشته است.
یازدهمین دوره­ ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم از امروز (اول خرداد) یکم خرداد ۱۴۰۱ شروع شد. مرحله نخست دوره یازدهم­ شامل ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی تا اختتام این ماه برگزارخواهد شد. قاریان و مدرسان علاقمند در این یک ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی قرآن بخش سامانه جامع ارزیابی، ثبت نام کنند. باتوجه به غیرحضوری بودن آزمون ورودی، شرکت کنندگان باید بعد از ثبت نام، ضمن مطالعه دقیق بخشنامه این مرحله، قطعات تلاوت و سایر آثار مورد درخواست را ارسال نمایند.
شرکت کنندگان دوره های نهم و دهم، نیاز به ثبت نام مجدد نداشته و فقط با درج نام کاربری و کلمه عبور و ورود به صفحه کاریری، می توانند درجه و گرایش خودرا انتخاب کنند. نتیجه آزمون مرحله ورودی یازدهمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان، تیرماه اعلام خواهد شد و سایر مراحل نیز مطابق تقویم اجرائی در سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد یافت.
آیین نامه آزمون ورودی را از اینجا دریافت کنید.


شورای عالی قرآن در اسفند سال گذشته، ۱۵۰ قاری و مدرس قرآن بعنوان نفرات برگزیده دوره های نهم و دهم ارزیابی قاریان و مدرسان عرضه شدند تا از اعطای گواهی نامه تخصصی برخوردار شوند. با جمع بندی نتایج آزمون های ورودی، مصاحبه و تلاوت و همین طور آزمون نظری نهمین و دهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم، نفرات برگزیده توسط دبیرخانه ارزیابی، عرضه شدند.
در دوره نهم از مجموعه ۲۹۸ نفر شرکت کننده، ۵۱ نفر در بخش قاریان و هشت نفر در بخش مدرسان موفق به دریافت گواهی نامه تخصصی در یکی از سطوح یک تا چهار شدند. همین طور از مجموع ۳۷۲ نفر شرکت کننده در دهمین دوره ارزیابی، ۷۲ نفر در بخش قاریان و ۱۹ نفر در بخش مدرسان موفق به دریافت گواهی نامه تخصصی در یکی از سطوح یک تا چهار شدند. از مجموع ۱۵۰ نفر دریافت کنندگان این مدارک تخصصی، ۱۳۰ نفر آقا و ۲۰ نفر خانم از ۲۴ استان کشور هستند که از شروع اردیبهشت گواهی نامه خودرا دریافت نمودند.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بمنظور تعیین ساز و کاری جهت ارزیابی و رتبه بندی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم و تسهیل تعامل و خدمت رسانی دستگاه های مختلف به آنان، بخشنامه ضوابط ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم در جلسه نهم شورای توسعه فرهنگ قرآنی در هفتم اسفند ۸۹ به تصویب رساند و برای اجرا به شورای عالی قرآن ابلاغ کرده و بعد از آن هر سال حداقل یک دوره آزمون تخصصی برگزار و به قبول شدگان گواهی نامه تخصصی قرائت و تدریس قرآن از سطح یک تا چهار اعطاء می شود.


منبع:

1401/03/03
15:00:30
5.0 / 5
487
تگهای خبر: دستگاه , دكتر , فرهنگ , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم