قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

آیت الله فاطمی نیا همیشه مردم را امیدوار می کرد

آیت الله فاطمی نیا همیشه مردم را امیدوار می کرد

امام جماعت مسجد حاج نایب از مرحوم آیت الله فاطمی نیا بعنوان استادی یاد کرد که همیشه در سخنرانی های خود مردم را امیدوار می کرد و جوانان را با معارف نهج البلاغه و صحیفه سجادیه آشنا می کرد.


حجت الاسلام سید مصطفی موسوی به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: یکی از بیماریهای امروز که بیماری قرن نامیده می شود، افسردگی است که از ناامیدی ریشه می گیرد و آیت الله فاطمی نیا همیشه مردم را با صحبت های خود امیدوار می کرد. وی همیشه در منبرهای خود بر این نکته تاکید داشت.
وی با اشاره به درس های مرحوم فاطمی نیا با محور قرار دادن نهج البلاغه و صحیفه سجادیه گفت: تا جایی که به یاد دارم این استاد اخلاق در شب های ماه مبارک رمضان دهه ۷۰ در مهدیه تهران ۱۰ شب را به کلام امیرمومنان علی (ع) و نهج البلاغه و شرح های آن اختصاص می داد و یک دهه نیز نکات ارزشمندی را درباره صحیفه سجادیه بیان می کرد. معارف بلندی در صحیفه سجادیه وجود دارد که می توان به دعای امام سجاد (ع) در شروع ماه رمضان اشاره نمود و آن حضرت در طول ماه نیز دعای ابوحمزه را می خواندند.
این کارشناس مذهبی اضافه کرد: اگر انسان با دعای ابوحمزه بتواند با خدا ارتباط برقرار کند، هیچوقت خسته نمی گردد و این دعا زمینه ای را فراهم می آورد تا انسان باردیگر به سمت خدا برگردد. مرحوم فاطمی نیا بارها بخش هایی از این دعا را یادآوری می کرد و مردم را بوسیله صحیفه سجادیه با معارف نورانی دوده آشنا می ساخت. دعای امام سجاد (ع) در وداع با ماه رمضان نیز یکی از دعاهایی است که انسان احساس می کند آن حضرت، چگونه حقایق دورنی یک بنده را که توانسته در ماه رمضان با خدا ارتباط برقرار کند و ممکنست پس از ماه رمضان این ارتباط کم شده باشد، بیان کند.
وی با بیان قسمتی از عظمت صحیفه سجادیه به یک نکته علمی در دعای مرزداران امام سجاد (ع) اشاره نمود و اظهار داشت: لویی پاستور شیمیدان معروف و کاشف میکروب در مراسم تجلیلی که برای او گرفته بودند، اعلام نمود به خاطر کشف میکروب از او تجلیل نکنند، چون نتیجه تحقیقاتش را در یکی از دعاهای امام چهارم پیدا کرده بود. در حقیقت او از این بخش دعای امام مقابل دشمنان که فرمود و امزج ماءهم بالوبا توانسته بود، به این نتیجه برسد که میکروب در آب است و بیماری وبا را بعنوان یک بیماری واگیرداری شناسایی کرد و نتیجه گرفت که میکروب در آب یافت می شود.
موسوی افزود: آیت الله فاطمی نیا با تلاش می کرد تا مردم را با صحیفه سجادیه آشنا سازد و آنها را به این کتاب متصل کند. اگر کسی با دعاهای امام چهارم سر و کار داشته باشد، احساس می کند در امنیتی از طرف خدا قرار دارد و هیچوقت احساس تنهایی در دنیا نمی کند.
امام جماعت مسجد حاج نایب از تواضع و فروتنی مرحوم فاطمی نیا یاد کرد و اظهار داشت: این استاد اخلاق جایگاه بسیار با عظمتی برای دوده (ع) قائل بود و به روضه خواندن بسیار سفارش می کرد. این اشارات وی چه بسا بیشتر مخاطبان را تحت تاثیر قرار می داد و مردم را با جایگاه این بزرگواران آشنا می کرد.


آیت الله فاطمی نیا در سال ۱۳۲۵ در تبریز چشم به جهان گشود. از کودکی تحت تربیت دینی و علمی پدر خود (میر اسماعیل) که همچون علمای اهل عرفان بود، قرار گرفت. سپس نزدیک به ۳۰ سال نزد میرزا حسن مصطفوی (از شاگردان سید علی قاضی) تحصیل کرد. وی همزمان تحصیلات حوزوی خویش را هم دنبال کرد و بعد از مصطفوی از محضر علمایی چون علامه طباطبایی، سید محمدحسن الهی طباطبایی (برادر کوچکتر علامه طباطبایی)، محمدتقی آملی، سید رضا بهاءالدینی، محمد تقی بهجت و علامه جعفری در علوم اسلامی و عرفان استفاده نمود.
از ایشان آثار ارزشمندی در حوزه آگاهی اسلامی و شرح مفاهیم شیعی به جا مانده که از آن جمله می توان به نکته ها از گفته ها، فرهنگ انتظار: در مورد غیبت امام زمان و مباحث اسلامی دیگر، فرجام عشق: شرحی بر غزل حضرت امام خمینی (ره)، به زبان فارسی و اردو، یک نکته از هزاران در دو جلد شامل فرهنگ انتظار و فرجام عشق، ارمغان غدیر: چهل حدیث از منابع شیعه و سنی، دربارهٔ رویداد غدیر خم، شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، نغمه عاشقی اشاره نمود.
آیت الله فاطمی نیا بعد از یک دوره بیماری طولانی ۲۶ اردیبهشت دعوت حق را لبیک گفت. پیکر این عالم وارسته روز سه شنبه با وجود تعطیل رسمی به سبب آلودگی هوا، از دانشگاه تهران تا میدان فلسطین تشییع و برای خاکسپاری به قم منتقل شد. آیت الله العظمی جعفر سبحانی در قم بر پیکر این استاد اخلاق نماز میت خواند و مردم قم پیکر آیت الله فاطمی نیا را در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپردند.


1401/03/04
10:53:57
5.0 / 5
392
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱