قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ائمه جمعه برای اعتلای کشور عهد مشترک می بندند

ائمه جمعه برای اعتلای کشور عهد مشترک می بندند

به گزارش قائم رییس شورای سیاست گذاری نماز جمعه اظهار داشت: دستور کار ائمه جمعه کشور این است که برای اعتلای انقلابی و ایمانی منطقه خود عهد مشترک داشته باشند.


حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری درباره کارهای قرارگاه های فرهنگی ستاد برگزاری نماز جمعه اظهار داشت: صحبت درباره این قرارگاه ها بسیار است ولی آنچه بصورت مختصر می توان بیان کرد، این است که ما قواعدی در نقشه مشترک داریم که ائمه جمعه این قواعد را استخراج کرده و بعنوان عهد مشترک خود برای اعتلای انقلابی و ایمانی منطقه خودشان قلمداد می کنند و این موضوع، دستور کار مشترک ائمه جمعه است.
وی اضافه کرد: آنچه که برای محور قرارگاهی نمازهای جمعه طراحی شده این است که جریان عمومی نمازهای جمعه با محوریت ائمه جمعه بعنوان یک شبکه سراسری برمبنای یک نقشه اقدام مشترک با بهره گیری از ظرفیت فرهیختگان منطقه خود خصوصاً جوانان عازم میدان شوند و آنها را فراخوان کنند و به اتفاق آنها شهر و منطقه خودرا موضوع مطالعات اساسی قرار دهند و از دل این بررسی ها و مشورت ها نقشه اقدام خودرا مبتنی برمبنای آن قواعدی که در نقشه مشترک داریم استخراج کنند.


امام جمعه تهران افزود: امسال کار در یک بار بالاتر و بهتری انجام شده است. البته امسال سال اول اقدام بوده و سال ۱۴۰۰ اقدام آزمایشی داشتیم و امسال با استقبال بسیار خوبی روبرو شده و بیش از ۹۰ درصد از برنامه ها در سامانه مربوطه وارد شده و به نظرم اتفاق مبارکی خواهد بود.
وی اظهار داشت: نتایج عملکرد این قرارگاه ها در متن نقشه مشترک آمده و متناسب با هدف گذاری های صورت گرفته، در قالب برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بعضی برنامه ها نیز در بلندمدت است که متناسب با شرایط و اقتضائات محلی است.
حاج علی اکبری درباره ضرورت بهره گیری از ابزار هنر برای اعتلای مفاهیم و آموزه های دینی خصوصاً نماز جمعه اظهار داشت: جشنواره ملی عکس و شعر نماز جمعه یک فرصت بسیار باارزش را برای استعدادهای فوق العاده فراهم نموده تا همه مردم به اصلی ترین سرچشمه های زلال معنویت، دلداگی، عشق و جهاد گره بخورند و نماز جمعه یعنی همه این چیزها.
رئیس شورای سیاست گذاری نماز جمعه افزود: خاصیت نماز جمعه این است که خدا آنرا اینطور ساخته که در آن، هم معنویت و قدسیت و ذکر الهی است و هم دل ها و اندیشه های مومنان به هم پیوند می خورد و دست های آنها به هم گره می خورد و ائمه جمعه و نمازگزاران به اتفاق هم می توانند تصمیم های بزرگ برای شرایط منطقه خود و آنچه که کشورشان به آن نیاز دارد، بگیرند.
وی افزود: نماز جمعه در این ۴۳ سال همیشه ثابت کرده که به لطف خدا توانسته در سخت ترین لحظه های کشور به فریاد برسد و در خدمت مردم باشد و آخرین جلوه های آنرا در دوران شیوع ویروس کرونا دیدیم. چون زمانی که ماجرای کرونا پیش آمد غیر از اینکه برگزاری نماز جمعه محدود شد ولی نمازهای جمعه به پایگاه های مواسات و خدمت رسانی در شکل های متنوع تبدیل شد و چقدر خوب است که شعرا، عکاسان، فیلمسازان، گرافیست ها، هنرمندان سینما و تئاتر و همه کسانی که در عرصه های هنری فعالیت می نمایند، خودشان را به این سرچشمه فیض برسانند تا هم خودشان بهره مند شوند و هم رسالت الهی خودشان را به خاطر استعدادی که خدا به آنها و خصوصاً جوانان سرشار از استعداد و توان داده، در خدمت این آرمان های بزرگ بیاورند.
به گفته وی اولین جشنواره ملی عکس و شعر نماز جمعه به همت ستاد نماز جمعه تهران با مشارکت مرکز سرود صدا و سیما روز گذشته (هشتم خرداد) پایان یافت و با معرفی هیات داوران از صاحبان آثار برتر از میان هزار و ۲۰۰ عکس و ۳۳۰ شعر با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد.


منبع:

1401/03/11
13:43:49
5.0 / 5
490
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲