قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

دلتنگ توام، شاهچراغ ای همه خوبی

دلتنگ توام، شاهچراغ ای همه خوبی

ششم ذی العقده در تقویم ملی، روز بزرگداشت حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) نامگذاری شده است، این روز فرصتی برای بهره گیری از آموزه ها و سیره معنوی زندگی آن حضرت و گسترش این آموزه ها در جامعه فعلی است.


در میانه دهه کرامت مصادف با ششم ماه ذی القعده یاد روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) است، خیلی از شهروندان و توریستهایی که به شیراز می آیند زیارت این امام زاده عالی مقام را در برنامه دارند. شیراز را بسیاری با گنبد مینایی حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) می شناسند، آستان قدسی حضرت شاهچراغ (ع) هرسال هزاران نفر ازاقصی نقاط کشور را به سمت خود فرا می خواند و دوستداران خاندان عصمت و طهارت به زیارت این امامزاده شریف می شتابند.
امسال هم در ششم ماه ذی القعده روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) با کمتر شدن لطمه های کرونائی و بعد از دو سال وقفه در برگزاری آیین های مذهبی، هزاران نفر به زیارت مرقد مطهر آن امامزاده واجب التعظیم شتافتند.
برنامه دهه پرفضیلت کرامت امسال
معاون فرهنگی و اجتماعی حرم مطهر حضرت شاهچراغ اعلام نمود: برنامه های فرهنگی دهه کرامت از روز ۱۱ خرداد شروع شده و تا ۲۱ خردادماه با اجرای برنامه های متنوعی در سومین حرم دوده ( ع ) ادامه دارد.
حجت الله طلایی افزود: اجتماع بزرگ دختران فاطمی و آیین تجدید میثاق با حضرت احمدبن موسی (ع ) با حضور تولیت خدام و پرسنل حرم مطهر از برنامه های دهه کرامت است.
معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغات حرم مطهر، افزود: حضرت احمدبن موسی (ع ) در طول عمر با برکت خود بیش از ۱۰۰۰ برده را خریداری و آزاد کردند که این خود یک منشور حقوق بشری است که می تواند مورد توجه همگان قرار گیرد. پیاده روی خدام خواهر آستان مقدس به سمت بقعه حضرت ام احمد(س) و گلباران مرقد مطهر مادر بزرگوار حضرت احمدبن موسی(ع) و در ادامه، اجتماع بزرگ دختران فاطمی همراه با سخنرانی، مداحی و اجرای گروه سرود آباده در شبستان امام خمینی(ره) همچون برنامه هایی است که در ایام گذشته برگزار شده است.
برگزاری مراسم عقد ازدواج تعدادی از زوجین جوان در سالن پیوندهای آسمانی حرم مطهر، برگزاری گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیر عمد به همت ستاد دیه کل کشور، محفل انس با قرآن کریم ویژه خواهران از دیگر برنامه های دهه کرامت امسال در حرم مطهر بوده است.
همچنین کارگاه ویژه بانوان، محفل انس با قرآن کریم ویژه خواهران، مراسم پیوند آسمانی و قرائت دعای کمیل، برگزاری آیین سالروز ارتحال معمار کبیر انقلاب و برنامه نقالی از شخصیت حضرت احمدبن موسی الکاظم (ع) در دهه کرامت امسال اجرا شده است.
سخنرانی پیرامون فضایل و مناقب حضرت امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد، برگزاری کارگاه سبک زندگی قرآنی ویژه خواهران در تالار دارالعباده، نشست روحانیون و وعاظ استان فارس در شبستان امام خمینی(ره) با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری از دیگر برنامه های دهه کرامت است.
امروز دوشنبه ۱۶ خرداد از ساعت ۱۰ صبح، آیین تجدید میثاق با حضرت احمدبن موسی (ع) با حضور تولیت، خدام و پرسنل حرم مطهر و مدیران و کارکنان ادارات دولتی، نظامی، انتظامی و سایر سازمان ها و ارگان ها همراه با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری در صحن احمدی برگزار می شود.
همین طور همراه با اقامه نماز ظهر و عصر در شبستان امام خمینی(ره)، برنامه تلویزیونی سمت خدا با اجرای نجم الدین شریعتی و سخنرانی حجت الاسلام عابدینی اجرا می شود. همایش بزرگ افتخار خدمت با حضور خدام افتخاری حرم مطهر از ساعت ۱۸ در شبستان امام خمینی(ره) و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء، مراسم شام بزرگداشت حضرت احمدبن موسی الکاظم (ع) با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری برگزار می گردد.
برگزاری مراسم پیوند آسمانی و نورافشانی شام بزرگداشت از دیگر برنامه های سالروز بزرگداشت این امامزاده واجب التکریم است.


1401/03/18
10:06:02
5.0 / 5
528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵